Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 12
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
upozorava

Evo što je Pupovac napisao u pismu predsjednici Grabar-Kitarović

milorad pupovac
Foto: Kristina Stedul-Fabac/PIXSELL
1/5
13.02.2016.
u 15:11

U pismu ističe kako proteklih tjedana sa zabrinutošću prati narastanje atmosfere netolerancije i poruka mržnje prema političkim, etničkim i drugim manjinama u Hrvatskoj, što je, ocjenjuje, postalo posebice uočljivo nakon formiranja i izbora nove Vlade.

Predsjednik Srpskog narodnog vijeća (SNG) Milorad Pupovac uputio je predsjednici Republike Kolindi Grabar-Kitarović pismo u kojemu upozorava na jačanje atmosfere netolerancije i poruka mržnje prema političkim, etničkim i drugim manjinama u Hrvatskoj, ocjenjujući kako bi to moglo ugroziti elementarna demokratska dostignuća, političku stabilnost i društvenu sigurnost.

 U pismu ističe kako proteklih tjedana sa zabrinutošću prati narastanje atmosfere netolerancije i poruka mržnje prema političkim, etničkim i drugim manjinama u Hrvatskoj, što je, ocjenjuje, postalo posebice uočljivo nakon formiranja i izbora nove Vlade.

 "Neki na političke rasprave o Vladi i njezinu programu odgovaraju kampanjom netolerancije i mržnje, a neki poruke pojedinih članova Vlade i Sabora doživljavaju kao poticaj i podršku za tu kampanju", ističe Pupovac u pismu. 

Time se, upozorava, pred našim očima razara godinama, desetljećima građena tolerancija i priznavanje političkih i identitetskih razlika, što bi moglo ugroziti elementarna demokratska dostignuća, političku stabilnost i društvenu sigurnost u našoj zemlji.

U protekla dva-tri tjedna više je javnih osoba, novinara, glumaca, režisera, vjerskih vođa, političara, aktivista za ljudska prava i nevladinih organizacija doživjelo prijetnje i izljeve govora mržnje, upozorava Pupovac, među kojima novinarka Mirjana Rakić, predsjednica Vijeća za elektroničke medije; glumica Nina Violić i redatelj Oliver Frljić, "dok se mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije i njegova crkva u Zagrebu proglašavaju zločinačkom i spremnom na zločine u svakom trenutku".

Vojislav Stanimirović, predsjednik Samostalne demokratske stranke srpske stranke, i njegova supruga postali su predmetom "gnusnog i lažnog" dovođenja u vezu s ratnim zločinima unatoč opetovanom stavu Državnog odvjetništva o neosnovanosti takvih optužbi, a Zoran Pusić, predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava i Antifašističke lige, doživljava da mu se javno u sredinama u kojima živi (Zagreb i Rogoznica), u susjedstvu ističu poruke-presude kao "izdajniku", te su mu sasječene gume na automobilu, ističe nadalje.

Također, anonimnim su pismom Hrvatsko novinarsko društvo i Srpsko narodno vijeće proglašeni "onima koji ne vole Hrvatsku i zloupotrebljavaju medijske slobode i slobode okupljanja povodom vjerskih blagdana za svoje navodno manifestiranje neprijateljstva prema vlastitoj zemlji".

"To su samo neki od primjera kako jezik najmračnijih područja internetskih portala, najmračnijih pivnica pa i najmračnije strane ne tako davne hrvatske i europske povijesti dobiva pravo javnosti i zauzima javni prostor i stvara atmosferu mržnje, straha i sasvim potencijalnog nasilja", upozorava Pupovac. Na meti tog jezika nisu oni koji su lagali ili još uvijek lažu, niti oni koji su krali ili još uvijek kradu, a niti oni koji su doista ubijali ili poticali na ubijanje, već oni koji su na ovaj ili onaj način svoje djelovanje i dobar dio svog života posvetili borbi protiv svega toga, ocjenjuje.

Sve to ne piše zbog sebe, ističe Pupovac, jer "koliko god strašno bilo, to je daleko od onog što su ratnih godina doživljavali brojni Hrvati i Srbi (uključujući i meni najbliže srodnike), gubeći živote, zdravlje, najbliže, domove i zavičaje".

"Pišem zbog toga da bih pitao – koji je to razlog, državni ili stranački, koji bi mogao opravdavati ponovno proizvođenje neprijateljstva, netolerancije, mržnje i sasvim mogućeg nasilja u našim životnim sredinama i našoj zemlji uopće? Koji je to razlog da se nakon tolikih strahota i historijskog nazadovanja koje su neprijateljstva, netolerancija, mržnja i nasilje donosili Hrvatskoj isti ponovo oslobađaju i počinju gospodariti javnim mnijenjem i umovima pojedinaca i grupa? Pišem zbog toga da bih pitao – koje dobro ovo može donijeti bilo kome pojedinačno i zemlji u cjelini?", stoji u Pupovčevu pismu predsjednici.

Odgovore na ta pitanja moraju dati "oni koji su politički čuvari ustavnosti i zakonitosti", smatra, "posebno zbog toga što oni koji iz svjetonazorskih, stranačkih ili trećih razloga ne pokazuju naznake za zaustavljanje već za daljnje jačanje kampanje netolerancije i mržnje".

 "Ničije odsustvo potrebe da se potraži odgovore na ova pitanja i o njima progovori javno neće biti vrednovano iz današnje i sutrašnje perspektive kao naše koji smo prisegli na Ustav i koji imamo obavezu da čuvamo najbolje od onog što smo naslijedili te naše društvo čuvamo od najgoreg koje mu iz istog tog naslijeđa prijeti", zaključio je Pupovac u pismu.

Pismo nije objavljeno u javnosti niti na mrežnim stranicama SNG-a jer "nije mišljeno kao javno", kazao je Pupovac za Hinu, ali je nakon što je ipak dospjelo u neke medije, pristao je njegov sadržaj učiniti javno dostupnim.

>>'Slažem se da je u Hrvatskoj porasla nesnošljivost. Taj proces je nastao puno prije izbora nove Vlade'

Komentara 76

NZ
NAĐI-zaZAGREBbezkumova
15:19 13.02.2016.

Ne vidim ni jedan razlog zbog kojeg bi hrvatska država financirala organizacije i medije (Novosti) koji otvoreno vrijeđaju osjećaje pripadnika hrvatske nacije i hrvatsku državu (vrijeđanje hrvatske himne, Hrvatske vojske - pad migova, predsjednice države... i sl.). Neka ih financiraju iz svoga džepa oni koji mrze Hrvatsku.

Avatar dmitarX
dmitarX
15:20 13.02.2016.

Ovaj doslovno svojom pojavom i nastupom izaziva gađenje većine normalnih ljudi!

PA
pavo
15:28 13.02.2016.

Malo, malo pa Pupovec! Večernji, može li jedna kratka stanka u kojoj neće biti Pupoveca?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije