• OBJAVA: 09.09.2010 / 15:55
  • PRIKAZA: 1284

Nove tehnike u oblikovanju nakita

Izložba autorskog nakita Pisani cajti i monografija Stjepana Balje

Odabrana Baljina djela biti će izložena u nekoliko tematskih cjelina i daju presjek umjetnikova rada kroz više faza

Povećaj Izložba autorskog nakita Pisani cajti i monografija Stjepana Balje
Narukvica Stjepana Balje
Foto: ''

Punih pedeset godina bavi se zaprešićki zlatar Stjepan Balja oblikovanjem nakita, a dio njegova blaga pod naslovom “Pisani cajti” bit će u petak u 19 sati izložen u Muzeju seljačkih buna u Gornjoj Stubici. Istodobno će biti predstavljena i monografija posvećena tom vrsnom umjetniku autorice Ivanke Ivkanec, muzejske savjetnice Etnografskog muzeja u Zagrebu. Ivkanec je istražila i dokumentirala Baljin rad, predstavivši ga kao jednog od najboljih majstora zlatara za čiji je rad posebno karakteristična primjena patine i boje, po čemu je jedinstven u nas.  

Monografija je bogato opremljena zahvaljujući umjetničkim fotografijama Luke Mjede, a tiskana je u nakladi Kluba Zaprešićana i Ivanke Ivkanec. Projekt su pomogli Ministarstvo kulture RH, Grad Zaprešić, Zagrebačka županija i TZ Grada Zaprešića. Stručna suradnica na izložbi u Gornjoj Stubici je Goranka Horjan, a kustos izložbe je Nikola Drempetić Hrčić.

Odabrana Baljina djela biti će izložena u nekoliko tematskih cjelina i daju presjek umjetnikova rada kroz više faza. Također pratimo inovacije autora u korištenju različitih tehnika – od klasičnih zlatarskih do kombiniranih koje njegovom kolekcijama daju potpuno novu osobnost. Broševi, ogrlice i naušnice izvedeni su u decentnim, ali i smjelim kombinacijama oblika i boja te zadivljuju svojom minucioznom izradom i ljepotom. Izlažu se i umjetnički predmeti upotrebnog karaktera poput čaša i ukrasnih igala za kravate.

Ocijeni:
  • Trenutno 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ovaj članak još nije komentiran.

Aktualno

Biznis

Sportal

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. pamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja