Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 118
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Školovanje u EU

Kako će hrvatski građani plaćati školarine u zemljama EU?

skolovanje
Pixsell
09.01.2012.
u 00:01

Kada Republika Hrvatska uđe u Europsku uniju, hrvatski će građani u zemljama EU plaćati jednake školarine kao i njihovi domaćini, a isto će vrijediti i za državljane EU koji budu studirali u Hrvatskoj

Kada govorimo o školarinama za studij, opće je pravilo da kada Republika Hrvatska uđe u Europsku uniju, za hrvatske građane vrijedit će jednaka pravila kao i za državljane zemalja članica EU. Dakle, hrvatski će građani u zemljama Europske unije plaćati jednake školarine kao i njihovi domaćini, a isto će vrijediti i za državljane Europske unije koji budu studirali u Hrvatskoj.

Uzmemo li primjer Švedske, to znači da hrvatski građani koji se ondje budu prijavljivali na studij neće trebati plaćati troškove prijave, a budu li primljeni na studij, neće plaćati ni školarinu. Državljani zemalja koje nisu članice Europske unije, poput Sjedinjenih Američkih Država ili Kine, u Švedskoj plaćaju puni iznos školarine za studij, koji se određuje od jednoga visokog učilišta do drugoga. I u Ujedinjenome Kraljevstvu studenti državljani Europske unije plaćaju istu cijenu školarine kao i državljani Ujedinjenoga Kraljevstva. Zanimljivo je pritom da studenti država članica Europske unije, te time u budućnosti i Hrvatske, u Škotskoj studiraju besplatno, dok studenti iz Engleske moraju plaćati školarinu. 

Općenito, školarine su jedno od najvažnijih otvorenih pitanja u visokome obrazovanju u cijelome svijetu. U ovome trenutku u svijetu ima više studenata nego bilo kada u povijesti, i dok je prije trideset godina studij bio izbor manjine 18-godišnjaka, danas većina srednjoškolaca i srednjoškolki studiranje podrazumijeva kao normalan životni put. Takvo povećanje broja i udjela studenata, koje je praćeno i višim minimalnim standardima studija, dovelo je do brojnih pitanja o izvorima financiranja. U većini država na svijetu povećanje troškova praćeno je i povećanjem školarina za troškove studija – ni zemlje Europske unije ni Hrvatska nisu od toga dosad bile izuzete.

Većina država Europske unije pitanje školarina riješila je poput Hrvatske: studenti, pod nekim uvjetima, plaćaju neki iznos školarine. Jedinstven model ne postoji – u Škotskoj školarinu plaćaju studenti druge razine studija (magistri), u Sloveniji izvanredni i studenti treće razine, u Irskoj je školarina na prvoj razini jeftinija nego na drugoj, dok u Hrvatskoj školarinu plaćaju neredoviti studenti prve i druge razine, izvanredni studenti, te svi studenti treće razine studija. Neke države Europske unije na kojima uobičajeno studira velik broj Hrvata za većinu studenata ne naplaćuju školarine ili naplaćuju manje od 1500 kuna godišnje  – u te države spadaju i Austrija, Finska, Švedska, Danska, Slovenija, neke savezne države u Njemačkoj i Francuska. Ipak, potrebno je naglasiti da modeli školarina u različitim državama mogu biti veoma različiti i da većina država, u pravilu, nema jedinstvenu cijenu školarina na svim programima i visokim učilištima.

Troškovi studiranja u Europskoj uniji za građane Republike Hrvatske značajno će pasti ulaskom u Europsku uniju. Ipak, školarine nisu jedini troškovi koji čekaju studente koji žele studirati u Europskoj uniji. Dok u Hrvatskoj država plaća studentima dio troškova prehrane, smještaja i prijevoza, države Europske unije najčešće nemaju takve subvencije te su troškovi studentskoga života u tim državama viši nego u Hrvatskoj. Od država u kojima ne postoje školarine, studij bi primjerice u Švedskoj ili Danskoj za hrvatskoga studenta bio višestruko skuplji nego u Hrvatskoj ako ne bi dobio stipendiju za financiranje troškova hrane, prijevoza i smještaja. No, dobra je vijest što će hrvatski građani ulaskom u Europsku uniju, osim nižih školarina, dobiti pristup i stipendijama za potporu studiranju koje su namijenjene samo državljanima zemalja članica Europske unije.

Općenito, države Europske unije na različite načine svojim studentima financiraju troškove života -  u Nizozemskoj svi studenti plaćaju visok iznos školarine, ali zato svi studenti koji redovito studiraju imaju pravo na visoku stipendiju (eng. grant). I u Švedskoj i Danskoj studenti imaju pravo na izdašne potpore za troškove života. No, svaka država sustav potpore za troškove života rješava na različit način, a u ovome trenutku u Europskoj uniji postoje veoma raznoliki modeli. U nekim državama Europske unije potpore za troškove života ne pripadaju u sustav stipendija za studij, nego u sustav socijalne pomoći, te stoga nisu jednako dostupne za osobe koje nemaju prebivalište na teritoriju te države. U takvim slučajevima građani Republike Hrvatske, kao ni građani drugih država Europske unije, ne bi mogli dobiti takve oblike potpore. Ipak, o ovome pitanju u ovome je trenutku otvorena dinamična rasprava na razini Europske unije.

Većina europskih država i sveučilišta ima kvalitetne i detaljno razrađene internetske stranice sa svim informacijama o mogućnostima studija i života, te predlažemo da se detaljno informirate o mogućnostima prije slanja prijave. Te stranice najlakše ćete pronaći tako da u tražilicu upišete „study in [ime države]“, ili napišete odgovarajuću formulaciju na drugim jezicima. Uz internetske stranice pojedinih država i sveučilišta, informacije o otvorenim natječajima na stipendije možete pronaći na stranicama www.stipendije.info. Za osobe koje su zainteresirane za kraće studijske boravke, predlažemo stranicu Programa za cjeloživotno učenje Europske unije koji u Hrvatskoj vodi Agencija za mobilnost i programe Europske unije: www.mobilnost.hr.


Komentara 3

BO
boeing777
15:49 09.01.2012.

vi ste zli, gorit ćete u paklu

K1
k1milica
19:50 09.01.2012.

znaci platit cu vise jer nisam iz siromasne istocne zemlje....

IG
igorl
11:40 10.01.2012.

Koja debilana. Za vrhunske su postojale stipendije koje su pokrivale troskove studija i smjestaja. Sto vrijedi da neces placati skolarinu u svedskoj kad stanovanje i prehrana kosta 2k eura mjesecno tamo? Ko ce to platiti? Isus i proroci? BTW 101% BTW 101% sam siguran da 99.9% HR naroda nema pojma da se dzaba moze studirati na vrhunskom beckom i pestanskom sveucilistu zato sto ista jos uvjek priznaju protektorat Austrougarske, a RH je prema njemu jos uvjek pridruzena clanica... Nemojte nasjedati na budalastine koje vam u zivotu nece biti od nikakve koristi. I.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije