Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 99
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Jednakopravnost

Izetbegović: Bošnjaci žele iskreno partnerstvo s Hrvatima

SARAJEVO, 19. oktobra (FENA) - Lideri Stranke demokratske akcije (SDA) i Saveza za bolju budućnost (SBB) Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović i Fahrudin Radončić potpisali su danas Koalicioni sporazum o zajedničkom djelovanju na svim nivoima vlasti u Bos
11.04.2016.
u 11:43

Komentirajući pogoršanje odnosa sa Srbijom nakon haaških presuda Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešeljelju Izetbegović je istaknuo kako je s tim u vezi poslao jasnu poruku najvišim srbijanskim dužnosnicima, a ona glasi kako postoji donja granica tolerancije i stvari na koje nikada i nitko u ime Bošnjaka neće pristati.

Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović izjavio je, u intervjuu za Dnevni avaz od ponedjeljka,  kako njegova Stranka demokratske akcije (SDA) čini sve ne bi li učvrstila povjerenje u odnosima s HDZ BiH i doprinijela jednakopravnosti Hrvata u toj zemlji te kako na tom tragu pokušava naći rješenje za ustroj Mostara.

U intervjuu sarajevskom listu Izetbegović je kazao kao su odnosi najveće bošnjačke i hrvatske stranke u BiH bili loši u vrijeme kada je HDZ BiH bio oporba, no sada kada je ta stranka nakon izbora 2010. godine postala dijelom vlasti čini se sve da se njihovo partnerstvo obnovi i učvrsti.

"SDA je u ovom mandatu učinila sve što je u našoj moći da obnovi povjerenje i partnerski odnos s HDZ BiH i onu delikatnu, u prošlom mandatu poljuljanu ravnotežu odnosa u Federaciji BiH ", kazao je Izetbegović. 

Ocijenio je kako se to pitanje u konačnici svodi na traženje modaliteta za izbor člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, dodajući kako je uvjeren da je rješenje za to moguće pronaći.

Bošnjačka strana, kako je kazao, istodobno očekuje da Hrvati "ponude više drugima" u županijama i općinama u kojima su oni većina. Na tom bi tragu trebalo biti i rješenje za ustroj Mostara pri čemu, kako je kazao Izetbegović, SDA traži model koji bi sačuvao jedinstveni grad, no s "posebnim podjedinicama" kroz koje bi se Bošnjacima, odnosno Hrvatima, jamčilo pravo lokalne samouprave i upravljanja gradskim resursima.

Komentirajući pogoršanje odnosa sa Srbijom nakon haaških presuda Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešeljelju Izetbegović je istaknuo kako je s tim u vezi poslao jasnu poruku najvišim srbijanskim dužnosnicima, a ona glasi kako postoji donja granica tolerancije i stvari na koje nikada i nitko u ime Bošnjaka neće pristati. Time je aludirao na nijekanje počinjenih ratnih zločina nad Bošnjacima uključujući genocid u Srebrenici.

Izetbegović drži kako se bez obzira na sadašnje poteškoće moraju graditi bolji odnosi između BiH i Srbije, temeljeni na povjerenju i uzajamnom uvažavanju.

Drži kako će u odnosima dvije zemlje i ubuduće biti oscilacija, no dodaje kako je siguran da i u Srbiji razumiju značaj mira i suradnje.

"Bolna i složena prošlost dodatno nas obvezuje na što jasniji i izravniji razgovor o svemu", zaključio je Izetbegović potvrdivši kako će se zbog toga u Mostaru sastati sa srbijanskim premijerom Aleksandrom Vučićem, koji tamo dolazi na gospodarski sajam.

>> Plavšić: Ako je genocid, onda ubijaju žene i djecu, ali ja sam vidjela da ih spašavaju

Ključne riječi

Komentara 12

RI
rikavac
16:53 11.04.2016.

tako je bilo i 93 iskreno i zajedno,da se borimo u ratu protiv Srba necemo jedni druge napadat pa na ljeto 93 krenula ofanziva Armije Bih i Mudzahedina na Hrvate.

Avatar dobry
dobry
17:40 11.04.2016.

Nakon što je Haaški sud rekao svoje za počinjene zločine u nesretnom Hrvatsko-Bošnjačkom sukobu tijekom 93-94. godine, mislim da je to poglavlje iza nas. Pravi problem je status Hrvatskoga naroda (i ostalih) u Dodikovom (č)etnitetu, poglavito u Posavini, čijoj su nesreći dooobrim dijelom kumovali zagovornici propale HRHB. BiH nema alternativu ulasku u NATO i EU, a što je i garancija sigurnosti RH!

ČA
čarapan
12:24 11.04.2016.

Klasicno ulizivanje,da je Srbija u EU onda bi bila druga prica,klasika iz komsiluka.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije