Pattharamon Janbua, 21 -godišnja surogat majka s Tajlanda primila je pomoć u vrijednosti od više od 430.000 kuna kako bi se brinula za dječaka kojeg je australski par napustio nakon što se rodio s Downovim sindromom, javlja Sky News.
Prema njezinim riječima, surogat agencija ponudila joj je ekvivalent od oko 62.000 kuna kako bi rodila dijete paru iz Australije. Nakon što je otrkiveno da nosi blizance agencija joj je obećala još 8900 kuna za rođenje drugog djeteta. Međutim mjesec dana kasnije otkriveno je da jedno od blizanaca koje nosi ima Downov sindrom.
Nakon što su dobili tu informaciju Australski par kazao je da ne želi uzeti dječaka. Surogat majci rekli su da dijete pobaci što je ona odbila iz vjerskih razloga odnosno budističkih uvjerenja. Gammyja i njegovu sestru blizanku rodila je u Bangkoku, no par je kući odveo samo djevojčicu a siromašnoj surogat majci koja nije mogla platiti njegove troškove liječenja ostavili su kritično bolesnog Gammyja.
Pattharamon Janbua koja se na surogat majčinstvo odlučila kako bi otplatila obiteljski dug poručila je Tajlanđankama da ne ulaze u biznis surogatstva.
- Ne mislite samo na novac... ako nešto pođe po zlu nitko vam neće pomoći i dijete će biti napušteno od društva, tada mi moramo preuzeti odgovornost za to - izjavila je.
O njezinom slučaju pisale su tajlandske novine. Slučaj je izazvao bijes na društvenim mrežama te je organizirana humanitarna kampanja kako bi joj se pomoglo.
Kako piše Mirror, mnogi su na web stranici za prikupljanje humanitarne pomoći doveli u pitanje postupke Gammyjevih bioloških roditelja.
- Biološki roditelji su sramota. Pitam se hoće li napustiti i drugo dijete ako ona ne ispuni njihova očekivanja- napisala je Michelle Collins.
Kim Mulrooney napisala je da biološki roditelji ne zaslužuju dječaka, a Lia Ming da joj se njihov čin gadi. - Gammy je i dalje njihova krv unatoč tome što su koristili surogat majku- napisala je Ming.
Kada se nešto neprocjenjivo kao ljudski život pretvori u trgovački proizvod, upravo ovo se može i očekivati. Ili malo drugačije - da se radi o paradajzu a ne ljudskoj sudbini, ovo bi bilo potpuno normalno. Baš zato i treba zabraniti bilo kakav oblik surogat roditeljstva i sličnih komercijalnih aranžmana, jer se ovdje radi o bijelom roblju - trgovanju ljudskim životima.