• OBJAVA: 08.02.2012 / 13:12
  • PRIKAZA: 1340

Mladi Križevčani zacrtali put

Hrvoje i Martin bratski pišu i rišu o svecima i pravi su strip-tandem

Braća su u stripu na 14 stranica u slici i riječi prikazala život, djelo i mučeništvo sv. Marka Križevčanina te žele i vjeruju da će stvoriti još sličnih djela jer vole stvarati

Povećaj Hrvoje i Martin bratski pišu i rišu o svecima i pravi su strip-tandem
Hrvoje (lijevo): Želim u životu raditi crtiće.; Martin (desno): Htio bih biti učitelj solfeggia.
Foto: Sergej Novosel/VLM
  • Hrvoje (lijevo): Želim u životu raditi crtiće.; Martin (desno): Htio bih biti učitelj solfeggia. Detalj iz stripa Dečki su već nagrađivani za svoja vizualna rješenja
Piše: Sergej Novosel/VLM sergej.novosel@vecernji.net

Svaki slavni strip ima svoj zaštitni dvojac – Asterix Uderza i Goscinnyja, Alan Ford Maxa Bunkera i Magnusa, a križevački strip mogao bi biti proslavljen radovima Hrvoja i Martina Pleše. “Napisao Martin”, “narisao Hrvoje”, već piše u impressumu stripa o svetom Marku Križevčaninu.

 Izazov i stjecanje znanja

Oni su braća, kojoj je tek 12 i 13 godina, i autori su djela u kojem su na desetak stranica u sličicama i “oblačićima” prikazali život i mučeništvo zaštitnika Križevaca i Koprivničko-križevačke županije. Izdanje je promovirano na 4. danima hrvatskih svetaca i blaženika u Križevcima, a autori su dobili komplimente svih, od biskupa do vršnjaka.

 – Prije dvije godine bio je školski natječaj pa su napravili veliki plakat o sv. Marku – objašnjava otac Siniša, uvodeći u priču i sinove.

 – Ja sam crtao, a Martin je bojio, podijelili smo poslove, no dogovarali smo sve detalje... Prvo smo olovkom napravili skicu pa bojili i dodavali nijanse flomasterom – rječito će stariji Hrvoje, a Martin kaže da im je to bio izazov jer nije baš jednostavno prikazati život sveca na što slikovitiji način.

 Izvori podataka bila su im djela o svecima i blaženicima, a veliku podršku davao im je i tadašnji križevački župnik Krešimir Žinić.

 – Sve je trajalo dva dana po otprilike pet sati – ističe Martin, dok Hrvoje kreativni proces opisuje kao posao koji im je donosio i uzbuđenje i stjecanje novih znanja.

 – I dalje ćemo nastaviti raditi i kreativno se izražavati, vrlo rado – odlučan je Hrvoje.

 Verziju koju je izdao Glas koncila znatno su poboljšali i grafički dotjerali, podijelili je kolegama u školi i učiteljima, kojima se svidjelo njihovo viđenje Marka, kanoniziranog 1995. Dečki su zavrijedili i bilješku o piscu, notiranu na kraju stripa, u kojoj su “zacrtali” i što će biti u životu.

– Želio bih raditi crtiće, izgleda mi jako zanimljivo kako nastaje crtež i film, animacija – odaje Hrvoje, dok je Martinu ambicija postati učitelj solfeggia, u glazbenim vodama ostao bi kao majka Silvana i teta Branka.

 Prepoznat rad

S roditeljima su bili na hodočašću lani u Italiji, bilo im je, kažu, prelijepo iskustvo. – Možda naporno, ali bili smo upozoreni da će biti puno hodanja, nismo požalili – veli Martin o boravku u Vatikanu gdje je križevačke hodočasnike predvođene biskupom Nikolom Kekićem blagoslovio i papa.

 – Drago nam je da se bave crtanjem i da su imali i sreće da rad dođe u prave ruke i bude prepoznat – ponosan je otac, vrsni informatičar.
– Sve se manje djece ovako studiozno posvećuje nekom kreativnom radu, sretni smo jer su skloni tome. Nije da se i oni ne zaigraju na računalu, ali onda budu vučeni nekom svojom inspiracijom – kažu roditelji dodajući da braći veliku podršku daje 
i najmlađi brat Luka.

Ocijeni:
  • Trenutno 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ovaj članak još nije komentiran.

Aktualno

Biznis

Sport

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. spamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja