Objava: 20.02.2010 21:56 Prikaza: 3962

REPORTAŽA IZ KANADE

Igre dobio gay gradić

Ovo su prve Igre s dva olimpijska sela: u Vancouveru i u Whistleru. U oba je podijeljeno 100.000 kondoma, a nakon ZOI-ja održavaju se skijaške igre homoseksualaca.

Povećaj Igre dobio gay gradić
Foto: Dražen Brajdić
  • Ovako se zabavljaju olimpijci - u društvenom centru u olimpijskom selu: netko svira gitaru, drugi igraju fliper, a treći sarmiraju volonterke Hrvatska je smještena na drugom katu

Piše: Dražen Brajdić | Vancouver

Premda je domaćinstvo dobio Vancouver, jedan od najljepših gradova svijeta, Zimske olimpijske igre za Hrvatsku održavaju se u 125 km udaljenom Whistleru. Drugi put u povijesti igara snijega i leda postoje dva olimpijska sela jer su Whistler Mountains predaleko od grada titulara. S obzirom na to da nemamo predstavnika u zimskim dvoranskim sportovima, u hokeju na ledu, umjetničkom i brzom klizanju, svi hrvatski sportaši smješteni su u brdima.

Doduše, nisu svi u olimpijskome selu, neki su skijaši u apartmanima. Direktor skijaške reprezentacije Vedran Pavlek izborio se da naše najveće skijaške zvijezde budu smještene 300 metara od ciljne ravnine skijališta u Whistler Creeksideu.

Mir je najvažniji

Od doživljaja olimpijskoga bratstva u selu Ivici Kosteliću važniji su mir i stroga usredotočenost na natjecanje. Uostalom, uz njega je tako cijela obitelj. S njim su svakodnevno otac i trener Ante, sestra Janica i mama Marica, koja marljivo kuha za svoje stanare. Osim toga, svi u toj kući mogu sačuvati privatnost, primjerice Janica i njezin dečko Daniel Haimerl ili Ivica i djevojka mu Elin, koja je ipak smještena u susjednom apartmanu, a ne u Ivičinu.

– U olimpijskome selu svijet je u malom, prilika da upoznaš ljude različitih običaja i drugih kultura. Stoga mi je silno žao što sam velik dio svog boravka u selu preležala zbog bolesti – kazala je naša biatlonka Andrijana Stipaničić Mrvelj.

Pilotu naše bob reprezentacije Ivanu Šoli ovo je treće olimpijsko selo.

– Sve ovisi u kojoj ste fazi života. Što ste mlađi, to ste selom oduševljeniji. Mene najviše zanima koliko je kvalitetna hrana i kakvi su nam uvjeti za trening. A Torino je prema kvaliteti hrane bio puno bolji. Ovdje ima svega, ali je sve nekako istog okusa. Zato smo uživali kada smo, trenirajući proteklih dana u blizini Salt Lake Cityja, otišli u tom gradu u restoran Atlantic na ćevape.

I ovaj put su se, što je običaj od sydneyskih ljetnih igara, dijelili besplatni kondomi. Zapravo, ako ste stanar olimpijskoga sela, kondoma možete uzeti koliko hoćete jer ih je u dva sela ponuđeno 100.000.

Osim što po Vancouveru i Whistleru možete vidjeti nacionalne kuće (Slovenci je imaju, a mi ne), taj velegrad i elitno zimovalište prvi su olimpijski domaćini koji imaju organizirana okupljališta homoseksualaca, tzv. Pride House. U onoj u Whistleru imaju bar, velike ekrane, udobne kožnate fotelje za opuštanje i druženje pa tko voli nek' izvoli. Mi smo samo informativno zavirili bez želje da se ondje "opuštamo i družimo".

"Snježni Leopard"

Sam Whistler, u kojemu kvadratni metar stana stoji 5000 dolara, odavno je poznat kao gay-friendly gradić. Ovdje se već 18 godina održava godišnje skijaško natjecanja homoseksualaca. Održat će se i ove godine i to između olimpijskih i paraolimpijskih igara. Posebnost ovih igara jest i "Snježni Leopard", skijaš iz Gane, Kwame Nkrumah-Acheampong.

Tamnoputi Kwame naučio je skijati prije šest godina. Zapravo, on je antizvijezda, poput britanskoga skakača Eddieja "The Eagle" Edwardsa. Premda mu je 35 godina i nastupit će samo u slalomu, Kwame se nametnuo medijima. Štoviše, sportaš koji posvuda moli za pomoć ima svoga trenera, menadžera, timskog administratora, fizioterapeuta pa čak i web-dizajnera. Nedostaje još samo da ima bijelog slugu koji će slalom voziti umjesto njega.

– Ne želim biti posljednji. Želim pobijediti nekoga tko je imao bolje uvjete – Kwameova je želja.

Komentari

21.02.2010. u 07:27h kenjalo je napisao/la:

Tribali su kazati da su isli u balija na cavape,jer nisu ih mogli dobiti u Americkom restoranu.I to ih Giricek posla jer on je tu pasa stalno kad je igra za Utah Jazz.

21.02.2010. u 00:59h FOISZ je napisao/la:

Igre dobio gay gradić...
Barem će se Brajdić osjećati ugodno :)

20.02.2010. u 22:56h damirtankovic je napisao/la:

Bravo Kwame !
To je olimpijski duh !

Pos Team W Pts
1. NK DINAMO ZAGREB 23 75
2. HNK HAJDUK SPLIT 16 54
3. NK SLAVEN BELUPO 14 52
4. RNK SPLIT 14 50
5. HNK CIBALIA 13 45
6. NK ZAGREB 13 45
7. NK LOKOMOTIVA ZAGREB 12 44
8. NK OSIJEK 11 43
9. ISTRA 1961 11 42
10. NK ZADAR 11 40
11. INTER ZAPRESIC 11 38
12. HNK RIJEKA 9 38
13. LUCKO 6 31
14. SIBENIK 6 27
15. KARLOVAC 6 24
16. NK VARAZDIN 2 8
X-scores.com

Specijali

  • Izbori u HDZ-u
  • ACTA
  • Zametena Hrvatska
  • Život u krizi
  • EU referendum
  • Parlamentarni izbori 2011
  • Pregovori s EU
  • Neću zaboraviti Vukovar
  • Crni fond HDZ-a
  • Suđenje Ivi Sanadera
  • Libija
  • Povratak nemira na Kosovo
  • Građani protiv terora 'paukom'

Kolumna

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Pošalji e-mail prijatelju X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. spamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja

Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. spamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera