• OBJAVA: 27.07.2011 / 13:11
  • PRIKAZA: 18654

prijepori u srbu

Mesić: Ustaški je režim u 2. svjetskom ratu okaljao naše ime

U Srbu je obilježeno 70 godina od ustanka naroda Like. Skup je osiguravalo stotinjak interventnih policajaca.

Povećaj Mesić: Ustaški je režim u 2. svjetskom ratu okaljao naše ime
U vrijeme skupa antifašista prosvjednici su tvrdili da je riječ o četničkom skupu koji je organiziran na račun hrvatskog proračuna; Mesić ih je nazvao političkim strašilima.
Foto: Dino Stanin/PIXSELL

U Srbu je obilježeno 70 godina od ustanka naroda Like. Skup je osiguravalo stotinjak interventnih policajaca.

Na skupu u organizaciji Saveza antifašista sudjelovalo je petstotinjak antifašista i njihovih gostiju, među kojima su bili izaslanik predsjednika Ive Josipovića Predrag Matić, bivši predsjednik RH Stjepan Mesić i predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac.

Na istom mjestu kao i prošle godine okupilo se gotovo dvjestotinjak prosvjednika koji su uzvikivali da ustanak u Srbu nije bio partizanski nego četnički te da je prije 70 godina ubijeno mnoštvo hrvatskih civila na području Like i susjednih sela u BiH.

Bivši predsjednik Stjepan Mesić u svom je govoru istaknuo da je ustanak u Srbu bio partizanski i komunistički ustanak u Lici i da je četnika bilo tek oko Knina i Plaškog. Dodao je da je prvi partizanski odred bio u Brezovici kod Siska, ali da je prvi pravi partizanski ustanak bio u Srbu.

– Većina Srba u Hrvatskoj opredijelila se za partizane. Četnika je bilo u Kninu na takozvanoj tromeđi i nešto malo oko Plaškog. No, moramo se prisjetiti činjenice da su ustaše 1941. i 1942. godine sve one koji su se iz Zagreba, i ne samo iz Zagreba, digli protiv njihove strahovlade nazivali četnicima i banditima. Bitno je da se izbrisani datumi vrate i da povijest doista govori ono što se dogodilo.

Prosvjednike je Mesić nazvao političkim strašilima i rekao kako nitko tko je pobijedio u ratu ne može dopustiti da izgubi u miru.

Predsjednik Srpskog narodnog vijeća osvrnuo se i na jučerašnji dolazak HSP-ova izaslanstva u Srb.

– Antifašizam ne smije biti osporavan i vrijeđan, kao što to mnogi pokušavaju učiniti. Jučer su kod ovog mjesta pokušali počiniti oskvrnuće, pa i onih koji vjeruju u antifašističke vrijednosti. Ovdje je stanovit magistar jedan Srb nakon 70 godina odlučio biti protiv Srba i položio vijenac na kojem zloupotrebljava žrtve koje nisu trebale pasti prije ovoga ustanka, žrtve kojih je nama žao kao i svih nedužnih ljudi koji su pali nakon Drugog svjetskog rata i kojima smo se i mi spremni pokloniti, ali one ne smiju biti sredstvo za omalovažavanje strašnih žrtava koje su podigle ovaj narod na ustanak – rekao je Milorad Pupovac.

U vrijeme skupa antifašista prosvjednici su tvrdili da je riječ o četničkom skupu koji se održava na račun hrvatskog proračuna, nosili su transparente s natpisom Hrvatska, Vukovar, Škabrnja i druge.

– I spomenik koji nije partizanski nego četnički obnovljen je iz hrvatskog proračuna, a ovo nije ništa drugo nego slavljenje četničkog pokolja i protjerivanja Hrvata uz kozaračko kolo – rekao je jedan od prosvjednika.

Policija je cijelo vrijeme bila između prosvjednika i antifašista te mještana Srba, a Stjepan Mesić zaključio je da je ustaški režim u Drugom svjetskom ratu okaljao hrvatsko ime.

Ocijeni:
  • Trenutno 2.33/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(40)
16
+ -
27.07.2011. u 22:33h B Kosa je napisao/la:
*** deleted by admin ***
Prijavi komentar
115
+ -
27.07.2011. u 22:27h picoliz je napisao/la:
Istinu nitko izbrisati nemoze pa niti ova dva ogavna lika sa naslovne fotografije. Nadam se da ce pocrkati i otici u zaborav kao i ostalo smece. Narode moj Hrvatski vratite se svojoj crkvi, cvojim korjenima i ne gubite nadu. Ovo vrijeme u kojemu ovakvi imaju vlast je prolazno, ne gubite nadu i borite se za istinu, jer laz ma kakva bila na kraju uvjek izgubi.
Prijavi komentar
75
+ -
27.07.2011. u 22:26h BCA je napisao/la:
Lisnjak je napisao/la:
BCA,
imaj u vidu da Drug Stari nije nikakav gospodin, vec je bio oficir JNA, u svojstvu Starog vodnika 1. klase. Otuda nosi takav nick.
Uz pozdrav!.
__________________________________
Bez obzira što je bio, gospodin ili podoficir ili oficir ili ne znam što, on je nenačitan.
A nenačitan, se.........više nego glupan! Žalosno je za nas Hrvate da nismo odavno napravili novi Berlinski zid prema Srbiji. Jedno 60 godina ko u Berlinu, što dalje od te nacije. Tek nakon toga, možda ali samo možda, uspostaviti samo trgovinske odnose.
Neće proći puno a probuditi će se s njihove strane opet aveti prošlosti, i opet ćemo imati s njima rat i sukobe. To je naprosto prokleta nacija. Jer oni zapravo najprije u nama probude mržnju. Ne mi protiv njih ili protiv nekog drgugog, već oni protiv nas.
tako se i u Sloveniji dogodi isto, najprije slovenci počnu sr.......a onda nas izazovu. Zar ne?
Prijavi komentar
120
+ -
27.07.2011. u 22:23h kolovoz je napisao/la:
boze skrati nam muke po mesicu uslis vapaj nas kako bi i mi malo cista zraka disali umori nas stipe vjecito naprasit i ratoboran posvuda ustase vidi da nije mozda puko...
Prijavi komentar
16
+ -
27.07.2011. u 22:17h Lisnjak je napisao/la:
BCA,
imaj u vidu da Drug Stari nije nikakav gospodin, vec je bio oficir JNA, u svojstvu Starog vodnika 1. klase. Otuda nosi takav nick.
Uz pozdrav!.
Prijavi komentar

Aktualno

Biznis

Sport

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. spamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja