Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 1
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
BRAZILSKI 'IMPEACHMENT'

Korumpirana elita smjenjuje predsjednicu Dilmu de Rousseff

Dilma R.
Foto: Reuters/PIXSELL
1/5
31.08.2016.
u 15:52

Zamjenik Temer, koji će vladati do izbora 2018. bude li De Rousseff opozvana, već kreše prava radnika i žena te financiranje škola i bolnica

Brazilski senat bi danas, veliki su izgledi, mogao opozvati prvu predsjednicu te države Dilmu de Rousseff, što bi na ulice moglo izvesti tisuće ljudi. Već i njezin dolazak na svjedočenje izveo je na ulice mnogih gradova njezine pristaše, s kojima se policija obračunala suzavcem i vodenim topovima.

Prosvjednici su, dok je ona davala iskaz, zatvorili dijelove Avenije Pauliste, jedne od glavnih prometnica u São Paulu. Protiv De Rousseff vodi se postupak zbog prikrivanja proračunskog deficita, suspendirana je u svibnju ove godine i postupak “impeachmenta” sad ide kraju. Predsjednica iza koje je i iskustvo članice marksističke gerile tvrdi da je zapravo riječ o državnom udaru.

– Ne očekujte od mene da uslužno šutim kao kukavica – rekla je suspendirana predsjednica negirajući optužbe. Analitičari tvrde da je u Brazilu lakiranje proračuna, to za što optužuju predsjednicu, zapravo česta praksa.

Zbog njezina opoziva ustale su i žene, jer je njezin zamjenik Michel Temer ne samo postavio posve mušku i posve bijelu vladu, nego i nastoji ionako neliberalne propise još vratiti unatrag. U Brazilu je, tako, abortus ilegalan, osim ako je riječ o bolesti ili silovanju, a sad bi vlast htjela da bude zabranjen i kad je riječ o silovanju!

Stvarnost je, naravno, sasvim nešto drugo i godišnje bude milijun ilegalnih abortusa. Zbog opoziva je nastao i novi feministički pokret, Žene za demokraciju, koje poručuju kako bez žena i feminizma nema demokracije. Bude li De Rousseff smijenjena, sve do novih izbora 2018. zamjenjivat će je Temer, koji već smanjuje financiranje škola i bolnica te prava radnika.

Neki tvrde da je glavni cilj opoziva predsjednice zapravo sprečavanje kandidature njezina mentora i prethodnika Lule da Silve, koji je također optužen, no za korupciju. Neobičnost je te procedure i to što su političari koji su poveli postupak protiv De Rousseff redom optuženi za korupciju, a pod istragom su 364 političara. 

>> Dilma i Lula u raljama korupcije

Ključne riječi

Komentara 3

Avatar superhik74
superhik74
18:44 31.08.2016.

Pa to je uvijek i bio cilj drzavnog udara bogatih bijelih kolonista koji sjede u senatu. Briga njih za 200 miljuna gradjana tamnije boje koze. Osim toga imperij kaosa zeli kaos u Latinskoj Americi kao i ostalim djelovima svijeta. U EU su isto tako napravili kaos, a bliski istok, sjevernu Afriku i jugoistocnu Aziju ne treba niti spominjati.

GV
golub Vaso
21:34 31.08.2016.

opet Cia državni udar

Avatar nekakav
nekakav
18:58 31.08.2016.

pazi, korumpirani parlament da ne bude procesuiran na temelju postpka kojeg bi započela predsjednica započinje opoziv nje same. osobe koja je direktno birana i izabrana! nema veće lakrdije. ajd, znamo da su ameri u pozadini. svi se boje lule, to, to je svima znano. nema više lule mira!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije