Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 47
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
proveo istraživanje

Hrvatski profesor pretvarao se da je klijent pa se zgrozio nepismenošću bankara

Toni Milun
Foto: tonimilun.com/YouTube video screenshot
1/2
16.04.2015.
u 10:15

Profesor matematike Toni Milun proveo je istraživanje o financijskoj pismenosti bankarskih djelatnika. Zgrožen je njihovom nepismenošću

Profesor matematike Toni Milun proveo je istraživanje o financijskoj pismenosti bankarskih djelatnika, priopćila je Udruga Franak. Rezultate njegova istraživanja u nastavku prenosimo u cijelosti.

„Tekući račun je jednostavan ili složen?“, upitao je Toni Milun, profesor matematike, predstavljajući se kao potencijalni klijent čak 12 djelatnika banaka, od kojih njih sedam nije znalo odgovoriti na to pitanje. Jedan djelatnik rekao je da on je proporcionalan, a drugi da ovisi o broju dana, što nisu točni odgovori. Jedna djelatnica rekla je kako nikada nije čula za te pojmove.

Toni Milun proveo je istraživanje o financijskoj pismenosti bankarskih djelatnika postavljajući im osnovna pitanja koja uče učenici u ekonomskim školama i studenti na ekonomskim fakultetima. Radi li se o dekurzivnom ili anticipativnom obračunu, znao je samo jedan djelatnik dok ostali također nisu čuli za te pojmove te nisu znali odgovoriti na pitanje. Obračun kamata na papiru znala je izračunati samo jedna djelatnica.

Na trenutnu situaciju sa nemilim ''švicarcem''  banke šalju poruku da su građani koji su uzimali takve kredite sami odgovorni jer nisu predvidjeli kretanje švicarskog franka u odnosu na euro. Smatraju da građani trebaju snositi odgovornost zbog svoje financijske nepismenosti i neodgovornosti. Ako djelatnici banaka ne znaju osnove kamatnog računa, ne znaju procijeniti rizike, a plaćeni su za te stvari i to im je posao, zašto bi onda građani to trebali znati? 

„Kod stambenih kredita, samo su u jednoj poslovnici znali da je obračun složen dok ostali nisu znali odgovor na to pitanje. U dvije poslovnice, djelatnici su tvrdili da je kamatna stopa konformna što je u potpunosti netočna informacija jer više niti jedna banka nema stambeni kredit uz konformnu kamatnu stopu“, objašnjava Milun. Treba dodati i da, primjerice kod kredita od 100.000 eura na 30 godina upravo zbog prelaska banaka s konformne na relativnu kamatnu stopu, korisnik kredita uz otplaćivanje svog kredita mora vratiti i dodatnih 3600 eura.

Izračunati anuitet ne zna niti jedan djelatnik. Na nekoliko pitanja u kojima je Milun tražio osnovne informacije, jedan djelatnik mu je rekao:,,Gospodine, vidim da ste mi došli s matematičkim zadacima. To nije moj posao.“

Kod pitanja o kretanju euribora, djelatnici su rekli kako nisu stručni govoriti o tome. Milun se pita ako banke ne mogu predvidjeti njegova buduća kretanja, odnosno procijeniti rizik budućeg poslovanja, zašto bi građani onda trebali?

„Bi li se na policama trebao naći kruh koji umjesto šest kuna košta pet kuna, a koji će možda za osam godina kod ljudi uzrokovati tumor? Isto tako, kredit u švicarcima izazvao je financijske tumore kod osoba koje su dizali te kredite te kod njihovih obitelji i ostalih osoba u njihovu životu“, pojašnjava Milun. Dodaje da mu dan traje 24 sata, i da nakon odrađenog punog radnog vremena, kada ode u trgovinu kupiti kruh, ne želi još doma istraživati je li taj kruh opasan ili ne.

„Danas, u 2015. godini, kada je cijeli svijet povezan i kada su mogućnosti za one koji se žele obrazovati ogromne, i kada s obrazovanjem cijela država može postati konkurentnija u cijelom svijetu – mi uvodimo zaglupljivanje“, zaključuje Milun.  

 

>> Udruga Franak najavljuje velike prosvjede ako se ne dogovore s bankama 

>> Kredit u CHF je roba s greškom i zato dio glavnice treba otpisati

Komentara 90

EV
evon22
10:45 16.04.2015.

Hahaha, svaka čast profesore, ali ništa neće pomoći jadnim zaduženim ljudima jer će banke reć da su "morali znat u što ulaze" iako ni ovi radnici banke čak ne znaju "što nude".

MA
marijaqwer
11:13 16.04.2015.

Bankarski sluzbenici stvarno ne znaju nista o nacinu izracuna kamata, anuiteta i slicno jer to racunaju racunala, a oni samo unose podatke .Prilikom zaposljavanja banke vise drze do izgleda nego znanja buducih zaposlenika.Sluzbenici ne znaju objasniti rizk kod uzimanja kredita, ali to njima nije ni vazno jer svi rizici su na klijentu.Svi njihovi "proizvodi" su osmisljeni tako da je za banku sve potpuno sigurno a klijent je odgovoran za sve.

Avatar salaso
salaso
10:42 16.04.2015.

Nisu krivi bankari...krivi su oni koji su im dozvolili da lihvare hrvatske gradjane, mada postoji zakon, koliko banka smije uzeti iz kredita gradjaninu, klijentu, a da kredit ne bude lihvarski....(do 12,5 %godišnje)..amen.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije