Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
NOVI PROCES

Aleksić prokomentirao odluku Ustavnog suda vezanu uz švicarski franak

Goran Aleksić
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
1/6
20.12.2016.
u 14:15

Aleksić ističe da Vrhovni sud mora ispitivati poštenost valutne klauzule za CHF te mora ponovno ispitati poštenost ugovorene promjenjive kamatne stope za Sberbank.

Ustavni sud prihvatio je tužbeni zahtjev Udruge Franak odnosno Udruge Potrošač te će na temelju toga sudski proces morati biti ponovljen u dijelu koji se tiče valutne klauzule za švicarski franak (CHF) kod svih osam banaka i u dijelu koji se tiče promjenjive kamatne stope za Sberbank, izjavio je u utorak glavni koordinator Udruge Franak Goran Aleksić, komentirajući odluku Ustavnog suda.

Ustavni sud u utorak je objavio da je djelomično usvojio ustavnu tužbu Udruge Potrošač te ukinuo odluku Vrhovnog suda u dijelu koji se odnosi na valutnu klauzulu u švicarskom franku za sve banke i na osmotuženu Sberbank u dijelu koji se odnosi na promjenjivu kamatnu stopu. U preostalom dijelu ustavna tužba Potrošača je odbijena, kao i ustavne tužbe sedam podnositelja banaka.

"Vrhovni sud morat će svoju reviziju ponoviti u tim dijelovima, a potvrđeno je i onih sedam ništetnih ugovorenih odredaba o kamatnim stopama za sedam banaka. Prema tome, svi dužnici koji su već tužili banke zbog nezakonitih kamatnih stopa mogu mirno spavati, jer je to potvrđeno. Istovremeno su odbijene tužbe sedam banaka kojima su one tražile da se taj dio presude ukine, ali je prihvaćen dio koji se tiče službenog zahtjeva Udruge Franak i prema tome revizija se mora ponoviti", izjavio je Aleksić, komentirajući na upit Hine odluku Ustavnog suda. 

Aleksić ističe da Vrhovni sud mora ispitivati poštenost valutne klauzule za CHF te mora ponovno ispitati poštenost ugovorene promjenjive kamatne stope za Sberbank.

Po njemu, Vrhovni sud može kao krajnji rezultat imati drugačije mišljenje nego što ga je imao kod prvog odlučivanja o reviziji.

"Ako Vrhovni sud potvrdi prvostupanjsku presudu suca Radovana Dobronića, to će značiti da će svi dužnici imati pravo da im se, ukoliko još uvijek imaju kredite u istim bankama, glavnice obračunaju prema početnom tečaju i početnoj kamatnoj stopi i to u kunama. A ukoliko su već refinancirali i otplatili svoje kredite, onda bi banke morale vratiti razliku između onog što je plaćeno i onoga što se trebalo platiti po početnoj kamatnoj stopi i početnom tečaju", ističe Aleksić, koji očekuje kako će sve biti jasno u roku od godine dana.

Po njegovim riječima, Vrhovni bi sud trebao uputiti i zahtjev za prethodno pitanje o kompletnom predmetu EU sudu što nije učinio kod odlučivanja o reviziji prvi put, iako je to bio predmet tužbe Udruge Franak.

Aleksić ističe i kako je Ustavni sud utvrdio da je Vrhovni sud imao dvostruka mjerila pa je kod slučaja promjenjive kamatne stope za sedam banaka primjenjivao jedno mjerilo, a drugo mjerilo kod slučaja valutne klauzule CHF i promjenjive kamatne stope za Sberbank.  

"Dakle Ustavni sud nije utvrđivao ispravnost valutne klauzule, ispravnost promjenjive kamatne stope za Sberbank, nego je samo utvrdio da Vrhovni sud nije primijenio pravo onako kako ga je trebalo primijeniti. Opet ostaje na Vrhovnom sudu da odluči o predmetu u onom dijelu za koji je utvrđeno da nije pravilno primijenjeno materijalno pravo", zaključio je Aleksić.    

HNB ne komentira presude

Viceguverner Hrvatske narodne banke (HNB) Bojan Fras izjavio je kako je nezahvalno komentirati išta prije nego u središnjoj banci pročitaju presudu. HNB to vjerojatno neće učiniti ni kasnije jer ne komentira sudske presude, kazao je Fras odgovarajući na susretu novinara s čelnicima HNB-a na novinarske upite kako u središnjoj banci komentiraju odluku Ustavnog suda. 

>> Ustavni sud: Valutna klauzula nije neustavna, kao ni ukidanje Mesićeva ureda

Komentara 4

VE
vecernji55
21:19 20.12.2016.

Najvaznije pitanje je hoce li ljudi izvuci pouku iz ove cijele price o kreditima, ili ce se povijest ponoviti. Banke su radile to sto su radile, ali dio odgovornosti je i na drugoj strani.

PR
Prekobrda
18:34 20.12.2016.

Eto vidite da u "demokratkoj" Hrvatskoj svi zive bolje osim 4 milijuna stoke sitnog zuba.

Avatar xenon
xenon
15:27 20.12.2016.

Druže Aleksiću, kako to da ti imaš problem s bankama i kreditima ugovorenim u švicarskim francima a ja npr. nemam? Reci jedan valjan razlog zašto bi (neposredno ili posredno) ja kao porezni obveznik morao platiti tvoju nesposobnost razumijevanja ugovora koji si potpisao s bankom?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije