Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 67
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Seoske priče

'Nismo prodali tatu, on je darovao tijelo znanosti'

Franjo Oreški
Foto: Vjeran Žganec Roguilja/PIXSELL
1/2
07.10.2014.
u 13:50

Stjepan Oreški umro je u 72. godini nakon teške bolesti, a u svibnju 2012. godine potpisao je donaciju tijela Zavodu za anatomiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu

Prilazile su mi bake iz sela i pitale jesmo li doista prodali tatu. Čuo sam i da se po selu priča da je on još za života prodao svoje tijelo i uzeo novac, no najčešća je verzija bila da smo tijelo nakon njegove smrti prodali baš mi, njegova djeca, i to samo da uštedimo na troškovima njegova sprovoda. Sve su te priče rezultat needuciranosti i neinformiranosti ljudi o doniranju tijela – kaže Franjo Oreški iz međimurskog sela Pribislavca, čiji je otac Stjepan, nakon duge i teške bolesti, u 72. godini umro 20. rujna oko 23.30 sati.

Ugovor

Mrtvozornica je u 1.30 potpisala potvrdu o smrti. Franjo je uzeo telefon u ruke i nazvao Zavod za anatomiju Medicinskog fakulteta, u kojem se dežura cijeli dan i noć jer tijelo u roku od 24 sata mora biti u Zavodu. Sve je to unaprijed dogovoreno.

Tijelo je odmah prevezeno u Zagreb i tamo će, prema ugovoru koji je još u svibnju 2012. osobno potpisao sam Stjepan, ostati tri godine. Koristit će se u znanstvenim istraživanjima i obuci studenata, budućih liječnika.

Potom će tijelo kremirati i vratiti ga obitelji, koja će ga pokopati na mjesnom groblju.

– Još nisam siguran što je oca potaknulo da potpiše ugovor o doniranju tijela. Meni i bratu još je prije četiri godine rekao: Djeco, ja ću završiti faks nakon smrti. I eto ga na Medicinskom fakultetu. Prije pet godina obolio je od raka koštane srži, proveo je puno vremena po bolnicama i u razgovorima s liječnicima. Možda se tu negdje rodila ideja. Otac je bio i dugogodišnji darivatelj krvi, koju je dao pedesetak puta, prvi je potpisao donorsku karticu za darivanje organa. Bio je jednostavno takav čovjek – napominje Franjo.

Sve do posljednjih mjeseci života bio je aktivan, inzistirao je da se sam na biciklu, dva do tri puta tjedno, vozi na kemoterapiju u Čakovec. Dva mjeseca prije smrti znao je odvoziti dionice od 20 do 40 kilometara.

Tek kad tijelo više nije moglo izdržati iscrpljujuće kemoterapije, završio je u krevetu.

Prema neslužbenim informacijama, u Hrvatskoj oko 120 građana ima potpisane ugovore o doniranju tijela nakon smrti.

– O tome se malo zna. Već idući dan po selu su počela govorkanja, čak su prozivali župnika da nije dao da se oglase crkvena zvona koja zvone kad netko umre te da nije htio služiti misu za pokojnog oca. A mi smo sve s njim dogovorili četiri tjedna prije očeve smrti. Čemu zvona, kad još neće biti sprovoda, a misa je služena tjedan dana nakon smrti – prepričava Franjo neočekivane probleme u kojima se našla njegova obitelj.

Mrtvozornica se u početku nije snašla kako popuniti “papire” o ukopu. Čak ni neki liječnici nisu znali protokol propisan pravilnikom o doniranju tijela.

Ugovor se ovjerava kod bilježnika, a obitelji se daje na izbor hoće li se tijelo pokopati u zajedničkoj grobnici u Zagrebu ili ga, kremirano, žele natrag.

Zahvalnica

U Zavodu za anatomiju ističu da je odluka da se vlastito tijelo nakon smrti donira radi edukacije i znanosti iznimno plemenit i velikodušan čin. Fakultet zato i dodjeljuje zahvalnice te posebne kartice.

– Osim toga, odnedavno je uređena reprezentativna grobnicu na Mirogoju, koja služi isključivo za pokapanje osoba koje su nakon smrti donirale svoje tijelo. Pokop će se obavljati uz adekvatan obred na kojem će nazočiti nastavnici Medicinskog fakulteta i skupina studenata koja je anatomiju izučavala na tijelu tog pokojnika – navode na MEF-u.

I Stjepan Oreški dobio je zahvalnicu, u kojoj piše: “Hvala vam što ste nesebično darovali svoje tijelo Zavodu za anatomiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Darovali ste znanje za buduća istraživanja i edukaciju. Vaš dar za život!

Komentara 18

AN
Anasta
14:23 07.10.2014.

Hvale vrijedan cin, svaka cast, ali mi ne bi bilo drago da nekog svog ne pokopam, da nema sprovoda, da mu donesu pepeo nakon tri godine.. . Uz duzno postovanje znanosti....svakako tema koja je oduvijek intrigirala, jos od Leonarda da Vincija koji je krisom od grobara kupovao leseve beskucnika da bi napravio atlas ljudskog tijela. Ali obicaji su obicaji, treba sad selu objasniti da covjek nije kalkulantski umro nego su tu bili prisutni visi motivi , dobrobit za covjecanstvo i znanost.

MI
marsovac_i23
15:43 07.10.2014.

Koliko primitivnog naroda kod nas,žalosno. Samo se korist neka gleda. Hvale vrijedan čin ovog gospodina! Samo me zanima koliko drzak i pokvaren čovjek mora biti da priča takve bedastoće ? Na svu sreću,nismo svi isti jer mislim da kad bi mene pitao takvu glupost, netko od tih susjeda završio bi na kirurgiji, u najboljem slučaju ! A možda bi se malo igrao i lova s njim

PI
prava istina
15:55 07.10.2014.

Ma savršeno. Kaj da sad napravim da to potpišem?! Šteta da nismo znali za to jer bi moja mama umrla prije 1 mjesec itekako bila ta koja bi tijelo podarila za mlade naraštaje da uće. Šteta zato jer je doživjela duboku starost a nije hvala Bogu znala niti šta je glavobolja. Prvi susret sa bolnicom joj je bio davne 1949 kad je rodila prvu kćer, drugu je doma a u 91 godini je slijedeći put otišla u bolnicu jer joj se nakupila voda i za 8 dana došla doma. Srćeko je posustalo, pričekala je obje kćerke da smo zajedno, bila u naručju omiljenog unuka i ugasila se u trenu, kao svijećica. Eto, znanost je trebala proučiti kako tijelo ode od starosti i jednostavno se ugasi.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije