Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
novi cjenik

Šokirani ulagači: Čačić solarnu struju učinio neisplativom!

Radimir Čačić
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
1/3
14.04.2012.
u 12:00

Smanjenjem otkupne cijene i ukidanjem inflacijskog rizika Ministarstvo gospodarstva ugrožava investicije od pola milijarde eura

Ministarstvo gospodarstva Radimira Čačića zaustavit će sve daljnje investicije u obnovljive izvore energije, zajednička je tvrdnja svih koji su vidjeli prijedlog novog Tarifnog sustava za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.

Solarna polja – neisplativa

Novim cjenikom predlaže se znatno smanjenje naknada svima koji struju proizvode iz obnovljivih izvora, a najviše se “krešu” naknade za sunčane elektrane – od 33 za krovne sustave do čak 54 posto za veća solarna polja.

Trenutačno država, odnosno HROTE (Hrvatski operator tržišta energije), od malih proizvođača (sustavi do 10 kW) svaki isporučeni kilovat struje potiče sa 3,92 kune, a novim prijedlogom poticaj bi iznosio samo 2,63 kuna.

– Za male krovne sustave to i nije tako velik problem jer smanjenje otkupne cijene od 30-ak posto odgovara padu cijene opreme, ali ovaj prijedlog doslovce onemogućuje ozbiljnije investicije jer ulaganja u velike solarne sustave po novom cjeniku neće biti isplativa. Još su gore prošli proizvođači energije iz drugih obnovljivih izvora energije, posebice vjetroelektrane – stoji u analizi koju je izradila grupa sveučilišnih profesora iz Zagreba i Splita.

No, ključni problem nije čak ni značajno smanjenje otkupnih cijena, nego ukidanje inflacijskog korekcijskog faktora. Dosad je, naime, HROTE jednom godišnje korigirao cjenik tako što se otkupna cijena uvećavala za iznos jednak godišnjem porastu cijena na malo.

– S ovakvim cijenama i bez korekcijskog faktora koji amortizira inflacijske i tečajne pritiske teško će bilo kakav veći projekt u Hrvatskoj moći biti financijski isplativ. Vjetroelektrane su u tom smislu prošle najgore i sigurno je da se nijedna neće moći financirati uz ove uvjete – tvrde sveučilišni profesori u svojoj analizi.

Ako novi pravilnik prođe, Hrvatsku će gotovo sigurno zaobići investicije vrijedne pola milijarde kuna samo u segmentu elektrana kojima je izvor energije šumska biomasa, upozorava naš izvor koji se bavi tim poslom.

– Dosad je petnaestak tvrtki s Hrvatskim šumama potpisalo petnaestogodišnje ugovore ukupne vrijednosti 450 milijuna eura za isporuku sirovine. Ako ovaj pravilnik zaživi, teško da će ijedan investitor ići u gradnju elektrane na biomasu. Mi ćemo, naime, s HROTE-om morati potpisati ugovor kojim nam država jamči da će od nas 14 godina otkupljivati struju po dogovorenoj cijeni. Kako je korektivni faktor ukinut, nama će samo inflacija u tih 14 godina “pojesti” gotovo polovicu naknade. To je jednostavno neprihvatljivo i poslovno neisplativo – kaže naš sugovornik.

A nova radna mjesta?

Nadamo se, dodaje, da novi pravilnik koji je izradilo Čačićevo ministarstvo neće proći jer će inače ugroziti naše investicije – gradnju dviju bioelektrana (u Slavoniji i Dalmaciji). Vrijednost samo tih dviju investicija premašuje 40 milijuna kuna, a Ministarstvo gospodarstva novim pravilnikom ugrožava i otvaranje tridesetak novih radnih mjesta.

Stoga naš sugovornik, koji je spreman investirati golem novac u bioelektrane, Ministarstvu gospodarstva predlaže da se uvede godišnja korekcija koja bi pratila rast potrošačkih cijena, ali i porast nabavne cijene sirovine. Jer bioelektrane, za razliku od vjetroelektrana i solarnih polja, za svoj rad trebaju sirovinu.

Komentara 192

MA
matata
16:22 14.04.2012.

?????

OB
-obrisani-
19:35 15.04.2012.

Tko normalan daje garancije za otkup energiju koja je 3 x skuplja od klasičnih energetskih izvora.

OB
-obrisani-
13:08 14.04.2012.

puky veliki plus za tvoj komentar !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije