Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 5
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Ministar financija

Marić: Porezna transparentna u vezi oporezivanja inozemnih mirovina

Zdravko Marić
Foto: Goran Jakuš/Pixsell
11.02.2016.
u 14:46

"Još 2012. godine donesen je zakon vezan uz oporezivanje mirovina", kazao je ministar Marić nakon sjednice Vlade, dodavši da zemlje članice EU-a razmjenjuju podatke o transferima, ali ne o pojedinačnim mirovinama, pa se u ovome slučaju samo poziva hrvatske građane da reguliraju svoje porezni status.

Ministar financija Zdravko Marić kazao je danas da su priopćenja Porezne uprave (PU) i dopisi odaslani umirovljenicima radi oporezivanja inozemnih mirovina u skladu s EU propisima i zakonom iz 2012. godine te da je PU po tome pitanju transparentna i otvorena za komunikaciju.

"Još 2012. godine donesen je zakon vezan uz oporezivanje mirovina", kazao je ministar Marić nakon sjednice Vlade, dodavši da zemlje članice EU-a razmjenjuju podatke o transferima, ali ne o pojedinačnim mirovinama, pa se u ovome slučaju samo poziva hrvatske građane da reguliraju svoje porezni status.

"Porezna uprava pokušava to učiniti na transparentan način, putem priopćenja. Sigurno će se voditi određenim načelima, između ostaloga i oportuniteta. Nije namjera da se nekoga plaši, nego da sve bude na tragu EU direktive i zakona, a u konačnici da imamo otvorenu i transparentnu komunikaciju", kazao je Marić odgovarajući na upit novinara nakon sjednice Vlade.

Saborski zastupnik HSU-a Silvano Hrelja prozvao je u srijedu Poreznu upravu da je izazvala popriličnu gužvu i paniku dopisima, koje je odaslala prije 15-ak dana na adrese više od 200 tisuća umirovljenika koji primaju mirovine iz inozemstva, sa zahtjevom da u roku osam dana reguliraju porezni status, jer u suprotnom mogu biti novčano kažnjeni od dvije tisuće do 50 tisuća kuna. 

Od 1. ožujka 2012. godine, izmjenama Zakona o porezu na dohodak, porez na dohodak od nesamostalnog rada obračunava se i plaća na mirovine rezidenata što su primljene izravno iz inozemstva, osim ako nije drugačije određeno ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja ili drugim međudržavnim ugovorima. 

U većini ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja što ih je Hrvatska sklopila s drugim državama pravo oporezivanja mirovina ima Hrvatska, ako su umirovljenici njezini rezidenti. 

Hrvatska ima pravo oporezivanja mirovina rezidenata što se isplaćuju iz: Albanije, Armenije, Austrije, Bjelorusije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Češke, Čilea, Estonije, Francuske, Grčke, Irana, Irske, Islanda, Italije (iznimno plaćanja uslijed prekida radnog odnosa, periodične naknade ili slične gotovinske isplate oporezuje Italija), Izraela, Jordana, Republike Koreje, Kuvajta, Latvije, Litve, Mađarske, Malezije, Malte, Moldove, Norveške, Rusije, Sirije, Slovačke, Slovenije, Srbije, Španjolske, Švicarske, Turske, Ukrajine i Velika Britanije.

U nekim je ugovorima to područje riješeno na drugačiji način. Tako se u ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između  Hrvatske i Njemačke pravo na oporezivanje mirovine koju rezident jedne države potpisnice ugovora dobiva od zakonskog socijalnog osiguranja druge države potpisnice ugovora može oporezivati samo u toj drugoj državi. To znači da Njemačka ima pravo oporezivati mirovine koje rezident Hrvatske prima iz Njemačkoj. Međutim, RH ima pravo oporezivati mirovine koje hrvatski rezident dobiva iz Njemačke iz fondova izvan sustava zakonskog socijalnog osiguranja.

>> Susreli se Orešković i Deroose. Marić i Vujčić otkrili o čemu su razgovarali 

>> Nadzornik iz Europske komisije: Gdje vam je proračun?

Komentara 13

ZL
zlatnirat
17:28 11.02.2016.

Zakon je donijela bivsa vlada, a ovi ce ga malo morgen promijeniti, bi da se radi o hercegovackim penzijama ali samo za njih odmah.

DJ
djemsbremz
15:57 11.02.2016.

Samo se razmislja o legalnoj pljacki od mene mozete dobit samo masnu cunu, pokvarenjaci zato vam i ide tako

MA
MarMara
20:42 11.02.2016.

Što da kažem. razlike u procentualnom odnosu poreza u RH i zemljama zarađenih mirovina su drastična i bez socijalne ravnopravnosti u Hrvatskoj ako se umirovljenik za stalno nastsni u Hrvatskoj. Izvorna država ga skida sa svog programa a Hrvatska ima korist nametima a i bez odgovornosti. Samo primjera radi umirovljena osoba u Austriji u kojoj su zagarantovani minimalni egzitencijalna primanja bez ostvarenog staža ( 860 eura ) u Hrvatskoj bi primala recimo protuvrijednost od 400-500 eura i na to bi u suštini plačala državi nelegalni porez jer se nalazi na listi iznad prosječnih primanja. Taj zakon treba osporit pa čak i ukinut jer je i dijaspora mnogo tog učinila a i dalje se pljačka.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije