Roman književnice Marine Vujčić "Sigurna kuća", u kojem se bavi rodno uvjetovanim nasiljem, predstavljen je u ponedjeljak navečer na tribini Razotkrivanje u Zagrebu. Roman je, uz autoricu, predstavio i glavni urednik naklade Fraktura Seid Serdarević, a ulomke iz knjige čitala je dramska umjetnica Ksenija Marinković. Serdarević je ustvrdio kako je roman "Sigurna kuća" moćna i potresna priča o ženi i majci Ladi Lončar.
Čita se, kaže, u dahu i čitatelja ostavlja bez daha. Autorica pripovijeda o nasiljima o kojima se ne piše u novinama, o ženama koje pate i ne uspijevaju naći izlaz, rekao je Serdarević. "Sigurna kuća" je, kako je pojasnila autorica, krik protiv verbalnog i psihičkog nasilja te upozorenje da ne prihvaćamo zdravo za gotovo živote svojih prijatelja. Istaknula je kako u romanu prati priču o ženi i majki Ladi Lončar koja, nakon što ubije muža, mora preživjeti u društvu koje pozna samo slučajeve u kojima muž ubija ženu.
Kad muškarac zlostavlja ženu, žena potraži pomoć u sigurnoj kući, napomenula je i dodala kako onda kad žena, nakon godina zlostavljanja, ubije muškarca, za nju nema sigurne kuće. Naglasila je kako za takve žene ne postoje nikakve sigurne kuće pa čak ni takve u kojima bi ju zaštitila od nje same. To se događa u društvu koje poznaje samo scenarije kad muškarci ubiju ženu, dodala je. Upitala je i kako je moguće nekoga bezumno voljeti, a onda ga se bezumno bojati i bezumno ubiti te napomenula kako upravo o tomu razmišlja Lada Lončar dok se prisjeća beživotnog tijela svog supruga u mrtvačnici.
Naglasila je i kako su joj početni zanos zaljubljenosti i blistave trenutke sreće zamijenile mračne scene nasilja. Upravo ju te mračne scene, napomenula je, vode sve do trenutka kada je svog supruga, uglednog sveučilišnog profesora, usmrtila ubodom nožem u prsa. Nakon što je osuđena na višegodišnju kaznu zatvora, smještena je u žensku kaznionicu, gdje ju preziru prijestupnice, napomenula je autorica i dodala kako će Lada, da bi preživjela pronaći načina da samu sebe razumije i sebi samoj oprosti.
Svoj je roman "Sigurnu kuću", naglasila je, pisala kratkim i britkim rečenicama da se što bolje utisnu u svijest. Dodala je i kako se pripovjedačica Lada Lončar, glasom savjesti koji rezultira katarzom, obraća samoj sebi, ali i svim Ladama Lončar svijeta. Roman je objavila nakladna kuća Fraktura.
Marina Vujčić rođena je u Trogiru. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirala je hrvatski jezik i jugoslavenske književnosti. Objavila je više romana, među kojima i roman "Mogla sam to biti ja". Dobitnica je i nagrade Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske "Marin Držić" za drame: "Umri ženski", "Podmornica" i "Plodna voda".