Ministrica bez lisnice na rubu živaca zbog svakodnevnih napada
Šeks prijeti Bianci Matković: Odeš li u Sabor, zagorčat ćemo ti život
Zbog opasnosti da dolaskom u parlament oslabi snagu HDZ-a, Vladimir Šeks poručio joj je da će joj biti neizdržljivije nego u Vladi.
Ne nisam pozvana na spomenuti okrugli stol koji je održan u središnjici stranke – izjavila je Bianca Matković, predsjednica Zajednice žena "Katarina", koji je HDZ organizirao u povodu Međunarodnoga dana žena o temi "Promoviranje ravnopravnosti spolova na tržištu rada". To nije promaknulo novinarima, posebno što su prema riječima glasnogovornice HDZ-a Sunčane Glavak pozvane sve ministrice i zastupnice te gradonačelnice HDZ-a.
Nije željela izrijekom reći je li poslala poziv ministrici Matković. Budući da je ministrica Matković samo dan prije razriješena dužnosti predsjednice Komisije za granice, i to na zatvorenoj sjednici Vlade, a na koju je imenovana kao državna tajnica u MVPEI-ju, počela su nagađanja o njezinu definitivnu odlasku iz Vlade. Naime, iako nije još formalno smijenjena s mjesta glavne koordinatorice za praćenje aktivnosti vezanih uz pregovore s Europskom unijom, već je odavna ne pozivaju na sastanke. Sve aktivnosti o pojedinim poglavlja preuzeli su resorni ministri.
Za nju nema mjesta...
Nije tajna da premijerka Kosor baš ne ljubi Biancu Matković i da je na svaki način želi maknuti iz Vlade ili je makar marginalizirati iako je 2004. B. Matković bila zamjenica šefa kampanje J. Kosor u utrci za predsjednicu države. Uz to, B. Matković članica je Predsjedništva HDZ-a, Nacionalnog vijeća i Središnjeg odbora HDZ-a.
No nepozivanje B. Matković na okrugli stol u povodu Međunarodnog dana žena jasan je signal da za nju više nema mjesta i da će unatoč tomu što je organizirala čak 13 uspješnih i vrlo posjećenih tribina o prevenciji raka vrata maternice i raka dojke biti maknuta s čela utjecajne organizacije žena i tako više neće biti ni članica Predsjedništva stranke. Iako se nagađalo da odlazi iz Vlade i da joj se ubrzano traži neko daleko diplomatsko odredište, po svemu sudeći ona razmišlja o aktiviranju svog saborskog mandata jer, navodno, više ne može trpjeti orkestrirane napade na sebe.
Prema zakonu, nitko joj ne može uskratiti aktiviranje mandata. Za takvo što potrebno je samo da osoba koja je osvojila mandat pošalje zahtjev Mandatno-imunitetnom povjerenstvu sa zahtjevom za aktiviranjem mandata. Tako bi se pritiskanje B. Matković moglo obiti o glavu premijerki Kosor, kao i nedavna neuspjela epizoda ušutkavanja zastupnika Marića koji je bio spreman otići čak u nezavisne – da su ga maknuli s čela Odbora za financije. Kako doznajemo, s ministricom Matković preventivan razgovor obavio je Šeks nedvosmisleno joj davši na znanje kako je ne žele u Saboru te da će joj, aktivira li mandat bez njihove volje, ondje biti neizdržljivije nego u Vladi.
Osnivanje kluba
To nije čudno jer opravdan je strah čelništva HDZ-a od mogućeg povratka Biance Matković u Sabor jer ondje su još Luka Bebić, Jerko Rošin, Mario Zubović i Petar Selem, osobni Sanaderovi prijatelji. Oni ga se unatoč snažnim unutarstranačkim pritiscima i smjenama s čela Odbora za vanjsku politiku i Odbora za prostorno uređenje nisu odrekli, ali ne žele komentirati mogućnost osnivanja kluba.
Odluči li svoj mandat aktivirati B. Matković, iz saborskih klupa morat će izići njezin zamjenik Krešimir Ćosić. Tada bi postojala latentna opasnost da HDZ izgubi većinu u Saboru jer bi uvijek spomenuti zastupnici mogli prijeći u neovisne. Na taj način došlo bi do prijevremenih izbora jer HDZ bi izgubio većinu. Stoga je jasno zašto čelništvo HDZ-a ne želi B. Matković u Saboru.
Sanader: Nemam namjeru aktivirati mandat
Iako se nagađalo kako bi povratkom bivšeg predsjednika HDZ-a Ive Sanadera i bivšeg potpredsjednika Vlade Damira Polančeca u Sabor mogao nastati novi klub zastupnika, Sanader je za Večernji list kazao kako nema namjeru aktivirati svoj mandat, a Polančec ostaje pri onome što je rekao dajući ostavku, da se ne vraća u saborske klupe. Zbog te je odluke jako zadovoljan, tvrdi Polančec, te dodaje da nikad ne bi vukao poteze protiv svoje stranke.
Gubitkom pet zastupnika HDZ-u ugrožena većina
HDZ, inače, u Saboru ima 66 zastupnika, a s koalicijskim partnerima 82. Kada bi ostali bez samo pet zastupnika, to bi značilo mogući gubitak većine u Saboru jer bi tada s koalicijskim partnerima imali tek 77 zastupnika. Naime, uz šest zastupnika HSS-a, dva haeselesovca, pet zastupnika manjina te tri zastupnika iz SDSS-a za sada je ta većina stabilna.
Shvatite što on izjavljuje, ..... prijeti se saborskom zastupniku da NESMIJE ZASTUPATI svoje birače !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .. koju su LEGALNO birači izabrali, bez obzira što mi mislili o njoj takve stvari ne hodaju.
I jako me čudi što sve udruge za građansko pravo, demokraciju, itd, itd šute ......
.
To je HDZ-ovska demokracija ????????????????????????????
















