Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 104
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Sabor o plaži Kupari

Linić: Je li moguće da ova investicija krene u sljedeće tri godine? Odgovor je ne

sabor rasprava plaža kupari
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/12
30.01.2015.
u 11:01

HDZ-ov Branko Bačić upozorava da bi se vrlo lako moglo dogoditi da najpovoljniji ponuđač za cjelokupni kompleks Kupari ne bude i najpovoljniji za upravljanje plažom

Iako svi saborski zastupnici podržavaju davanje u koncesiju plaže u Kuparima na rok od 99 godina, većina ih je ostala iznenađena činjenicom da na tom području još nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi.

– Turistički razvojni projekt Kupari na lokaciji Kupari I realizirat će se na dijelu kompleksa bivšeg Vojnog odmarališta Kupari na nekretninama u vlasništvu RH, nekretninama u vlasništvu Općine Župa dubrovačka, nekretninama u suvlasništvu RH i trećih osoba. Lokacija Kupari I uključuje pet hotela zajedno s pripadajućim objektima smještenim neposredno uz morsku obalu. Ti hoteli, Grand, Pelegrin, Kupari, Goričina I i Goričina II, trenutačno nisu u funkciji. Ukupni smještajni kapaciteti hotela iznosili su 1626 kreveta. Svi objekti su u vrlo lošem stanju i zahtijevaju znatna ulaganja – kazao je Zdenko Antešić, zamjenik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture te dodao kako će zainteresirani investitori biti pozvani na dostavu obvezujuće ponude objavom jedinstvenog javnog poziva.

Ukupno investicijsko ulaganje u cjelokupan projekt procjenjuje se između 100 i 250 milijuna eura te se temelji na minimalnom ulaganju od 100 tisuća eura po smještajnoj jedinici.

– Na plaži se predviđa postavljanje pontonskih platformi, sunčališta, morski poligoni sa sadržajima za djecu, sadržaji za djecu na kopnu, bazeni, sanitarni čvorovi te sportski i ugostiteljski sadržaji. Na manjem dijelu obuhvata koncesije u zoni 5 predviđena je mogućnost isključenja dijela plaže iz opće uporabe i to isključivo na kopnenom dijelu plaže, a na način da nije onemogućen pristup moru niti prolaz uz more. Na području koje se daje u koncesiju predviđa se postavljanje dvaju sjedišta za plovila, oba površine cca. tisuću i pol kvadratnih metara te pontonski privezi za plovila sve izvan zaštićenog dijela plaže – objasnio je Antešić.

DC-ova Vesna Škare Ožbolt iznenadila se da još nisu skinute zabilježbe s nekretnina koje Vlada daje u koncesiju, a za svaku zabilježbu, dodaje, sudu treba barem sedam mjeseci da je skine.

– Prema tome, vi dolazite ovdje u Hrvatski sabor sa zahtjevom za suglasnost na koncesiju, na nekretninama koje nisu do kraja čiste. Kada govorimo o nekretninama koje su u suvlasništvu RH i privatnih osoba, onda možete vidjeti da je na tim nekretninama 51 suvlasnik, a da tim nekretninama još nije ni započeo postupak izvlaštenja. Ja vidim to kao ozbiljan problem – čudi se Škare Ožbolt te kaže da se sada postavlja pitanje tko će se u takvim uvjetima uopće javiti na natječaj. Antešić joj je odgovorio da će DUUDI prilikom raspisivanja koncesije ići u raščišćavanje tih odnosa prije zaključenja ugovora s potencijalnim koncesionarom.

Nezavisni Slavko Linić predlaže da se koncesija ne daje na 99 godina, već na razdoblje do 99 godina.

– U Dubrovniku se u zadnjih 20 godina dogodio bum u ulaganju u hotelske kapacitete koji je radio uglavnom privatni sektor koji je uspio uložena sredstva polako vraćati i razmišlja o daljnjim ulaganjima. A onda se sad okrenimo kako se to ponaša država. Najljepša destinacija po kvaliteti hotelskog smještaja bili su Kupari, najljepša. Iako vojni objekti, bili su poznati u Europi. Uništeni za vrijeme agresije na Hrvatsku i nakon toga napušteni, ruglo, ruglo. Nikakva ulaganja, nikakva razmišljanja. Je li moguće da ova investicija krene u sljedeće tri godine? Odgovor je ne. Ne, iz jednostavnog razloga što su imovinski odnosi potpuno neriješeni – kaže Linić te dodaje da se to moglo riješiti zahvaljujući Zakonu o strateškim investicijama RH, no nije ništa napravljeno.

– Nisam siguran da je pametno raspisivanje natječaja jer opet ćemo zavlačiti ozbiljne investitore, opet ćemo poslati poruku investitorima da smo nepripremljeni za ovako velike natječaje – ustvrdio je Linić te primijetio da Hrvatska 25 godina nije uspjela srediti zemljišne knjige, unatoč pomoći iz EU.

– Europske zemlje to su olovkom i papirom, a ne računalima, riješile za deset godina – zaključuje Linić.

HDZ-ov Branko Bačić upozorava da bi se vrlo lako moglo dogoditi da najpovoljniji ponuđač za cjelokupni kompleks Kupari ne bude i najpovoljniji za upravljanje plažom.

– Vlada je u projekt ušla šlampavo. Nije nam jasno kako ćete objediniti dva natječaja – za pomorsko dobro i za zaleđe, kad to ne omogućuje Zakon o pomorskom dobru – čudi se Bačić te podsjeća da je njegova stranka nedavno predlagala novi zakon koji bi Vlada mogla objediniti dva natječaja, ali je on odbijen.

>> Leko: Nije lako braniteljima reći ne, ali nije lako ni graditi državu

Komentara 3

Avatar comparator
comparator
11:43 30.01.2015.

Tako svejedno dati koncesiju na 99 godina ili ju prodati jer nakon toliko vremena niti nas niti Kupara. Ne vidim zašto se je toliko čekalo bilo što učiniti s propalim poduzečima .Još u tijeku rata i prije njega sva državna poduzeča bila su u stečaju ili pred njime. Onda još tokom rata sve je podebljao neprijatelj te kasnije zub vremena ,kriminal i politička neodlučnost.Za stanje u turizmu najviše krivnje snosi Slavko Linić koji si je dao pravo monopola na tu granu iako pojma nema o ekonomiji a ideološki je nastran.

IB
Ivan Basar
12:50 30.01.2015.

Čitao sam prošle godine o Kuparima, o uvjetima, o zahtjevima, o timu koji na tome radi (?), onda o ponuđivačima, a danas. Tu je veliki novac u pitanju, a tih 25 godina poslije rata još uvijek ruševina, država već 1212 quartala u minusu, krediti i dugovi rastu, broj onih pobjeglih iz zemlje raste, industrija je u kolapsu, a hrvatske Vlade. Žalosno i sramotno. Turizam, bivši Ministar turizma sudjeluje na aktiviranju ovog turističkog projekta bez rezultata. 25 godina. Hrvatska tone u dugove, u kredite i u beznađe. Ne krivo razumijeti ovu primjedbu kojoj nitko ne može protusloviti, Hrvatska je 1991 vjerovala u sebe, inače nas ne bi bilo, a danas, uz ove totalno nesposobne politike, sramota. Jadan narod. Prvi Gastarbeiter je u Njemačku došao 1959 godine, 14 godina poslije rata, 9 godina poslije početka života privrede u do temelja srušenoj zemlji, a danas ta mlačenja prazne slame hrvatske politike, ta nesposobnost i bezobrazluk prema narodu, i danas još bivši i sadašnji političari rade ne samo na tome 25 godina starome problemu, "rade" uz sliku starih ljudi kod kante za smeće, uz već godinama preko 300.000 besposlenih, i uz krađe, a kada jedan čovjek otvori usta onda ga gotovo više nema. Političaru je važnije skijati se na račun naroda, isto kao i akcija jednog hrvatskog ministra protiv jednog hrvatskog nogometaša, sramota, jedan od naroda izabrani političar ima obavezu i zadatak biti za i uz narod. Sramota. Opet Njemačka, njihova himna je svirana 1941 isto kao i danas, a mi se bavimo na nogometnoj utakmici, kao i danas u Splitu sa 'Za dom spremni', i dl li taj od naroda izabrani dobiva internacionalnu zabranu za par utakmica kao i hrvatski reprezentativac. Time se mi bavimo, a privreda a industrija, javne nabave osiguranja za zdravstvene ustanove, a Kupari čekaju već dvadeset i pet godina, na koga čekaju, i možda netko želi zaraditi novac. Hrvatska danas.

Avatar upitnik.pita
upitnik.pita
14:14 30.01.2015.

...blago se nama s našim menadžerima.... zar u hrvatskoj ne postoji čovjek koji bi znao upraljati jednim hotelom i plažom... zašto svaki građanin ne bi imao po jednu dionicu kupara... opet neko prodaje... privatizira... monetizira... državnu imovinu...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije