• Davor Ivanković
  • OBJAVA: 15.01.2012 / 12:00
  • PRIKAZA: 3699
Davor Ivanković

U povodu

Upozorenje Haagu glasi: Pa ne možete zabraniti rat

Zažive li presude, prema kojima je Gotovina kriv i zato što je gađao kuću u kojoj je bio šef pobunjenika Mile Martić, bit će bilo gdje u svijetu vojskama NATO-a nemoguće raditi uobičajeno – gađati “Sadama, Gadafija ili Bin Ladena”.

Povećaj Upozorenje Haagu glasi: Pa ne možete zabraniti rat
Foto: Reuters/Pixsell

Razumljivo je što su u Haagu “sa zabrinutošću” primili podnesak dvanaestorice eksperata. Ne zato što uglednici predlažu da Tribunal oslobodi Gotovinu i Markača nego što preko ovog zahtjeva ne mogu šutke prijeći, kao što su to činili kada su stizali od građana i političara Hrvatske. Nije slučajno što podnesak dolazi od utjecajnih eksperata iz SAD-a (HV časnike školovali su Amerikanci za napadne akcije i podržali Oluju), Kanade (njezini časnici bili su glavni svjedoci protiv Gotovine) te Velike Britanije (najveći politički utjecaj na suce Tribunala).

To što oni sada dokazuju zašto odbaciti presude nije zato što su im Gotovina, Markač i Hrvatska dragi, nego se temeljni razlog njihove reakcije nalazi u poruci Haagu: “Potvrđivanje takve presude imalo bi dugoročne implikacije na međunarodno humanitarno i ratno pravo, a time i na buduće oružane sukobe u svijetu.” Predstavnici ovih vojski i NATO-a time poručuju haaškim sucima da su pretjerali i da presudom, s takvim obrazloženjem o zapovjednoj odgovornosti, stvaraju presedan po kojemu će biti nemoguće ratovati.

Zažive li presude, prema kojima je Gotovina kriv i zato što je gađao kuću u kojoj je bio šef pobunjenika Mile Martić, bit će bilo gdje u svijetu vojskama NATO-a nemoguće raditi uobičajeno – gađati “Sadama, Gadafija ili Bin Ladena”. Zapovjednik svake takve akcije, a i one u kojoj pri gađanju protivnika slučajno stradaju civili i civilni objekti (svakodnevica!), mogao bi biti kažnjen sa 20-ak godina zatvora!? Podnesak eksperata prva je dobra vijest za naše generale, nakon što su u zatvoru proveli već 7 (Gotovina) i 6 (Markač) godina. I provest će još najmanje jednu, do drugostupanjske presude. Podnesak stiže kasno, ali još na vrijeme.

-13
+ -
16.01.2012. u 13:59h Ludi Milojko je napisao/la:
pravda je ideal, misaona kategorija i to ne postoji, pravo stvaraju najveci i najaci, oni koji drze topuz u rukama, a kome zakon lezi u topuzu, tragovi mu smrde necovjestvom....ako se ovim jajarama u apelaciji presuda ne preimenuje u dozivotnu robiju bez prava pomilovanja, to ce biti tragedija i sramota za medjunarodno pravo....etnocid i genocid....
Prijavi komentar
32
+ -
15.01.2012. u 21:41h opa bato je napisao/la:
haško sudište je ekspozitura srpsko-belosvetskih protuha
Prijavi komentar

Aktualno

Biznis

Sport

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. spamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja