Peter Crouch
Reuters
04.03.2010.
u 07:15

Europski nogometni prvaci Španjolci pobijedili su u prijateljskom dvoboju pred 80.000 gledatelja na Stade de Franceu u Parizu Francuze sa 2:0.

Dominirali su igrači Vicentea del Bosquea nad domaćom reprezentacijom tijekom svih devedeset minuta utakmice dokazavši da su, barem u ovom trenutku, za klasu iznad Domenechova sastava.

Goste je u vodstvo doveo David Villa pogodivši nakon akcije Andresa Inieste i Davida Silve za svoj 36. gol u 55. nastupu za reprezentaciju. Konačan je rezultat u prvoj minuti sudačke nadoknade postavio desni bek Španjolaca Sergio Ramos izvagavši na desnoj strani Juliena Escudea te uputivši udarac prema Hugu Llorisu lijevom nogom. Lopta se odbila od Escudea koji je kasnio u blok i prevalrila Lyonova vratara.

Španjolci su na impresivnoj seriji od osam pobjeda u nizu nakon nastupa na Kupu konfederacija u JAR-u prošlog lipnja, koji su završili polufinalnim porazom od Amerikanaca te trijumfom u produžecima u borbi za treće mjesto s domaćom reprezentacijom.

Vratar Iker Casillas ostvario je 102. nastup u nacionalnom dresu dostigavši tako drugoplasiranog na vječitoj ljestvici, klupskog suigrača Raula Gonzaleza. Prvi je na popisu  bivši vratar Barcelone Andoni Zubizarreta sa 126 nastupa.

Teže od očekivanog pred također punim Wembleyjem (80.602 gledatelja) Engleska je pobijedila afričke prvake Egipćane sa 3:1. Gosti su dobili prvo poluvrijeme zahvaljujući pogotku agilnog napadača dortmundske Borussije Mohameda Zidana, koji je sjajno primio dugu loptu, iskoristio otklizavanje Matthewa Upsona i lijepo matirao vratara Roberta Greena.

Na 1-1 u 56. minuti izjednačio je Peter Crouch nakon sjajne kombinacije Terryja, Gerrarda i Barryja. Svi su, uključujući i strijelca, odigrali od prve. U 75. je minuti Shaun Wright-Phillips doveo domaće u vodstvo zabivši iz drugog udarca još nepripremljenom vrataru Egipćana El-Hadariju, koji je netom prije obranio bombu Jamesa Milnera. Konačno, svoj je drugi gol na utakmici zabio Peter Crouch u 80. minuti za konačnih 3:1.

Fabio Capello ne može biti zadovoljan onime što je pokazala njegova druga udarna momčad. Može biti zadovoljan promjenom u igri koju je izazvao ulazak četvorke Crouch, Milner, Wright-Phillips i Carrick. Spomenuti su nogometaši u drugom dijelu zagospodarili terenom i inicirali preokret.

Na Hampden Parku u Glasgowu nogometaši Škotske pobijedili su Češku sa 1:0. Jedini je gol na utakmici postigao Scott Brown u 62. minuti.

Portugalsko mučenje protiv Kine

U prvom je poluvremenu, kada je za Portugal igrao i Cristiano Ronaldo, domaćin bio bolji, a do jedinog pogotka je došao u 36. minuti kada je strijelac bio Hugo Almeida.

No, u nastavku su se Kinezi opustili te uvidjeli da mogu igrati protiv razvikane domaće momčadi kojoj nasušno nedostaje konkretizacija u napadu, kao i smanjenje sklonosti vječnom petljanju.

Da je sudac bio pošteniji, mogao je svirati barem jedan od dva moguća jedanaesterca za goste (u zadnjih 20 minuta), a uz to su Kinezi u završnom dijelu imali dvije lijepe šanse za izjednačenje.

Nakon svega je Portugal u 90. minuti zabio i drugi pogodak, ali sasvim slučajno. U bilijarskoj akciji lopta je na kraju okrznula Liedsona, promijenila smjer i prevarila kineskog vratara za 2:0.

Prijateljske utakmice:

Portugal - Kina 2-0 (Hugo Almeida 36, Liedson 90)

Engleska - Egipat 3-1 (Crouch 56, 79, Wright-Phillips 80 / Zidan 23)

Francuska - Španjolska 0-2 (Villa 21, Ramos 45+1)

Škotska - Češka 1-0 (Brown 62)

Belgija - Hrvatska 0-1 (Kranjčar 63)

Njemačka - Argentina 0-1 (Higuain 45)

Albanija - Sjeverna Irska 1-0 (Skela 28)

Nizozemska - SAD 2-1 (Kuyt 39, Huntelaar 73 / Bocanegra 88)

Italija - Kamerun 0-0

Slovenija - Katar 4-1 (Novakovič 14, Cesar 30, Krim 34, Jokič 67 / Montezine 41)

Wales - Švedska 0-1 (Elmander 44)

Rumunjska - Izrael 0-2 (Benayoun 45, Barda 85)

Mađarska - Rusija 1-1 (Vanczak 39 / Biljaletdinov 59)

Alžir - Srbija 0-3 (Pantelić 13, Kuzmanović 54, Tošić 64)

Malta - Finska 1-2 (Mifsud 17 / Eremenko 66-11m, Vuorinen 70)

Bosna i Hercegovina - Gana 2-1 (Ibišević 40, Pjanić 65 / Muntari 22)

Turska - Honduras 2-0 (Göngür 42, Ham. Altintop 55)

Moldavija - Kazahstan 1-0 (Epureanu 65)

Angola - Latvija 1-1 (Job 80 / Karlsons 45)