Ivan Perišić
Reuters
05.11.2009.
u 23:28

Ivan Perišić, hrvatski U21 nogometni reprezentativac, postigao je svoj treći pogodak u Europa ligi. Nakon što je u Bruggeu zabio Partizanu, sada je isto ponovio i u Beogradu.

Dvadesetogodišnji Perišić presudio je Partizanu u ogledu skupine J u Belgiji pogotkom i udarcem kojeg je u vlastitu mrežu skrenuo Rajko Brežančić u pobjedi 2-0. I ovaj puta bio je siguran u izvedbi za svoj sastav kroz 82 minute koliko je proveo u igri, te se na gol beogradskoj momčadi, te francuskom Toulouseu još jednom upisao na listu strijelaca.

Štoviše, Perišić je bio taj koji je otvorio golijadu svoje momčadi u 4-2 pobjedi i to zgoditkom s nekih tri-četiri metra nakon što se lopta prošetala petercem uz nekolicinu domaćih igrača. Na 2-0, a potom i 3-1 povisio je Kouemaha poslije pogotka Ljajića, da bi nakon dodatnog smanjenja preko Washingtona, priču u 74. minuti zaključio Odjidja-Ofoe. Partizan je posljednjih desetak minuta odigrao s igračem manje nakon što je drugi žuti, odnosno crveni karton, zaradio Krstajić.

Club Brugge je tako došao na korak do plasmana u šesnaestinu natjecanja u kojoj se već nalazi Šahtar Darija Srne. S 2-0 je ukrajinska momčad u kojoj je Srna odigrao uvodne 74 minute svladao Toulouse, čime je i u četvrtome kolu nastavila savršen niz pobjeda.

Šahtar je, inače, uz Werder jedina momčad ovih triju skupina s osiguranim nastupom u drugome kolu.

Praška Sparta, u kojoj je cijelu utakmicu odigrao Manuel Pamić, je imala lagano otvaranje i šokantnu završnicu kod Cluja. Već u 13. minuti bilo je 2-0 nakon pogodaka Holende, da bi potom Traore smanjio rezultat, a u prvoj minuti sudačke nadoknade Dubarbier naoko donio bod domaćinu. I to s dva igrača (isključeni Murešan i Mara) u polju manje. U dubokoj nadoknadi utakmice, u njenoj šestoj minuti, drugu pobjedu češkoj momčadi donio je Wilfried.

Werder je u samoj završnici utakmice slomio otpor bečke Austrije, a pogotke vrijedne prolaska prvoga kruga su postigli Tim Borowski i Hugo Almeida.

Momčad Villarreala uvjerljivom se pobjedom 4-1 na El Madrigalu protiv Lazija, u 4. kolu G skupine Europa lige, vratila u utrku za plasman u šesnaestinu finala...

Villarreal je izrazito loše započeo ovu sezonu ali je, čini se, u zadnje vrijeme uhvatio zalet. U posljednje dvije prvenstvene utakmice u Primeri ostvario je dvije domaće pobjede, protiv Malage 2-1 i Tenerifa 4-0, nakon što u prvih sedam kola u prvenstvu niti jednom nije pobijedio.

''Žuta podmornica'' uspješnu seriju domaćih utakmica nastavila je i u Europa ligi protiv Lazija, a glavninu posla su domaći nogometaši obavili već u prvih 15 minuta susreta, kada je veteran Robert Pires postigao dva pogotka, jedna s bijele točke, a još jedan gol dodao je Cani. Posao je domaćinu u olakšala činjenica da je gostujući vezni igrač Baronio zbog prekršaja na Llorenteu već u 4. minuti dobio crveni karton! No, Villarreal je brojčanu premoć imao samo do 33. minute, kada je crveni karton dobio i Gonzalo, a Foggia minutu kasnije nije iskoristio kazneni udarac za Lazio. Rimljani su ipak uspjeli smanjiti rezultat u 72. minuti pogotkom argentinskog napadača Maura Zaratea, a konačnih 4-1 postavio je Rossi u 83. minuti iz penala.

Sa sjajnim, odnosno maksimalnim učinkom u Europa ligi, natjecanje je nastavio austrijski prvak Red Bull Salzburg, koji je na gostovanju kod Levskog u Sofiji proslavio pobjedu 1-0 pogotkom Schiemera u petoj minuti sudačke nadoknade! Domaćin je od 62. minute igrao bez isključenog Sarmova. Red Bull je sada vrlo blizu prolasku u daljnje natjecanje, treba mu još samo jedan bod.

Miroslac Stoch, 20-godišnji slovački krilni napadač Twentea, koji u nizozemskom klubu igrao na posudbi iz londonskog Chelseaja, bio je veliki junak momčadi bivšeg engleskog izbornika Stevea McClarena u domaćoj pobjedi protiv moldavskog prvaka Šerifa 2-1 u H skupini. Stoch je, naime, bio dvostruki strijelac za Twente, prvi je gol zabio u 8., a odlučujući u 89. minuti. Gostima je izjednačenje u 68. minuti autogolom osigurao igrač Twentea Tiote u 68. minuti.

U drugom susretu ove skupine, Fenerbahçe je kao domaćin pobijedio Steauu 3-1. Turska momčad je vodeća na ljestvici s 9 bodova, Twente je drugi sa 7, Šerif treći s 4 boda, a posljednja je Steaua sa samo dva boda.

U skupini I, sjajan je posao obavila lisabonska Benfica svladavši na Goodison Parku domaći Everton s 2-0. Strijelci su bili Saviola u 63. i Cardozo u 76. minuti. U drugoj utakmici skupine, AEK i BATE Borisov odigrali su 2-2, a sva četiri pogotka pala su u prvom poluvremenu. Benfica je vodeća u skupini s 9 bodova, Everton drugi sa šest, dok BATE Vorisov i AEK imaju po četiri boda.

Europa liga, 4. kolo:

Skupina G:
Villarreal – Lazio 4-1 (Pires 2, 15, Cani 13, Rossi 83 – 11 m / Zarate 72)
Levski – Red Bull Salzburg 0-1 (Schiemer 90+5)

Ljestvica:
1. Red Bull Salzburg 4 4 0 0 6-1 12
2. Villarreal 4 2 0 2 6-5 6
3. Lazio 4 2 0 2 8-7 6
4. Levski 4 0 0 4 0-7 0

Skupina H:
Twente – Šerif 2-1 (Stoch 8 / Tiote 68 – ag)
Fenerbahçe – Steaua 3-1 (Santos 15, Bilica 51, Alex 67 / Kapetanos 38)

Ljestvica:
1. Fenerbahçe 4 3 0 1 6-3 9
2. Twente 4 2 1 1 4-4 7
3. Sheriff 4 1 1 2 3-3 4
4. Steaua 4 0 2 2 1-4 2

Skupina I:
Everton – Benfica 0-2 (Saviola 63, Cardozo 76)
AEK – BATE Borisov 2-2 (Blanco 1, Manduca 38 / Rodionov 17, Volodko 26)

Ljestvica:
1. Benfica 4 3 0 1 9-1 9
2. Everton 4 2 0 2 6-8 6
3. BATE Borisov 4 1 1 2 5-7 4
4. AEK 4 1 1 2 4-8 4

Skupina J

Partizan - Club Brugge 2-4 (Ljajić 52, Washington 66 / Perišić 28, Kouemaha 36, 57, Odjidja-Ofoe 74)
Toulouse - Šahtar 0-2 (Adriano 50, Gai 64)

Ljestvica:

1. Šahtar 4 4 0 0 14-2 12
2. Club Brugge 4 2 1 1 9-8 7
3. Toulouse 4 1 1 2 5-10 4
4. Partizan 4 0 0 4 5-13 0

Skupina K

Cluj - Sparta Prag 2-3 (Traore 25, Dubarbier 90+1 / Holenda 6, 13, Wilfried 90+6)
København- PSV 1-1 (Grønkjær 40 – 11m / Dzsudzsak 72)