Dinamo (1)
1/32
27.09.2011.
u 20:45

I u drugom kolu Lige prvaka Dinamo je izgubio, nakon Reala, bolji od plavih bili su nogometaši Lyona te zasluženo upisali tri boda, a Zagrepčane ostavili na dnu tablice, bez bodova.

Puno optimizma bilo je u redovima Dinama prije utakmice s Lyonom, vjerovali su i navijači pa je bilo mnogo uplata na uspjeh plavih u Lyonu.

Valjda svi ponukani minimalnim 1:0 porazom od Reala, iako bi i u toj utakmici s nogometnim gigantom Dinamo ozbiljnije izgubio da nije bilo sjajnog Ivana Kelave.

No, optimizam je brzo nestao kad je Lyon krenuo, umjesto optimizma u plave kao da se uvukao strah. Jer je bilo očito da su Francuzi brži, jači, da dolaze prije na loptu, a ni tehnički nisu bili nikako inferiorniji. Pa je Dinamo počeo griješiti, nije mogao sačuvati loptu u više od dva dodavanja.

I takva igra morala je donijeti prednost domaćinu. Prvo su plavi imali sreće kad su Gomis i Gonalons iz sjajnih prilika tukli preko gola. No, onda je teško pogriješio Pokrivač, petljao je u sredini, u gužvi, i gurnuo loptu Gomisu. Bila je to krasna asistencija za napadača Lyona koji je došao pred Kelavu i krasno ga prebacio za vodstvo domaćina.

Zrelost Francuza u odnosu na Dinamo bila je očita, taj klub igra 12. uzastopne sezone u Ligi prvaka, a Dinamo je na ulazak među elitu čekao 12 godina. Koliko su domaćini bili dominantni svjedoči i da je nakon 25 minuta bilo 6:0 u udarcima.

Imali su plavi i jednu priliku, i to ne bilo kakvu. Ibañez je ubacio, Beqiraj ostao sam ali je išao uklizavati na loptu i nije ju pogodio.

I nakon toga je na terenu postojao samo Lyon. Dobro, jednom je pokušao Sammir, ali neprecizno. No, Gomis je na drugoj strani opet promašio veliku priliku (hm, Jurčić je rekao da stvaraju malo prilika i sve ih koriste, ovdje je ispalo sve drukčije), a onda je stigao i drugi pogodak, nakon udarca iz kuta zaspao je Tonel i Kone taj poklon nije propustio. A da u prvom dijelu plavi ne dožive pravu katastrofu pobrinuo se Kelava koji je zaustavio Greniera u situaciji jedan na jednoga.

Plavi su bili potpuno nemoćni, pogotovo najbolji igrači Badelj, Sammir i Kovačić, koji su trebali nešto kreirati, nisu postojali, dva zadnja vezna Pokrivač i Calello nisu bili ništa bolji, pa ne čudi što je obrana bila na streljani. No, to je zapravo i objektivna razlika u kvaliteti ove dvije momčadi.

Lyon smanjio brzinu

U nastavku je Jurčić krenuo s promjenama, pomalo iznenađujuće je izvadio Badelja i Kovačića, a poslao na teren Šimunića i Tomečaka. Tomečak je otišao na Badeljevu poziciju, Šimunić na lijevog beka, da bi se Ibañez pomaknuo u vezni red.

Djelovao je Dinamo u nastavku bolje, no možda i zato što Lyon više nije jurio, imao je sigurno vodstvo i mogao je igrati svoju uobičajenu igru, strpljivo, na čekanje greške suparnika. Plavi su preko Vide i Tonela nakon udaraca iz kuta, a potom i Leke, bili blizu pogotku, ali više od toga nije išlo.

Tijek susreta iz minute u minutu možete pročitati ovdje:

Lyon - Dinamo 2:0 (23' Gomis, 42' Kone)
Stade de Gerland, sudac Pavel Kralovec, igra se od 20.45

Drugo poluvrijeme:

92' - Prilika za Lyon. Lacazette puca malo pored gola.

90' - Iz slobodnog udarca ovaj put Bastos dobro puca, ali lopta se od živog zida odbija u korner.

90' - Novi prekršaj na Kallstromu. Ovaj put srušio ga je Rukavina.

88' - Bastos ulazi u Dinamov kazneni prostor, ali Leko blokira njegov udarac.

86' - Novi korner za Dinamo. Sammirov ubačaj prelazi sve igrače i odlazi u aut.

84' - Prilika za Dinamo. Leko ulazi u kazneni prostor, ali Loris brani njegov udarac.

83' - Nova panika u Dinamovom šesnaestercu. Kelava je zaplivao u prazno, ali igraci Lyona nisu uspjeli spremiti loptu u mrežu.

81' - Lyon opet prijeti. Malo iznad gola puca Kallstrom.

81' - Calello prolazi kroz sredinu, ali mlako puca u Lorisa.

79' - Izmjena za Lyon. Izlazi Gernier, a ulazi Pied.

76' - Slobodni udarac za Lyon s neki 30 metara. Bastos puca visoko iznad gola.

74' - Zadnja izmjena Krune Jurčića. Umjesto Pokrivača ulazi Ante Rukavina.

71' - Korner s druge strane. Glavom je pucao Leko, ali brani Loris. Dvije velike prilike u istoj minuti za Dinamo.

71' - U gužvi nakon kornera u velikoj se prilici nije snašao Vida.

70' - Prvi korner na utakmici za Dinamo.

69' - Žuti karton za Sammira koji opasno starta na Kallstorma.

68' - Udarac Sammira ublažio je Lovren i loptu lako hvata Loris.

66' - Sammir uspjeva probiti sredinu, ali Lyonova obrana brzo smiruje situaciju.

62' - Prva izmjena za Lyon. Izlazi Gomis a ulazi mladi Lacazette.

60' - Blagi presing Dinamovih napadača na obranu Lyona, ali bez pravog učinka.

57' - Žuti karton dobio je Jerko Leko za opasan start na Cissokhu.

56' - Bastos oštro tuče s lijeve strane, lopta odlazi daleko od gola.

55' - Nije se puno toga promjenilo u 2. poluvremenu. Dinamo jos uvijek djeluje nemoćno.

53' - Kallstorm ubacuje za Gomisa koji se ipak nalazi u zaleđu.

Real je u Madridu poveo 3:0 protiv Ajaxa. Gol je zabio Benzema.

50' - Gomis opet sam u Dinamovom kaznenom prostoru. Na svu sreću spetljao se.

49' - Prekršaj na Ibanezu na centru igrališta.

48' - Neprecizan centaršut Bastosa za Gomisa, lopta odlazi daleko od Lyonovog napadača.

46' - U igru ulaze Šimunić i Tomečak, a izašli su Badelj i Kovačić.

Prvo poluvrijeme:

45' Ivan Kelava skida čistu šansu! Čini se da će Jurčić morati nešto pod hitno mijenjati. Da su domaći preciziniji, u Kelavinoj mreži mogla su biti još barem dva čista pogotka. Obrana nije koncentrirana, a napadači slabo rade...

42' - Gol za Lyon! Korner je izveo Grenier, a Kone neometan sa par metara zabija za 2:0. Opet rupa u obrani plavih.

Real je u Madridu povećao vodstvo protiv Ajaxa. Kaka je zabio za 2:0.

39' - S lijeve strane pokušava Ibanez, ali obrana Lyona lako izlazi na kraj s njim.

38' - Lyon opet prijeti. Gomis se našao sam pred Kelavom na par metara, ali na sreću šalje loptu visoko iznad gola.

35' - Prilika za Dinamo! Sammir puca sa 20tak metara, ali lopta odlazi iznad gola.

34' - Prekršaj Gomisa na Jeerku Leki.

31' - Velika prilika za Dinamo. S lijeve strane ubacio je Ibanez, a Beqiraj se na 6 metara ispred gola poskliznuo i promašio loptu.

29' - Prvi udarac Dinama. Calello je pucao visoko iznad gola.

26' - Reveiler opet probija desni bok, ali Dinamova obranauspjeva izbaciti loptu u korner

Real Madrid poveo je preko Ronalda protiv Ajaxa u 25. minuti.

25' - Dinamo ne uspjeva povezati nekoliko dodavanja. Lyon u potpunosti kontrolitra utakmicu.

23' -  1:0 Gomis je probio Dinamovu obranu. Nakon nekoliko promašenih udaraca, Dinamovci su mu sami predali loptu na centru, a tamnoputi napadač lijepim lobom s 18 metara prebacio Ivana Kelavu.

21' - Zaleđe za Lyon. Gomis se našao malo iza Dinamove obrane

21' - Nastavlja se pritisak Lyona

19' - Prilika za Dinamo. Sammir se probio u kazneni prostor, ali nije uspio uputiti udarac.

17' - Velika prilika za Lyon. Nakon udarca iz kuca paniku ispred Dinamovog gola nije iskoristio Gonalons

15' - Nespretnost u Dinamovoj obrani i opet promašaj Lyona.

14' - Oštar strat Matea Kovačića na Gomisu

12' - Samir pokušava na lijevoj strani, ali obrana Lyona brzo ga zaustavlja

11' - Prekršaj na sredini terena za Dinamo

9' - Lyon opet napada. Na ubačaj Bastosa malo je zakasnio Briand

6' - Reveilere prolazi nekoliko Dinamovih igrača, ali lopta mu odlazi u aut

4' - Lyon je još uvijek u posjedu lopte. Dinamo još nije imao organizirani napad.

3' - Prva prilika za Lyon! Gomis je dobio loptu nakon odbijanca u šesnaestercu, opalio iz sve snage sa sedam metara ispred Kelave i loptu poslao visoko iznad gola.

2' - Lyon igra bez igrača koji su bili standardni, neki su ozlijeđeni. Pokušavaju igrati na brze kontre.

1' - Susret je počeo, Dinamo igra u plavim, a Lyon u crveno-rozim tresovima. Domaći imaju prvi napad.

0' - Očekujemo početak susreta u 20.45. Lovren se srdačno pozdravio sa Dinamovcima u tunelu... Sportski.

Mladi veznjak Clément Grenier mijenja ozlijeđenog Lisandra, a Gomis je u vrhu napada. Na desnom krilu je Jimmy Brinad.

Jurčić se, kao i protiv Reala, odlučio za jednog napadača. U špici igra Fatos Beqiraj, Rukavina je na klupi. Kruno u igru šalje i Nikola Pokrivač i Jerko Leko.