Objavljeno vijesti danas: 28
Težak poraz

Hrvatska nije obranila zlato! Tucak: Bili su bolji, ali uz ovakav kriterij suđenja nismo ni mogli protiv Srbije

Hrvatska - Srbija
1/12
Autori: Ivan Halar, Hina
20.08.2016.
u 23:48

- Treba biti sportaš i priznati da su Srbi bili bolji. Nije nam ništa išlo od ruke, razbili su nas šutevima iz vana - naglasio je izbornik.

Hrvatski vaterpolisti nisu uspjeli obraniti olimpijsko zlato, svjetski i europski prvak Srbija ponovno je nanijela težak poraz našoj reprezentaciji - 11:7.

Nastavljen je tako negativan niz u ogledima sa Srbijom koja je u siječnju ove godine kao domaćin Europskog prvenstva slavila u prvom kolu sa 13:6, a prošle godine u finalu Svjetskog prvenstva u Kazanju sa 11:4.

Izabranici Ivice Tucka večeras nisu bili na razini kao protiv Brazila i Crne Gore, sigurno i zbog toga što je na suprotnoj strani stajao suparnik kojeg su svi željeli izbjeći još od četvrtfinala.

Hrvatska je jako loše igrala s igračem više, nije iskoristila čak 10 napada (2-12) dok je Srbija imala 2-6 u toj statističkoj kategoriji.

Srbija je dobila prvu četvrtinu sa 3:2, ali Hrvatska dva puta nije iskoristila igrača više, a Jokovićev udarac u završnici prve dionice zaustavila je stativa.

I u drugoj četvrtini Hrvatska je imala problema sa realizacijom igrača više, od pet prigoda samo smo jednu realizirali. Srbija je to znala iskoristiti i golovima Nikića, Gocića i Mandića došla je do prednosti 6:3.

Treća dionica je dobro počela za dupine, već u prvom napadu Burić pogađa za 4:6, ali onda opet problemi sa realizacijom igrača više. Joković i Petković ne uspijevaju, a s druge strane Filipović sa dva dalekometna pogotka dovodi Srbiju do vodstva 8-4. Minutu i pol prije kraja četvrtine napokon je Sukno zabio sa igračem više, ali onda Mandić "šraubom" ponovno dovodi Srbiju na četiri gola prednosti (9:5).

Ako je i bilo nade u preokret u zadnjoj četvrtini, brzo je usahnula, nakon samo pola minute, kada je Duško Pijetlović pogodio za vodstvo Srbije 10:5. Ovaj puta ključnom se pokazala loša realizacija igrača više, Hrvatska je iskoristila samo dvije od 11 prigoda.

Dupine je predvodio Sandro Sukno sa tri gola. U momčadi Srbije istaknuo se Dušan Mandić sa četiri pogotka.

Ovo je deveta medalja za hrvatske sportaše u Riju, a treća za vaterpoliste, koji su bili srebrni u Atlanti 1996. i zlatni u Londonu 2012. godine.

- Treba biti sportaš i priznati da su Srbi bili bolji. Nije nam ništa išlo od ruke, razbili su nas šutevima iz vana. Nismo imali dovoljno koncentracije da to obranimo. Nije nam u prilog išao ni ovakav kriterij suđenja. Mađar je nevjerojatno sudio. Primjerice, dosudio je tri kontra prekršaja Lončaru nakon što je bio doslovno ubijen. Uz takav kriterij nikako nismo mogli pobijediti tako kvalitetnog suparnika - naglasio je izbornik Ivica Tucak za HRT te dodao:

- Sada ne mogu razmišljati kako je srebro također veliki uspjeh. Žao mi je zbog ove utakmice. Vjerovao sam da imamo snage za pobjedu. Ali oni su jednostavno kvalitetniji. Dali smo sve od sebe, ostavili srce u bazenu...

Izbornik je još dodao kako je budućnost hrvatskog vaterpola blistava jer imamo 11 odličnih igrača te dolaze i mnogi mladi sjajni igrači.

- Hrvatska će i dalje biti u vrhu - zaključio je Tucak.

Dodajmo kako su vaterpolisti Italije osvojili su brončanu medalju nakon što su u susretu za treće mjesto svladali Crnu Goru sa 12:10 (2:1, 3:3, 4:3, 3:3).  Ovo je već treći puta zaredom da su crnogorski vaterpolisti završili na četvrtom mjestu na olimpijskim igrama.  Kod Italije najbolji su bili Christian Presciutti sa 4 i Valentino Gallo sa 3 pogotka, a Crnu Goru je predvodio Janović sa 3 gola.

Tijek finalne utakmice:

HRVATSKA - SRBIJA 7:11 (2:3, 1:3, 2:3, 2:2)

4. četvrtina

32' Gotovo je! Srbija slavi, Hrvatska nije uspjela obraniti zlato

32' Garcijin pokušaj je zaustavljen. Hrvatska nije iskoristila devet napada s igračem više (2-12)

30' Garcia je pogodio

29' Mandićev udarac prolazi ispod Pavićeve ruke i čini se kako je sada priča u ovom finalu gotova - 11:6

27' Od 11 napada s igračem više iskoristili smo samo dva i tu leži ključ svih teškoća

26' Sukno se raspucao, no nažalost pogađa vratnicu

26' Pavić brani Prlainovićev šut sa vanjske pozicije

25' Sukno uzvraća svojim trećim golom

25' Brzi kontra-napad Srbije pogotkom završava Pijetlović (10:5)

25' Hrvatska ima prvi napad, Lončar čini prekršaj

3. četvrtina

24' Umjesto da smanjimo na dva razlike, Mandić je 11 sekundi prije kraja četvrtine šraubom pogodio za 9:5

23' Josip Pavić ušao je u igru umjesto Marka Bijača

23' Sukno pogađa s igračem više!

22' Filipović zabija za ogromnu prednost Srbije - 8:4. Bijaču je lopta prošla između glave i ruke

21' Bušlje je blokiran

20' Petković je pogodio gredu, još jedan neiskorišten napad s igračem više

19' Srbija ne smanjuje pritisak. Filipović je savladao Bijača snažnim udarcem za 7:4

17' Hrvatska pogotkom počinje treću četvrtinu! Zabio je Burić - 6:4

2. četvrtina

16' Garcia je u posljednjoj sekundi pogodio gredu. Šteta. Srbija ide na odmor s visokom prednošću (6:3), a Hrvatska nikako ne može uhvatiti pravi ritam

15' Opet je Srbija na 'plus tri'. Mandić je snažno opalio iz slobodnog udarca

14' Konačno smo iskoristili igrača više! Šetka je pogodio

14' Ovo ne izgleda dobro, Srbija je zabila peti pogodak (5:2). Goscić je majstorski prebacio Bijača

13' I ponovno nismo iskoristili igrača više. Zaustavljen je Jokovićev udarac

12' Srbija vodi 4:2! Činilo se kao da se Hrvatska uspjela obraniti s igračem manje, ali Nikić je ipak u posljednji trenutak iskoristio zbunjenost naše obrane

11' Fenomenalna Bijačeva obrana! Mitrović ga je pokušao prebaciti

11' Bukićev udarac s igračem više prolazi pored vratnice

10' Luka Bukić lijepo je blokirao udarac suparnika

9' Počela je druga četvrtina

1. četvrtina

8' Velika borba u prvoj četvrtini, Srbija ima prednost 3:2

8' Šetka je pokušao pogoditi 'žabicom' ali odlazi visoko iznad gola

7' Srbija prvi puta nije iskoristila igrača više! Bijač je zaustavio Mandićev pokušaj

6' Ubrzali smo protok lopte pa je Garcia pronašao nepokriveni dio kod prve vratnice i smanjio na 2:3

6' Hrvatska ne koristi igrača više, ali zato ga koristi Srbija. Stefan Mitrović je zabio za 3:1

4' Srbija opet vodi. Mandić se 'riješio' Sukna i pogodio od grede

3' Goool! Sukno je izjednačio! Imao je sreće jer je srbijanski vratar rukom gurnuo loptu u vlastitu mrežu

3' Nismo iskoristili prvi napad s igračem više. Garcia nije bio precizan

2' Srbija vodi 1:0. Duško Pijetlović je zabio s igračem više

2' Sjajni Bijač ponovno je na vratima i upisao je prvu obranu

1' Počelo je finale!