Miroslav Slepička
1/10
24.03.2010.
u 17:27

Splićani su bunkerom ostvarili cilj odigravši 0:0 u Zagrebu u prvoj polufinalnoj utakmici Hrvatskoga kupa. Bila je to maksimirska uspavanka.

Bijeli su u prvom dijelu maksimirske utakmice bili bliži vodstvu. Jednom je Zagrepčane spasio Butina, kada je u 13. minuti sa 20-ak metara zapucao Anas Sharbini, a u 41. minuti Senijad Ibričić u čistoj je mat-situaciji pucao kraj vrata.

Sammirovi bljeskovi

Utakmica je u prvih 45 minuta tekla kao po Poklepovićevoj narudžbi. Plavi su uporno gurali loptu kroz sredinu gdje su Špacini igrači začepili sve pukotine i ostavili Subašića praktično bez posla. U toj Dinamovoj muci, igri bez bokova, dva je puta bljesnuo Sammir veličanstvenim pasovima iza leđa Hajdukove zadnje linije.

U 15. minuti Brazilčeva je teledirigirana lopta zaobišla zadnjega Hajdukova igrača, Slepička se našao u sjajnoj prigodi, no Subašić je čudesnim refleksom spriječio pogodak. I u završnici prvoga dijela Sammir je genijalno pronašao Mandžukića, ali je reakcija u ključnom trenutku bila loša, pa je šansa propala.

Brojni skauti europskih klubova zijevali su od dosade u svečanoj loži, kao i izbornik Slaven Bilić i njegov asistent Prosinečki. Ritam utakmice bio je sporiji nego u meksičkim sapunicama, a briljantni potezi stizali su na kapaljku.

Tome je pridonijelo i katastrofalno stanje maksimirskoga travnjaka, nekada tepiha, danas izoranoga kao da se na njemu održavaju konjičke utrke. Ta je oranica velika smetnja Dinamovim žonglerima.

Na izlasku s travnjaka, na kraju prvoga dijela, Dinamovu igru u jednoj je rečenici oslikao Milan Badelj.

– Mučimo se, ne igramo dobro – kazao je kreator igre plavih.

Jurčićeva “mjera za oporavak” u nastavku bio je Tomečak umjesto odsutnoga Moralesa, no ništa se u Dinamovoj igri nije promijenilo. Tomečakov prvi pokušaj dogodio se u 61. minuti, kada je vratar Subašić “izvadio” loptu iz lijevoga kuta.

Kruni ostaje glavobolja

Bilo je to još negledljivijih 45 minuta, opet po Hajdukovim željama. Bijeli su svoj cilj u Maksimiru ostvarili i Torcida ih je ispratila pljeskom, a Jurčiću ostaje glavobolja, jer njegova je momčad u posljednje četiri utakmice (Osijek, Zadar, Slaven Belupo, Hajduk) postigla samo dva pogotka. Uz još bolniju istinu, Dinamo igra sve lošije. A 16.000 ljudi neće do kraja sezone skupiti na svim domaćim utakmicama zajedno.