Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 1
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
zamračivanje računa

Ako zaboravite uzeti račun, platit ćete kaznu do 2000 kuna!

'13.11.2010.,Karlovac- Ljudi na blagajnama u Intersparu. Dominik Grguric/PIXSELL'
'Dominik Grguric«'
26.07.2012.
u 08:50

Građani će 
SMS-om moći provjeriti je li trgovac njihov račun prijavio Poreznoj upravi

Dokinut će se prodaja na crno! Ministar financija Slavko Linić danas u proceduru pušta Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom, kojim se uvode takozvane fiskalne blagajne, koje će zauvijek onemogućiti zamračivanje računa. Svaki će ugostitelj, trgovac, zubar ili liječnik račune izdavati uz pomoć elektroničkog uređaja, koji će automatski proslijediti podatke Poreznoj upravi. Svaki dan morat će podnositi i dnevne izvještaje poreznicima.

Građanin inspektor

A kako spriječiti poslovanje bez računa? Linić pri tome ozbiljno računa na građane, koji, kako stoji u obrazloženju zakona, moraju biti svjesni da ih svatko tko ne prijavi porez višestruko potkrada. Građanin-inspektor prvo mora zatražiti račun u svakoj prilici, jer ako ga se uhvati bez računa može platiti kaznu do 2000 kuna, a potom mora provjeravati jesu li računi prijavljeni Poreznoj upravi. Za tu će namjenu PU otvoriti web servis i sms centar, od kojih će se dobiti odgovor o ispravnosti računa. “Poštovani, ovdje vaša Porezna uprava. Račun je prijavljen, možete slobodno nastaviti piti kavu”, možda će pisati u jednom od tih sms-ova. Kako će zaista glasiti, definirat će se pravilnikom.

Već se sada definira koliko dugo obveznik može imati kvar na internetskoj vezi ili uređaju. Rok je samo dva dana! To znači da će se operatori morati značajno ubrzati, jer se za popravke, praksa je pokazala, čeka gotovo tjedan dana. Ali male nelogičnosti ili zanimljivosti u zakonu samo su pokazatelj da se normom nikad do kraja ne može definirati situacije koje život može prirediti. No, važno je da država pokušava proširiti bazu poreznih obveznika i na taj način ubrati prihode. Računa se da će na godišnjoj razini prikupiti oko milijardu kuna više nego prije, a u sustav će se uložiti 43 milijuna kuna. Da oni koji rade s gotovinom ne prikazuju baš ukupan promet pokazuje i statistika koju je zakonodavac prikupio pripremajući zakon. Iz godišnjih prijava poreza ugostitelja iz 2010. proizlazi da je na 1,5 zaposlenih ostvaren dnevni promet od 620 kuna, a na temelju njega dohodak od 100 kuna. Trgovci na malo prijavili su prosječni dnevni promet u 2010. od 734 kune, iz čega proizlazi prosječni ostvareni dnevni dohodak od 85 kuna.

Troškovi za poduzetnike

– Može se zaključiti da je neizdavanje računa, uz dogovor ili bez dogovora o smanjenju iznosa za porez, svakodnevica u plaćanju gotovinom – zaključuje se u obrazloženju zakona, a napominje se i da Europska studija vrijednosti prepoznaje Hrvatsku kao zemlju niskog poreznog morala. Fiskalne blagajne značit će troškove za poduzetnike, koji moraju nabaviti elektronički uređaj za prijavu prometa, a zakon od toga oslobađa fizičke osobe koje plaćaju porez paušalno. To su uglavnom turistički iznajmljivači te slobodna zanimanja, ali i njih se može provjeriti u Poreznoj upravi. Od fiskalizacije su izuzete kumice na placu, trafike, kolodvori, prodavači ulaznica i banke. Zakon stupa na snagu prvi dan 2013., ali će se pravila uvoditi postupno sve do srpnja, kada će svi, osim izuzetih, koji rade s gotovinom, biti pod kontrolom Slavka Linića.

Komentara 221

OB
-obrisani-
10:15 26.07.2012.

Koliku glavurdu taj "covjek " ima a nista u njoj !

MA
marko53
09:00 26.07.2012.

Ovo me podsjeća na bivšu državu.U svakomselu par špijuna koji su prijavljivali ,tko priča viceve o VELIKOM VOĐI, tko psuje partiju,tko pjeva kakve pjesme itd,itd.

Avatar Darko zg
Darko zg
09:05 26.07.2012.

marš mamu vam j.....,uvedite sms da pokradeni narod može vas lopove na vlasti provjeravati i prijavljivati...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije