• OBJAVA: 24.02.2010 / 18:19
  • PRIKAZA: 13483

Boris Tadić u beogradskom tjedniku Vreme dotaknuo se susjeda

"Loše za odnose s RH ako Gotovinu oslobode zbog nedostatka dokaza"

Srbijanski predsjednik kaže da će se susresti s Josipovićem nakon ozbiljnih priprema potrebnih zbog mnogih otvorenih pitanja.

Povećaj 'Loše za odnose s RH ako Gotovinu oslobode zbog nedostatka dokaza'
Foto: AFP

Predsjednik Republike Srbije Boris Tadić dao je opširan intervju beogradskom tjedniku Vreme u kojem se dotaknuo i pitanja vezanih uz odnose Srbije i Hrvatske. 

– Novi predsjednik Hrvatske lijepo je istaknuo kako je za njih izuzetno važno da se Mladić nađe u Haaškom sudu, no ja bih dodao da je to mnogo važnije za Srbiju. Bramertz je rekao da današnju vladu Srbije nitko ne može optužiti da skriva Ratka Mladića, što se ne bi moglo reći za prijašnje vlade.

No, za Srbiju je važno i da Hrvatska u Haag dostavi sve dokumente u vezi s optužbom protiv Ante Gotovine. U njegovu slučaju riječ je o izvršenju teških ratnih zločina nad Srbima i ne bi bilo dobro da Hrvatska opstruira proces i otkrivanje pune istine time što se dokumente ne dostavlja sudu. Bilo bi uistinu nepovoljno ako bi se kojim slučajem dogodilo da Ante Gotovina bude oslobođen zbog tzv. nedostatka dokaza. To nipošto ne bi bilo dobro za naše odnose. Mi, podsjećam, imamo vrlo loše iskustvo u "slučaju Haradinaj", kada su ubijani svjedoci i netragom nestajali dokazi – rekao je Tadić.

Opširno je govorio i o nadi da će s predsjednikom Josipovićem ostvariti dobre i konstruktivne odnose. Podsjetio je i da se otprije znaju, no njihova susreta, čini se, neće tako brzo biti.

Znaju se otprije

Tadić je naime ustvrdio:
– Naš će susret imati smisla budemo li mogli nešto ispostaviti kao rezultat građanima i u Srbiji i u Hrvatskoj. Taj susret treba biti ozbiljno pripremljen, a ne da bude dio političkog dekora. Treba priznati te obostrane interese, obostrana prava, vidjeti gde su ti interesi zajednički, treba raditi na svim tim područjima i poboljšavati odnose. Josipović i Tadić bi, po željama srpskog predsjednika, trebali razgovarati o povratku izbjeglih Srba, poštovanju njihovih manjinskih prava, suradnji s Haagom i kažnjavanju optuženih za ratne zločine. U Vremenu se Tadić opet osvrnuo i na bivšeg predsjednika Stjepana Mesića, za kojeg je često govorio da su prijatelji, a nedavno ga je pred Vijećem sigurnosti napao zbog izjava o vojnom presijecanju posavskoga koridora u slučaju referenduma o neovisnosti Republike Srpske.

– To što sam s nekim u korektnim odnosima, ne znači da podržavam sve stavove koje iznosi. Smatram iznimno štetnim stavove koje je Mesić iznio, o mogućoj upotrebi vojske u presijecanju zamišljenog koridora kraj Brčkog jer to su stavovi koji mirišu na devedesete godine. Pritom ne zaboravljam da je Mesić u Jasenovcu izrekao politički veoma važne stvari, koje nitko od hrvatskih dužnosnika prije njega nije izgovorio, o ustaškim zločinima koji su počinjeni u tzv. NDH – rekao je Tadić.

Neće u NATO

Iako je napao Mesića zbog zazivanja vojne intervencije, Tadić ipak dijeli njegovo mišljenje o nedjeljivosti Bosne i Hercegovine. Ustvrdio je tako da bi Srbija pod njegovom vlašću bila protiv bilo kakva referenduma o podjeli BiH, bio on organiziran u Federaciji ili Republici Srpskoj. Tadić se pohvalio i kooperativnošću vlastitih sigurnosnih službi u istrazi ubojstva Ive Pukanića. Rekao je tako da su srbijanski  obavještajci reagirali na prvu informaciju o umiješanosti svojih građana u atentat iako Hrvatska nije dostavila sve dokaze. Tadić je komentirao i izjavu ruskoga veleposlanika da će Rusija priznati Kosovo uđe li Srbija u NATO. Rekao je da nema namjeru učlanjivati Srbiju, ali da želi napredak u Partnerstvu za mir.

– Smiješne su sve špekulacije o postojanju tajnog plana za učlanjenje. Ostajemo neutralni – zaključio je Tadić.

Ocijeni:
  • Trenutno 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4
+ -
27.02.2010. u 07:14h Birdy je napisao/la:

srbin, misli, ako se obrijem nece prepoznati Chetnicka.
Prijavi komentar
-4
+ -
25.02.2010. u 18:24h rezonancija je napisao/la:
oprosti sizife puna recenica glasi...the thrue axis of dark side on the eart today is SAD,britain,izrael.....ej jel znas za info....SAD 23%psihopata.....rusija 17%....engleska 14.......a izrael winner 42% psihopata tmara izraelom i upucava sve sto se krece a nije izraelac....reci ti meni sizife kojim to molim te poslom ameri osli u irak...kojim poslom....i kojim pravom....napadaju druge drzave....bas kao sto ste i vi 1947....izvrsili agresiju na paestinu...i pobili bezbroj palestinaca....zapravo svoje brace po DNA a samo zbog toga jer ne vjeruju u istu religiju...europa je to prerasla jos u srednjem vijeku....
Prijavi komentar
2
+ -
25.02.2010. u 16:43h rezonancija je napisao/la:
Mi hrvati kao narod smo toliko svirepo razbucavani kroz povijest da bi trebala cijela knjiga...i sad kad imamo drzavu bjelosvjetska bagra ameri i englezi od nas rade takve budale da nije za vjerovati....oni u jednome danu pobiju afganistaniskih,iranskih civila ko mi u cijelome ratu...ali to je to...zavadi pa vladaj...jos od rimskoga doba...jednostavno manipulacija vlasti i novca u nasoj drzavi je apsolutna...glavno da se odrzala ona farsa od inaguracije....i na kojioj je josipovic odrzao govor kao najbolji titov pionir...mislim da je takav govor odrzan u svicarskoj,neki od prisutnih bi posumljali u te sve tvrdnje....a ne u cro gdje domaci vukovi samo cekaju mig bjelosvjetskih bankarskih mafijasa...pretuzno...kad gledam nekada kako neki od gradjevinskih radnika zakopani do grla rade ko crvi za nistavnu dnevnicu,srce me zaboli...i to je moja hrvatska?
Prijavi komentar
2
+ -
25.02.2010. u 16:31h rezonancija je napisao/la:
Birdy koliko ja raspolazem info...ivek sanader je prebrojil 30 milijardi koje nitko ne zna gdje su nestale...a sad je na platnome spisku jedne od najbogatijih baba na svijetu...clanice bjelosvjetskoga bankarskoga klana....a sta zasto se je grcka tako puno zaduzila...isti razlog...politicari su ljudi koji su dosli na vlast da se obogate a ne sluze narodu...i bankari im daju proviziju od par stotina miliona...i tu realitet pogodi dom ....a narod su ionako ovce....nijela se slucajno cijela juzna europa prezaduzila sve je to organizirala svjetska bankarska mafija s konacnim ciljem bankrota cijele juzne europe....za 2 najvise 3 godina cijela sjeverna hemisfera bit ce u ledu....dolazi mini ledeno doba ...nekretnine ce vrijediti samo u juznoj europi pa se bankari spremaju na nove biznise....evo sad sam trenutno u holland i ovdje je zadnja dva mjeseca skoro svaki dan padao snijeg-inje koje se zadrzava na zemlji....bio je snijeg skoro svaki dan.....tek prije par dana je zatoplilosto je necuveno za holandeze....golfska struja se sve vise hladi....kad se potpuno ohladi...gore vise nitko nece htjeti zivjeti
Prijavi komentar
7
+ -
25.02.2010. u 16:25h svmj je napisao/la:
vrati ce se nas ANTE

Gen Gotovina je Heroj i uvijek ce biti..................

zna bagra ako se nas Ante vrati odose oni u 3pm
Prijavi komentar

Aktualno

Biznis

Sport

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. spamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja