• OBJAVA: 16.01.2012 / 16:04
  • PRIKAZA: 3136

Laureati

Prvi put u povijesti Francuzi su trijumfirali na Zlatnim globusima

Clooney i Spielberg imali su po dva projekta, no samo po jedan od njih se izborio za nagrade

Povećaj Prvi put u povijesti Francuzi su trijumfirali na Zlatnim globusima
Foto: Umjetnik

U predoskarovskoj euforiji dodijeljeni su Zlatni globusi, nagrada Hollywoodskog udruženja stranih novinara koja je ove godine bila u znaku francusko-američkog “Umjetnika”.

Taj sentimentalni crno-bijeli film Michela Hazanaviciusa, o zvijezdi nijemog filma koja se ne uspijeva snaći u eri zvučnog filma, zaradio je čak šest nominacija u važnim kategorijama, od čega su se pozlatile tri – ona za najbolji mjuzikl ili komediju, za najboljeg glumca (Jean Dujardin) u mjuziklu ili komediji te nagrada za najbolju originalnu glazbu autora Ludovica Bourcea.

Bolji glumac nego redatelj

Inače, ovo je prvi put u povijesti dodjele Zlatnih globusa, utemeljenih 1944. godine, da jedan francuski film dobije nagradu za najbolju komediju, dok je u istoj kategoriji prije Jeana Dujardina najboljim proglašen samo jedan Francuz, Gerard Depardieu za “Zelenu kartu” 1991. godine.

Samo nominaciju manje, ukupno njih pet, imali su “Potomci” Alexandera Paynea. Film o ocu koji se nakon smrti supruge mora ponovno zbližiti sa svojim kćerima proglašen je najboljim u kategoriji drame, a glumcu Georgeu Clooneyju pripala je i nagrada za najbolju glavnu mušku ulogu. Mala je to utjeha zgodnom Clooneyju, čiji redateljsko-scenaristički projekt “Martovske ide” nije osvojio nijednu od ukupno četiri nominacije, uključujući onu za najbolji film i redatelja – čini se da je ipak bolji glumac nego filmski autor.

Najboljim redateljem proglašen je (ipak) mnogo iskusniji Martin Scorsese, za rad na dječjem fantastičnom filmu “Hugo”, dok je slavni neurotik Woody Allen za svoju “Ponoć u Parizu” osvojio tek nagradu za scenarij, iako je bio nominiran u četiri kategorije.

Iskusnija i bolja Streep

Najboljom glumicom proglašena je velika Meryl Streep, za ulogu britanske premijerke Margaret Thatcher u filmu “Čelična Lady”, koji je zahtijevao i veliku fizičku preobrazbu.

Time je dokazala da stara glumačka garda još ima mnogo toga za pokazati, ušutkavši one koji su favorizirali mladu zvijezdu Rooney Maru, iz Fincherova filma “Muškarci koji mrze žene” koji je nominiram u samo dvije kategorije, a nije osvojio nijednu nagradu.

Najboljom glumicom u mjuziklu ili komediji proglašena je Michelle Williams, koja je u filmu “Moj tjedan s Marilyn” utjelovila hollywoodsku ikonu seksepila. Najboljim sporednim glumcima proglašeni su Octavia Spencer (“Tajni život kućnih pomoćnica”) i Christopher Plummer (“Početnici”).

Zlatni globus za najbolji strani film uručen je sjajnom “Nader i Simin se rastaju” iranskog redatelja Asghara Farhadija, koji je poharao prošlogodišnji Berlinale na kojem je osvojio ukupno pet nagrada te lani Zlatnu arenu za strani film na festivalu u Puli.

Dva kipića za Homeland

I dok se u relativno “tankoj” hollywoodskoj filmskoj godini nijedan američki film nije jače nametnuo, među TV-serijama našlo se nekoliko dojmljivih projekata.

Općenito, zadnjih nekoliko godina TV-produkcije su sve jače, scenariji sve bolji, pa ne čudi da i poznati hollywoodski glumci sve češće prihvaćaju televizijske angažmane. Nova serija “Homeland” osvojila je nagradu za najbolju dramsku seriju i najbolju glumicu (Claire Danes), dok je najboljim dramskim glumcem proglašen Kelsey Grammer u seriji “Boss”. Najboljom humorističnom serijom proglašena je “Moderna obitelj”, a najbolja miniserija je “Downton Abbey Masterpiece”.

Ocijeni:
  • Trenutno 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ovaj članak još nije komentiran.

Aktualno

Biznis

Sport

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. spamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja