• OBJAVA: 01.06.2010 / 11:31
  • IZMJENA: 01.06.2010 / 17:31
  • PRIKAZA: 37820

Uvjet ili gaf

Hrvatska će ući u EU kad riješi granicu sa Srbijom, C. Gorom i BiH

Belgijski premijer Yves Leterme nakon sastanka s premijerkom Kosor poručio je da će Hrvatska pristupiti EU kada riješi probleme brodogradilišta, suradnje s Haagom te problem granica s BiH, Crnom Gorom i Srbijom.

Povećaj Hrvatska će ući u EU kad riješi granicu sa Srbijom, C. Gorom i BiH
Foto: Marko Lukunić/Pixsell

Kad riješite preostala tri problema: privatizaciju brodogradilišta, suradnju s Haaškim sudom te granični spor sa Slovenijom, problem granica s BiH, Crnom Gorom i Srbijom, neće biti prepreka za ulazak Hrvatske u EU, poručio je nakon nešto manje od sat vremena razgovora s premijerkom Jadrankom Kosor belgijski premijer Yves Leterme. I jednom jedinom izjavom prouzročio neviđenu strku. Najprije su iz kabineta premijerke Kosor krivnju svalili na njegov loš engleski i lakonski zaključili da je riječ tek o “nezgrapnoj izjavi”.

“Problem s engleskim”


Tu, međutim, priči s izjavom nije kraj. S prethodnom najavom iz hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova oglasilo se i veleposlanstvo Kraljevine Belgije sa službenim priopćenjem:

“Premijer Kraljevine Belgije kazao je kako od Hrvatske vlade očekuju da upregne sve snage u rješavanje otvorenih bilateralnih pitanja sa susjednim zemljama. To se ni u kojem slučaju ne može interpretirati kao nova uvjetovanost ulasku Hrvatske u EU”.

Leterme je, nadalje, u izjavi u Banskim dvorima, poručio da se “ne može isključiti da bi suradnja s Haagom mogla biti jedno od mjerila za zatvaranje poglavlja 23”.

Ovime, ako opet nije riječ o jezičnoj nezgrapnosti, Leterme je dao naslutiti da će se to poglavlje, bez obzira na izvješće glavnoga haaškog tužitelja, također Belgijca Sergea Brammertza, ovoga ljeta otvoriti, a da će puna suradnja s Tribunalom biti mjerilo za zatvaranje.

Ipak, Belgija snažno zagovara i podržava ulazak u EU Hrvatske, ali i svih zemalja zapadnog Balkana.

– Vjerujem da ćemo upravo za belgijskog predsjedanja završiti pregovore i da će dotad biti pripremljen pristupni sporazum koji bismo mogli potpisati početkom iduće godine – kazala je premijerka Kosor.

Belgija će za mjesec dana preuzeti šestomjesečno rotirajuće predsjedanje Unijom te ga završiti na Silvestrovo, koje si je Vlada dala kao rok za zatvaranje pregovora. Kosor je ponovila već poznato stajalište da Hrvatska u potpunosti surađuje s Haagom te da će “Task force” nastaviti s radom u svim smjerovima.

Hrabre mjere protiv krize


- Ne trebamo se živcirati svaki put kad netko nešto kaže. Naš je uvjet, baš kao što je bio i za Sloveniju, da učinimo sve napore ne bi li riješili pitanje granica. Konačno rješenje nije uvjet - uvjerena je predsjednica Nacionalnog vijeća za praćenje pregovora Vesna Pusić. Na upit je reagirao i predsjednik SDP-a Zoran Milanović:

- Očekujemo da premijerka Kosor dodatno objasni o čemu je točno razgovarala s belgijskim premijerom vezano uz proces pregovora i stavljaju li se pred Hrvatsku neki novi uvjeti o čemu Vlada do sada nije izvijestila javnost.

Josipović: Od nas se očekuje da imamo planove i viziju

– Riječi belgijskog premijera Letermea da trebamo prije ulaska riješiti pitanje granica sa susjedima shvatio sam kao želju EU da otvorimo procese suradnje i dogovaranja, a ne da moramo završiti sva neriješena pitanja o granici. Mislim da se od nas očekuje da imamo planove, viziju i komunikaciju jer je to dokaz da na problemima radimo i da smo ih voljni sporazumno riješiti. Upoznao sam premijera da imamo međuvladinu komisiju za granice sa Srbijom, a ne bude li moguć dogovor, obratit ćemo se Međunarodnom sudu pravde – komentirao je predsjednik Ivo Josipović nakon susreta s belgijskim premijerom. (jp)

Milanović: Jadranka Kosor mora dodatno objasniti o čemu je razgovarala s Letermeom

Koliko je SDP-u poznato, do sada se nije javno spominjalo rješavanje otvorenih graničnih pitanja s BIH, Crnom Gorom i Srbijom kao uvjet ulaska Hrvatske u EU. Očekujemo da premijerka Kosor dodatno objasni o čemu je točno razgovarala s belgijskim premijerom vezano uz proces pregovora i stavljaju li se pred Hrvatsku neki novi uvjeti o čemu Vlada nije do sada izvijestila hrvatsku javnost - komentirao je predsjednik SDP-a Zoran Milanović.

Pupovac: Naknadni uvjet zbog ponašanja Slovenije

Milorad Pupovac (SDSS) smatra da je pitanje granice sa Srbijom, BiH te Crnom Gorom naknadni politički uvjet koji se pojavio zbog neeuropskog ponašanja Slovenije u graničnom sporu s Hrvatskom. Pupovac nastavlja kako je to njegovo mišljenje, iako ne može sa sigurnošću govoriti o ovom problemu jer mu svi razlozi nisu poznati.
- Da su u EU znali kako će se Slovenija ponašati prema Hrvatskoj, ona ne bi tako lako ušla u Uniju. Europa je sada skeptična i postoji strah kako bi se rješavanje graničnih pitanja nakon ulaska Hrvatske u EU odrazilo na odnose sa susjedima - kazao je Pupovac koji rješenje vidi u savezništvu kakvo su započele RH i Srbija.
- Savezništvo za Europu kakvo u posljednje vrijeme grade dvije države vidim kao rješenje za ovaj zahtjev EU koji nije mali, ali koji također nije nemoguće riješiti.

V. Pusić: Pitanje granice nije uvjet za ulazak u EU

Predsjednica Nacionalnog vijeća za praćenje pristupnih pregovora s EU Vesna Pusić kaže da rješavanje problema granica sa Srbijom, Crnom Gorom i BiH nije i ne može biti uvjet za ulazak Hrvatske u EU te zaključuje da je za nju to potpuno nova informacija.
- Ne trebamo se živcirati svaki put kad netko nešto kaže. Naš je uvjet, baš kao što je to bio i za Sloveniju, da učinimo sve napore ne bi li riješili pitanje granica. Konačno rješenje granica nije uvjet. I Slovenija je, kad je ulazila u EU, rekla: mi smo napravili sve što je bilo u našoj moći, ali nismo uspjeli. Očekujem da će se taj kriterij primijeniti na slučaju Hrvatske - kaže V. Pusić.

Ocijeni:
  • Trenutno 3.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(27)
1
+ -
10.06.2010. u 22:20h vmuacevic je napisao/la:
Koliko znam sa BiH nema graničnog spora.Sa Crnom Gorom je privremeno riješen još u doba Račana.Radi se o ulazu u Boku.Mislim da je to lako rješivo.Sa Srbijom je najveći problem granica na Dunavu,ustanovljena još u doba KuK.Prava granica je katastarska granica koja prati nekadašnji tok Dunava i koja u cik-cak prelazi preko današnjeg toka rijeke.Po tome se hrvatski teritorij nalazi na više mjesta i na vojvođanskoj strani a nešto manje njihovog na našoj.Zapravo je takvu granicu nemoguće održati i čuvati.Srbi hoće granicu po sredini Dunava što je prilično logično.Razlika se može kompenzirati u Srijemu-to je stvar dogovora.Inače granica na rijeci,koja je međunarodni plovni put,može biti samo samo zamišljena.Prava granca je linija obale. Ako Hrvatska pristane na granicu po sredini Dunava,veći je problem kao riješiti pitanje vlasništva nad zemljištem koje pripada njenim građanima.
1
+ -
08.06.2010. u 11:10h SMITSMIT je napisao/la:
BITNO JE I UZGOJITE KIVI BANANE I KAKAO
a o slonovima da i ne pričamo...
1
+ -
07.06.2010. u 21:33h bisop je napisao/la:
ovoga pedera ne zajebava samo engleski on je i popio dobro pa nezna ni sta prica!!!
6
+ -
04.06.2010. u 20:13h cesare je napisao/la:
ako udjemo u EU ima da se preselim u Bih a i ako ona udje onda selim u Srbiju pa ako se i to cudo dogodi onda pravac Turska jer ona nece nikad uci ha ha
14
+ -
04.06.2010. u 17:49h kroxs je napisao/la:
Pa covjek je skroz u pravu , ustvari nam cini uslugu , a mi nekuzimo , arbitrazni sporazum nece zazivjeti tako dugo dok mi nismo u EU , a za deset godina nece biti niti EU niti ce se tko sjecati arbiitraznog sporazuma.

Aktualno

Biznis

Sportal

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. pamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja