Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 29
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Najveća ruska privatizacija

Putin za petinu Rosnjefta traži dobroga kupca, treba mu novac

Vladimir Putin
Foto: Reuters/PIXSELL
1/6
21.06.2016.
u 20:58

Iznos od 11 milijardi doalra za 19, 5% dionica tvrtke tek je početna cijena, a ruski čelnik nada se da će partnera pronaći u Kini ili Indiji

Predsjednik Rusije Vladimir Putin odlučio je što prije prodati 19,5 posto udjela u naftnom divu Rosnjeftu, a za gotovo petinu kompanije očekuje najmanje 11 milijardi dolara. Ruski je čelnik komentirao potencijalnu prodaju kratko rekavši – treba nam novac, ali to ne znači da će se Rosnjeft prodati u bescjenje.

Putin, naime, traži strateškog partnera koji nije škrt. Ako postigne cijenu od 11 milijardi dolara ostvarit će najveću privatizacijsku transakciju u povijesti Rusije, a ujedno postići i prodaju na razini tržišne cijene.

Nisko zadužena zemlja

Rosnjeftovom dionicom trguje se uz prosječnu godišnju cijenu od 5,59 dolara po dionici, a kako se prodaje oko dvije milijarde dionica, cijena koju očekuje Kremlj slična je onoj koju su spremni platiti ulagači na tržištu kapitala. Ipak, neslužbeno se spominje da je 11 milijardi dolara tek početna cijena jer Rusija nije prisiljena na ovu prodaju. Putin je možda rekao da mu treba novac i zaista u proračunu ima dubioze koje ovom transakcijom može zatvoriti, ali uvijek treba znati da je Rusija izuzetno nisko zadužena zemlja koja na svjetsko tržište kapitala uvijek može izaći s obzirom na to da je udio duga u BDP-u niži od 18 posto. Dionice Rosnjefta ponuđene su Indiji i Kini pa prodaju naftne tvrtke mnogi vide i kao prvoklasni politički manevar kojim će Putin dodatno učvrstiti savez s dvije svjetske velesile.

Ulazak azijskih zemalja u Rosnjeft jača Putina u vremenima kad su krize u Ukrajini i Siriji oslabile njegov položaj na međunarodnom planu i dovele do dugotrajnih sankcija. Dosad je Rusija prepustila dio naftnog diva tek British Petroleumu i svojim građanima.

Dvostruka korist

Serijom transakcija tijekom 2013. BP je stekao 19,75 udjela u Rosnjeftu, ali je prepustio Rosnjeftu da potpuno preuzme TNK BP. Rusi su im dali oko 13 posto dionica i 12,5 milijardi dolara za prevlast u britanskoj tvrtki, a BP je potom kupio još 5,6 posto Rosnjefta za 4,87 milijardi dolara. Rosnjeft je tom transakcijom preuzeo kontrolu nad kompanijom koja ima 60 milijardi dolara godišnjih prihoda, dok sam Rosnjeft ima oko 91 milijardu dolara godišnje. Dvostruka korist očekuje se i kod ove prodaje, a da bi Putin i ovaj put mogao dobiti dugoročno više nego što daje, pokazuje i spremnost Kine i Indije da se zajedno uključe u transakciju, iako to javno nisu potvrdili. Iz Indije i Kine moglo se čuti tek da neće biti rivali.

Najava prodaje Rosnjefta podigla je cijenu dionice 5 posto na svim burzama na kojima se njome trguje pa sad tvrtka, unatoč padu cijene nafte i sankcijama Rusiji, ima tržišnu vrijednost od 56 milijardi dolara. Rosnjeft je bio zainteresiran za ulazak u vlasničku strukturu Ine pa se krajem 2013. čak i pisalo da je spreman preuzeti većinski paket domaće naftne industrije tako da Vlada proda 19,8 posto svojih dionica, a MOL kompletan udio u Ini. O potencijalnoj transakciji nije se čulo iz službenih kanala, ali ruska tvrtka nije skrivala interes za ulaganje u Hrvatsku, što je dokazano i sporazumom Vlade RH i Rosnjefta u lipnju 2013.

>>Ruski Rosnjeft Vladi bi za 20% Ine mogao dati milijardu eura

Komentara 1

DU
Deleted user
15:40 04.07.2016.

Putinu" treba novca, ahahaaa citam ova neka tvoja piskaranja, ahahaaaa, ko te placa, oni spijuni u Buzinu. idi pa pisi o 50 miliona USronja na food stams a 80% ih radi tri posla odjednom da bi imali kako sami kazu za "basic needs"

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije