Kup (1)
1/23
09.05.2012.
u 18:00

Dinamo je osvojio Hrvatski kup svladavši u uzvratu Osijek sa 3:1 (prva 0:0, Kovačić 51, Beqiraj 63, Ibanez 90/Vrsaljko 69 ag; Kelava obranio jedanaesterac)

Izaslanik predsjednika Republike dr. Ive Josipovića, pomoćnik ministra za sport Petar Skansi predao je igračima Dinama Rabuzinovo sunce – plavi su po 12. put osvojili kup. Ovaj put nakon rezultata 0:0 u Osijeku i domaćeg slavlja s rezultatom 2:0 u maksimirskom srazu s Osijekom.

Maksimir je konačno doživio dobar ambijent, oko 12.000 ljudi došlo je na finale kupa između Dinama i Osijeka.

Očito je akcija Dani Dinama, promocija ove utakmice, kao i one u subotu sa Splitom, te pristupačne cijene ulaznica, polučila rezultate. Šteta što nije bilo mnogo toga za vidjeti u prvih 45 minuta. Taj je dio susreta protekao bez ijedne prave prilike, bez pravog udarca u okvir vrata. Prvi je zaprijetio Osijek udarcem Kržića sa 16 metara, Kelava je obranio iako se činilo da bi i ta lopta prošla pokraj vrata.

Plavi su bili bolji, ali Osijek je dobro zatvorio teren i prilaze svome golu. Kurtović je pratio Sammira, pa se Brazilac nije naigrao, a ni ostali plavi kreatori nisu bili uspješni. Čačićeva momčad imala je nekakvu inicijativu, no sve je to bilo jalovo i razbijalo se na obrani Osijeka. Ni udarci iz kuta, a bilo ih je nekoliko puta po dva, tri zaredom, nisu plavima donosili ništa. Zapravo, donijeli su Osijeku jednu opasnu kontru kad su se glupo išli dodavati Sammir i Badelj, no obrada Dinama uspjela je zaustaviti taj pokušaj Osječana. Tako se na odmor otišlo bez pogodaka i bez većih uzbuđenja. Šteta zbog ljudi koji su konačno u lijepom broju došli u Maksimir, zaslužili su vidjeti više. No, nastavak je ponudio uzbudljiv nogomet, Dinamo je brzo poveo.

Osječani su izgubili loptu na svojoj polovici, Mateo Kovačić krenuo je sam u prodor, probio se do 16 metara i onda neobranjivo tukao za 1:0 te je Dinamo u tom trenutku jednu ruku držao na Rabuzinovu suncu. Još bliže svom 12. osvojenom kupu približili su se u 63. minuti.

Osijek se tada malo više otvorio, a plavi su odigrali krasnu akciju – od Kovačića, preko Sammira koji je odigrao do Leke na bok, a ovaj je mirno pogodio usamljenog Beqiraja koji je se naklonio i glavom pogodio za 2:0. No da bude neizvjesnije, pobrinuo se Šime Vrsaljko. Jedan ubačaj Osijeka s pet je metara pospremio u Kelavinu mrežu.

Potom su Osječani tražili jedanaesterac zbog Vidina igranja rukom, no nisu ga dobili. A plavi su počeli paničariti kod napada Osijeka i u tim trenucima nisu izgledali dobro. A onda "zicer" Osijeka, Maglica je okrenuo Vidu, bio je sam pred Kelavom, a vratar Dinama bravurozno je obranio. I odmah je u kontri mogao zabiti Dinamo, Badelj je bio sam, ali je u nogu pogodio vratara Vargića.

I onda jedanaesterac za Osijek, Tonel je gurnuo Maglicu. Lukačević je opalio, ali Kelava brani i donosi kup Dinamu koji je potvrdio Ibanez pogotkom u posljednjoj minuti.

Dinamo - Osijek 3:1 (prva utakmica 0:0)

POGOCI: 1:0 Kovačić (51), 2:0 Beqiraj (63. Leko), 2:1 Vrsaljko (69, autogol), 3:1 Ibanez (90, Pivarić)
Igrač utakmice: Ivan Kelava

Tijek susreta:

BBB napustili su tribine kada je počela dodjela pehara i priznanja

Kraj. Dinamo je osvojio dvostruku krunu kao i 1996., 1997., 1998., 2007., 2008., 2009. i 2011.
90' - 3:1 Ibanez.Dinamo je obranio naslov pobjednika Kupa!
90' - Igrat će se tri minute nadoknade

84' - Penal za Osijek!!!!! Tonel je srušio Maglicu. Kelava obranio Lukačeviću. Kelava je Dinamov junak!

81' - Zicer Maglice za 2:2 i čudesna, nevjerojatna obrana Kelave. U kontri zicer za Badelja i obrana vratara Vargića

80' - Izmjena kod bijelih: Petrović umjesto Kvržića

79' - Izmjena kod plavih: Ibanez umjesto Sammira

72' - Vida je, čini se, igrao rukom u svom šesnaestercu. Osječani traže penal, Bebek šuti...

Utakmica je opet neizvjesna, Osijek se potpuno otvorio, napada

GOOOL!!! 69. minuta 2:1 Autogol Vrsaljka, s pet metara u svoj gol! Katastrofalna, neshvatljiva pogreška braniča plavih!

66' - Izmjena kod bijelih: Miličević umjesto Šorše

65' - Izmjena kod bijelih: Pušić umjesto Kurtovića

64' - Izmjena kod plavih: Pokrivač umjesto Kovačića

GOOOOL 63. minuta: 2:0 za Dinamo. Leko dodavač, a Beqiraj glavom zabija sa 5 metara

GOOOOL 51. minuta: 1:0 za Dinamo! Solo-prodor Matea Kovačića i neobranjiv šut sa 16 metara u donji desni kut vratara Osijeka

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Bez izmjena u sastavima

Kraj 1. poluvremena: Dinamo – Osijek 0:0 U poluvremenu utakmice dodijeljen je pehar Dinamovim juniorima - pobjednicima Kupa. Oni su u predigri seniorskog finala pobijedili vršnjake iz Osijeka 2:1. Osijek je vodio pogotkom Antonia Pavića sve do posljednjih 15-ak minuta, no onda je Dejan Čabraja izjednačio, a onda i u posljednjoj minuti zabio pobjednički pogodak za plave.

Medalje dodjeljuje Davor Šuker, uz zvižduke sa sjeverne tribine, Vlatko Marković dodijelio je priznanja juniorima Dinama, također uz zvižduke publike

Domaćin bez udarca u okvir vrata u prvih 45 minuta, bez ijedne šanse!

45' - kontra Osijeka, Lukačević je pucao pokraj gola

36' - Osijek čvrsto u bloku, drži Dinamo na 25 metara od svoga gola i čeka priliku iz kontre

30' - U prvih pola sata igre Dinamo je bio bez izrazite gol-šanse

13' - katastrofalna pogreška Vide, kontra Osijeka, Kvržić sa 16 metara puca, Kelava sjajno brani

2' - Čačić je u lovu na trofej poslao sljedeću jedanaestoricu: Kelava, Vrsaljko, Vida, Tonel, Pivarić, Calello, Leko, Badelj, Sammir, Kovačić, Beqiraj

1' - Igrače su pozdravili izaslanik predsjednika RH Ive Josipovića Petar Skansi te Vlatko Marković, Zorislav Srebrić i dvojica predsjednika klubova

0' - Očekujemo početak susreta u Maksimiru.

Dinamo: Kelava, Vrsaljko, Vida, Tonel, Pivarić, Calello, Leko, Badelj, Sammir, Kovačić, Beqiraj.