Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 102
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
istraživanje pokazalo

Vegetarijanci ili mesožderi? Evo što gotovo svi Hrvati vole jesti...

Obitelj za stolom
Foto: Thinkstock
1/2
21.04.2017.
u 11:18

Istraživanje je pokazalo da potrošači najviše jedu svinjetinu (43,5 posto) i piletinu (42,3 posto). Daleko iza njih su teletina (7,8 posto), puretina (5 posto) te janjetina koju najčešće jede tek 1,4 posto konzumenata mesa.

Gotovo svi hrvatski građani konzumiraju meso, tek njih 1,2 posto navodi da ga ne jede, pokazuje istraživanje koje su tijekom veljače proveli magazin "Ja trgovac" i agencija "Hendal".

Na pitanje koliko često jedu meso, gotovo četvrtina ispitanika, njih 24,7 posto, istaknula je da meso jede svakodnevno, a gotovo dvije trećine (64,9 posto) to čini nekoliko puta tjedno.

Nadalje, 6,8 posto ispitanika ističe da meso konzumira nekoliko puta mjesečno, a rijetko to čini njih 2,3 posto. Da ne jede meso, navodi samo 1,2 posto ispitanih građana.

Istraživanje je pokazalo da potrošači najviše jedu svinjetinu (43,5 posto) i piletinu (42,3 posto). Daleko iza njih su teletina, 7,8 posto, puretina, 5 posto te janjetina koju najčešće jede tek 1,4 posto konzumenata mesa.

Da postoji razlika između želja i mogućnosti, otkrivaju i odgovori na pitanje koju vrstu mesa potrošači najviše vole – piletina je vodeća s 28,4 posto udjela, a svinjetina je na drugom mjestu s 26,9 posto.

"Ove dvije vrste mesa zamijenile su mjesta u odnosu na pitanje koja se vrsta mesa najčešće jede te su izgubile značajan dio udjela pa se iz toga može izvesti zaključak kako ove vrste mesa oko 15 posto konzumenata jede zato što nema novaca za druge vrste mesa, koje su im draže", kazao je glavni urednik magazina Ja Trgovac Goran Pavlović.

Kod suhomesnatih proizvoda, najčešće se jede špek (slanina), što je navelo 36,9 posto ispitanika te kobasice, 23,2 posto. Dvostruko manje udjela od drugoplasiranog imaju šunka (11,3 posto) i pršut (10,1 posto), a potom dolaze parizer, 7,1 posto, kulen, 5,1 posto i vratina, 2,8 posto. Da ne konzumiraju suhomesnate proizvode kaže 1,6 posto konzumenata mesa.

Špek (slanina) je također na prvom mjestu i kada je riječ o tome koju vrstu suhomesnatih proizvoda domaći konzumenti mesa najviše vole. Naime, da najviše vole špek (slaninu), navodi 25,6 posto konzumenata mesa, a na drugom je mjestu  pršut, s 24,4 posto. Kobasice su na trećem mjestu, s 15,5 posto, dok kulen najviše voli 12 posto konzumenata mesa.

Istraživanje je provedeno na nacionalno reprezentativnom uzorku od 400 građana Hrvatske starijih od 15 godina.

Tijekom istraživanja provedena je stratifikacija po šest regija i četiri veličine naselja uz metodu slučajnog odabira kućanstva i ispitanika unutar pojedinog kućanstva, pri čemu je uzorak stanovništva uravnotežen prema spolu, dobi i obrazovnom statusu ispitanika, navodi se u priopćenju magazina "Ja trgovac".

Komentara 4

LU
lucio2
12:19 21.04.2017.

Samo 1.2% ljudi ne jede meso. I to je pokazatelj koliko smo zaostali... U Austriji i Njemackoj ih je 9%, u Svedskoj 10%, cak i u 'relativno zatucanoj' Poljskoj je 3.2% ne-mesozdera.

DU
Deleted user
16:27 22.04.2017.

Uvijek su me oduševljavale statistike temeljene na broju stanovnika ispod 1000. Pa ni hiljadu ispitanika ne daje uvjerljive rezultate. Imamo more i dosta rijeka i jezera a ne jedemo ribu a mogli bismo je imati jednaku količinu na stolu kao i svinjetinu i piletinu. Nevjerojatno je kako je piletina skuplja od svinjetine pa čak i janjetine. A piceki se proizvode u milijunima komada. Imati Slavoniju i Jadransko more a jesti smeće zbiljam je tragedija.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije