• OBJAVA: 11.06.2010 / 14:45
  • PRIKAZA: 4361

PREMIJERKA KOSOR U BRUXELLESU S VAN ROMPUYEM I FÜLEOM

Kosor: Slovenci će promijeniti stav o Ljubljanskoj banci

Kosor se nije čula s Pahorom nakon Balažiceve najave nove blokade Hrvatske oko Ljubljanske banke, ali mu i dalje vjeruje da nas Slovenija neće više blokirati.

Povećaj Kosor: Slovenci će promijeniti stav o Ljubljanskoj banci
Kosor i Van Rompuy
Foto: European Council

Premijerka Jadranka Kosor, koja je u petak u Bruxellesu razgovarala s predsjednikom Europskoga vijeća Hermanom van Rompuyem, koji će 5. srpnja posjetiti Hrvatsku, te s europskim povjerenikom za proširenje Štefanom Füleom, “misli da će biti nekih ispravaka izjave” glasnogovornika slovenskoga ministarstva vanjskih poslova Milana Balažica, koji je najavio novu blokadu hrvatskih pristupnih pregovora ako Hrvatska ne odustane od zahtjeva da Ljubljanska banka vrati novac pokradenim hrvatskim štedišama.

Slovenski je premijer Borut Pahor, naime, nakon referenduma u nedjelju o Sporazumu o arbitraži granice, rekao da Slovenija neće više blokirati Hrvatsku na putu u EU, da bi ga Balažic tek koji dan kasnije demantirao. Iako je Kosor ranije, prema vlastitim riječima, bila s Pahorom dan i noć u telefonskoj vezi, nakon Balažiceve najave nove blokade s njime se, kaže, nije čula, ali je svejedno uvjerena da slovenski premijer neće pogaziti svoju riječ.

- Između nas ima još teškoća, a jedna od najtežih i najbolnijih pitanje je Ljubljanske banke. No, ako smo uspjeli riješiti pitanje granice, možemo i sva druga – ustvrdila je Kosor.

Razgovori s Van Rompuyem i Füleom uvjerili su premijerku da će Hrvatska i EU ostvariti “naš cilj da do kraja godine završimo tehničke pregovore i onda sljedeće godine potpišemo pristupni ugovor, na kojemu se već mnogo radi". Belgijski veleposlanik u EU Jean de Ruyt, koji će u drugoj polovici godine predsjedati Odborom stalnih predstavnika (COREPER) Vijeća EU, kaže, međutim, da su “pregovori s Hrvatskom pri samome kraju”, ali on “ne misli da će završiti do kraja belgijskoga predsjedništva”.

- Nadamo se da ćemo do kraja godine završiti većinu posla i odrediti nadnevak za potpisivanje Pristupnoga ugovora - dodao je De Ruyt, koji je u petak na radnome doručku što ga je priredio bruxelleski think-tank Središte za europsku politiku predstavio prioritete belgijskoga polugodišta za europskim kormilom. Upitan “koliko ima smisla u sadašnjoj krizi primati u EU zemlju koja je i sama u gospodarskim teškoćama”, De Ruyt je uzvratio da je Hrvatska “poduzima zavidne napore”, da je “vrlo optimističan” glede članstva Hrvatske te da će Belgija hrvatskome pristupnome postupku “dati završnu glazuru”.

- Očito je da je oduševljenje proširenjem danas manje nego prije nekoliko godina, ali unatoč tome EU ostaje pri odluci da zemlje zapadnoga Balkana uđu u članstvo – naglasio je De Ruyt. Kao zemlju koja se “najviše približila otvaranju pristupnih pregovora” naveo je Crnu Goru, iako Europska komisija još piše mišljenje o njezinu zahtjevu za članstvom, dok bi se pregovori s Makedonijom mogli otvoriti “odmah po rješenju spora s Grčkom” oko imena zemlje. Turski će pregovori napredovati “ali sporo, ne samo zbog EU, nego i zbog sporih turskih prilagodba” europskim standardima. Srbiji je De Ruyt najavio odluku o početku ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju nakon razgovora glavnoga haaškoga tužitelja Sergea Brammertza s ministrima vanjskih poslova EU 27 na sastanku Vijeća za vanjske odnose u ponedjeljak u Luksemburgu. Glasnogovornica završavajućega španjolskoga predsjedništva EU Cristina Gallach Figueras potvrdila je da će Brammertz izvijestiti ministre i o suradnji Hrvatske, ali odluku o otvaranju pregovora o poglavlju Pravosuđe i temeljna prava prepustit će se COREPER-u.

Ocijeni:
  • Trenutno 4.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(7)
1
+ -
15.06.2010. u 14:31h ordinaryhandsome je napisao/la:
Dajte dosta više o toj Sloveniji povraća mi se..

Ak nekog zanima otkud Sloveniji kredit za ovakvav approach širenju, neka nazove neznam Bruxelles pa pita. Kaj uopće netko ispituje itko Ljubljanu, pa nije ona Europa.. Očete da ja nazovem ak neće nekim MF odavdje hehe? :D

Vidiš da su nakon pobjede Alžira sebe nazvali "uzvišnjima", "svjetskim čudom koje se nikad prije nije rodilo", "da su tim djelom pobjedili automatski cijeli SP" ma jooooj i šta ti ja znam, materijal za s ustima ić u WC ozbiljno lol...

Poštedite me te uzvišenosti molim vas hehe..
Prijavi komentar
2
+ -
14.06.2010. u 11:10h Melkior je napisao/la:
Jos jednom cu ponoviti,

Bez obzira na simpatije prema Sloveniji NLB bi trebala stedisama LB vratiti novac. Istina je, da banke u ratu propadaju. Nitko ne trazi novca od Jugobanke iako je i ona imala stedisa po cijeloj eks Pljugi. No greska koju je pocinila NLB je, sto je vratila novac slovenskim stedisama i sad je to omca oko vrata. Istina je, da vjerojatno ima nesto na tome da je novac u Hrvatskoj vkerovatno nestao u dzepovima clanova podruznice LB iz Hrvatske ali cinjenica je da to nitko ne moze dokazati. Iskreno govoreci to se mnogo oduzivalo pa na zalost mnogi od tih stedisa nikada nece docekati isplatu pa ako je i bude. I vjerovatno to je i taktika NLB.
Prijavi komentar
0
+ -
14.06.2010. u 10:51h harley63 je napisao/la:
kekeci..toliko ste dobri da ce vas zadrzati u JAR,tamo ima mnogo zemlje i mora za kradu!
..nemojte jansu,jorasa..i sve druge mrzotelje zaboraviti povesti!
JAR=tukaj je slovenija!!!!
Prijavi komentar
-2
+ -
14.06.2010. u 01:27h mikec je napisao/la:
*** deleted by admin ***
Prijavi komentar
1
+ -
13.06.2010. u 12:47h harley63 je napisao/la:
e,pa to je radno vrijeme od ac krsko!!! ;-))
Prijavi komentar

Aktualno

Biznis

Sport

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. spamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja