Kralj Rafa sredio i Ljubičića, Đoković pobjedu do broja 1

ljubicic
AFP
30.05.2011.
u 15:45

Ivan Ljubičić porazen je u osmini finala Roland Garrosa od Španjolca Rafaela Nadala 5:7, 3:6, 3:6 nakon dva sata i 26 minuta igre

Rafael Nadal zaključio je priču Ivana Ljubičića na Roland Garrosu. Nije Ljubo do jučerašnjeg susreta izgubio niti set, no nije imao svoj dan protiv branitelja naslova i uslijedio je uvjerljiv poraz - 7:5, 6:3, 6:3.

Čak 48 pogrešaka

Previše je bilo pogrešaka (čak 48 u tri seta, Nadal dvostruko manje), previše prilika Španjolcu na vlastiti servis (suparniku dopustio 20 break-lopta) da bi Ivan od tog dvoboja mogao očekivati više.

Iako su zbog visoke temperature uvjeti na terenu bili “brži” od uobičajenih, što je pogodovalo našem tenisaču, to se na terenu nije previše osjetilo. Nakon prva dva meča na turniru (Isner i Andujar) u kojima je pokazao dosta slabosti, Španjolac je protiv hrvatskih tenisača ponovo pokazao da je uhvatio pravi ritam u Parizu.

Ljubičić, najstariji tenisač u osmini finala (32 godine i 2 mjeseca), očekivano je pružio veći otpor od Veića, no nije Nadalu zadao previše problema. Najopasnije je djelovao u prvom setu kad je vodio 5:4 i na servis suparnika bio dva poena udaljen od seta (30:30). Nakon tog trenutka držao se do prednosti od 3:2 u drugoj dionici, da bi zatim podlegao pritisku Španjolca.

Tako Robin Soderling ostaje jedini tenisač koji je prekinuo Nadalovu vladavinu na Roland Garrosu. Šveđanin je porazio Španjolca u osmini finala 2009. godine i tako kasnije omogućio Federeru put do jedine krune koja mu je nedostajala u karijeri. Nadal sada u Parizu od prvog nastupa 2005. ima omjer od čak 42 pobjede, uz jedan poraz.

Delić među najboljih 16

Novak Đoković prvi je od tenisača izborio polufinale nakon što mu je Talijan Fabio Fognini zbog ozljede predao bez borbe četvrtfinalni susret. Tako je Đoković došao samo na pobjedu do završnice i smjenjivanja Nadala na poziciji prvog tenisača svijeta, makar Španjolac na kraju i obranio naslov.

Rezultati - tenisači, osmina finala: Nadal (1, Špa) - Ljubičić (Hrv) 7:5, 6:3, 6:3; Monfils (9, Fra) - Ferrer (6, Špa) 6:4, 2:6, 7:5, 1:6, 8:6; Chela (Arg) - Falla (Kol) 4:6, 6:2, 1:6, 7.6(5), 6:2.

Juniori, 2. kolo: Delić (Hrv) - Halebian (SAD) 6:1, 7:6(5).

Tenisačice, osmina finala: Li (6, Kin) - Kvitova (9, Češ) 2:6, 6:1, 6:3.