Dinamo (1)
1/10
03.08.2011.
u 20:44

Dinamo je na korak do Lige prvaka, u najmanju ruku osigurao je igranje u Europi do zime.

Dinamo – Helsinki 1:0

Plavi su prošli Helsinki i igrat će u četvrtom pretkolu Lige prvaka, nakon pobjede 1:0 nad Helsinkijem u uzvratu. Čak i da ga ne prođu, imaju zajamčeno mjesto u skupini Europske lige, samim time i zaradu od oko tri milijuna eura. Liga prvaka donijela bi više od sedam milijuna, no tu posljednju prepreku tek treba preći.

Opet prekrasan ambijent u Maksimiru, ulaznice za kunu napunile su stadion, gledatelji su došli vidjeti i prolazak Dinama u četvrto pretkolo Lige prvaka jer plavi su s gostovanja u Helsinkiju donijeli 2:1 i bilo je realno očekivati da prođu dalje, na korak do najelitnijeg klupskog natjecanja. Kruno Jurčić inzistirao je na drukčijoj utakmici od one u Finskoj kada se igralo nekontrolirano. Zato je naredio svojim nogometašima da paze što rade, da ne bi opet upali u nogomet kakav vole Finci.

I uspio je Jurčić u toj nakani, u prvom poluvremenu gosti su tek jednom ozbiljno zaprijetili, ali i tada je udarac Sadika obranio Kelava. Plavi su držali konce igre, diktirali kako će se igrati, bez srljanja. I pokoja dubinska lopta donosila je poluprilike. Pa je Badelj nakon povratne lopte tukao preko vratnice, pokušao je i Krstanović. Nakon 15 minuta Dinamo je ostao bez Alispahića. Prema islandskom sucu on je napravio prekršaj, ali se nakon toga nije ustao, iznijeli su ga s travnjaka, a onda i s terena u svlačionicu. Zanimljivo, dok su ga iznosili, sudac mu je pokazao žuti karton, što je Alispahiću drugi.

No, ionako ne bi igrao u idućem krugu jer prilikom tog duela slomio je ruku! Umjesto njega u igru je ušao mladi Mateo Kovačić. Do odmora je lijepu priliku imao Fatos Beqiraj, no njegov udarac vratar Helsinkija skrenuo je u vratnicu. Dinamo je nakon toga malo stao, pao u igri, ali je uglavnom kontrolirao što se događa na travnjaku. Samo to nogometna publika nije znala prepoznati pa je zviždala zato što plavi nisu jurili prema naprijed.

Na odmor se otišlo bez pogodaka, a i taj je rezultat Dinamo vodio pred vrata nogometnog raja. I u nastavku je Dinamo bio bolji, dojam je da Finci više nisu mogli pratiti ritam, pa je zagrebačka momčad imala niz prilika iz kojih je morala zbiti pogodak koji bi donio potpuni mir i valjda zadovoljio publiku.

Četiri, pet puta se lopta šetala pred vratima Helsinkija, no nikako da ju netko ugura u mrežu. Većini napada plavi su imali preko bokova, Ibaneza, a pogotovo Vrsaljka, no njihova ubacivanja Jurčićevi puleni nisu znali ugurati u mrežu. Finci su zaprijetili tek iz prekida. I onda je u 91. minuti Sammir išao sam, vratar je odbio njegov udarac, a lopta je došla do Ibaneza, koji je ljevicom pogodio donji kut. Za zasluženih 1:0.

Ulaznice i po 70 puta većoj cijeni

Iako su ulaznice planule istog dana kada su i puštene u prodaju, do dragocjenog paprića još se moglo doći i pred samu utakmicu. No, ne na legalan način. Naime, na prilazima stadionu, satima prije početka susreta preprodavači su nudili ulaznice.

Najviše su nudili ulaznice za istočnu tribinu, a cijena je dosegla i 50, pa i 70 kuna, iako je u redovnoj prodaji bila jednu jedinu kunu. No, dva sata prije početka nije bilo baš mnogo zainteresiranih kupaca.

Pa ipak, ako je u džepovima švercera ostalo nešto ulaznica, stadion je gotovo potpuno ispunjen.

Tijek susreta:

Drugo poluvrijeme.

1:0 90' Nakon niza promašenih prilika, Luis Ibanez je postigao gol! Sammir je prošao kroz sredinu, prošao dvojicu, snažno pucao, golman je odbio loptu, koju je dohvatio Argentinac te isoksa sa 12 metara pogodio praznu mrežu.

81' Puca Tonel, ali preko gola

78' Nemaju sreće ni Finci, Bah gura u prazan prostor

75' Posljednja izmjena gostiju: Ulazi     Akseli Pelvas, a izlazi Teemu Pukki

69' Opet je Vrsaljko ubacio, a sada je Beqiraj promašio odličnu priliku

68' Neće u gol! Ibanez je ubacio, a ni Rkavina, Sammir ni Kovačić nisu gurnuli u prazan gol!!! Nevjerojatno, iz publike se čuje "Igrajte pe***i" i "Jurčiću odlazi"

66' Novi pokušaj gostiju, ali odlazi pokraj vrata

62' Sebastian Mannström ulazi, a izlazi Mathias Lindström

60' Vrsaljko se sjajno izborio za poziciju, ubacio u peterac, ali nikoga opet nema pred golom, mogao je samo netko ubaciti u prazan gol

59' Izmjena kod Finaca, izlazi Zeneli, ulazi Sorsa

58' Zviždi se Sammiru koji je ispucao slobodnjak na južnu tribinu

57' Umjesto 99 ulazi 55 - Krstanović izlazi, ulazi Ante Rukavina

51' Žuti karton za Riigilahtija

49' Sammir, Vrsaljko i Kovačić kombiniraju, a onda Badelj puca kraj vratnce

Dinamo je krajem prvog dijela izviždan... Helsinki ipak nije momčad koja može parirati razigranim Zagrepčanima, ali realizacije nema.

- Unutra smo, ali pas nam nije konkretan i točan. Moramo se dogovoriti da pojačamo pritisak, jer želimo utakmicu dobiti pred punim tribinama - komentirao je Zoran Mamić.

- Alispahiću je ruka definitivno pukla! - dodao je Mamić.

_

Prvo poluvrijeme.

45' Helsinki je izveo korner, ali Badelj čisti glavom

38' Još jedna za Fince, ovoga puta Sadika je pucao, Kelava opet siguran

37' Evo prve prave prilike za goste, u "mrtvoj" šansi Pukki je propustio iz blizine matirati Kelavu

35' Leko puca, ali ništa od toga

34' Sammir je ubacio za Vrsaljka, a on produžio za Beqiraja koji puca u vratnicu

30' Beqiraj je opalio nakon dobre kombinacije po lijevoj strani, ali vratar Helsinkija još nije za otpis.

26'
Sammir je izveo slobodnjak, ali odlazi previsoko.

24' Vrijeme protiće, a igrači Helsinkija "spavaju". Zasad bez pravog napada, igra se na njihovoj polovici

18' Karton je dobio Alexander Ring

17' Mehmed Alispahić izlazi, nose ga na nosilima, a drži se za ruku. Ulazi Mateo Kovačić.

12' Tonel je opalio nakon Vrsaljkova ubačaja pa je odbijanac kraj gola poslao Krstanović.

8' Krstanović je pokušao iznuditi jedanaesterac, ali sudac ne nasjeda

7' Evo i prvog udarca gostiju, ali traljavog.

5' Badelj se raspucao, ali i ovoga puta neuspješno.

4' Slobodnjak je izveo Alispahić s lijeve strane, no branič gostiju skida loptu ispred Krstanovića.

2' Sammir je ubacio za Badelja koji je opalio iz daljine, ali odlazi daleko pokraj gola.

Dinamo igra u novim, plavim kockastim dresovima.

Zagreb - Stadion u Maksimiru. Gledatelja 32.000. Vrijeme toplo. Sudac Jakobsson (Island) 6.5
Pogoci: 1:0 - Ibanez (90+1)
Igrač utakmice: Šime Vrsaljko