Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 188
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Genijalac
Povratak na članak

Riješio Einsteinov test inteligencije za 15 minuta!

Student PMF-a Jan Perutka uspio je u svega 15 minuta riješiti Einsteinov test inteligencije za koji je slavni fizičar kazao da može riješiti samo dva posto svjetske populacije

Komentari 25

WO
Wolf23
10:30 02.11.2013.

Pa nisam ni sumnjao da će se pored fizičara i matematičara javiti 'genije' sa zaštite okoliša :D Inače riešenje se nalazi na internetu pa jedno desetak god. :D

VL
DB
dbreza
12:46 02.11.2013.

sasvim je sigurno da je postotak populacije koja može riješiti ovaj test danas znatno veći u odnosu na Einsteinovo vrijeme jer su kriteriji znanja sasvim drukčiji, isto kao i obrazovni sustav itd. Pa tada su ljudi u ruralnim područjima većinom imali 4 razreda osnovne škole, a neki ni to. A tekođer, to što je jedan student PMF-a riješio test za 15 min. ništa ne dokazuje, naravno, osim da je on nadprosječno inteligentan.

VL
JO
johnxxx
10:01 02.11.2013.

Einstein je bio veliki plagijator koji je vješto skrivao izvore svog "znanja". Većina Einstenova "otkrića" nisu bila njegov originalni rad, ali ih je on prikazivao kao originalne uopće ne citirajući autore koji su prije njega doprinijeli teorijama o kojima je on pisao. To je bilo moguće u vrijeme bez interneta i indeksiranih baza podataka. Ni poznata formula E=mc2 nije originalno njegova. Prije njega koristio ju je talijanski znastvenik Olinto De Pretto, a u nešto izmjenjenoj verziji i Tesla i drugi. Upišite u Google Olinto De Pretto, a možete potražiti i "Albert Einstein: The Incorrigible Plagiarist".

VL
Avatar fidelio
fidelio
08:14 02.11.2013.

Bio bih relativno zabrinut kad jedan student matematike ne bi mogao riješiti Zebra riddle - zadaci koje rješavaju već na prvoj godini su u tom rangu ili gadniji. Unatoč popularnom mišljenju, studenti ipak nisu beskorisna bagra kakvom ih se često želi prikazati.

VL
DU
Deleted user
17:12 02.11.2013.

Ja sam to napravil za 10 minuta. Izrezal sam komadiće papira i pisal po njima i slagal ih po uputama ... Ako se tak dela, to može napraviti 95% populacije isto za desetak minuta! Jedino ako se proba sve to kombinirati u glavi, to je tek tada teško. Dakle, ima glup način rješavanja tog testa i inteligentan način. Einstein je izgleda to rješaval na glup način kad mu se to činilo teškim.

VL
MB
My Blue Heaven
08:15 03.11.2013.

Pa dobro da li ja dobro vidim ili ste od toga napravili vijest? Taj test sam riješila u srednjoj školi,unutar 20 minuta i ne smatram to ne znam kakvim uspjehom. Slažem se sa dbrezom da tada kada je izmislio taj test,ljudi su bili neobrazovani i vjerovatno nisu ni znali razmišljati na neki apstraktni način,ali ako gotovo cijela firma u kojoj radim može riješiti taj test,a nekako sumnjam da smo mi 2 % svjetske populacije,govori da je Einstein zaboravio jednu nulu u svom pogađanju, Minimalno jednu nulu. Zaista,ako ste htjeli vijest,bolje bi bilo da ste napisali-Facebookom se opet širi forwarduša...

VL
KR
kristov
09:09 04.11.2013.

što me uopće briga tko je tko, u kojoj kući živi, tko što voli, tko je peder, tko lezba, kao i to tko je desno tko lijevo! Što se dobiva rješenjem tog zadatka?? Mi nismo u stanju riješiti problem dvaa naroda, ćirilice, kamoli ići na pet. Molio bih učenjake neka mi odgovore, ali da je neupitno, na kombinaciju pitanja: kažu da je država, kažu da je trbuh Hrvatske, sa Hrvatskom ima najdužu grnicu koja nije riješena, svako malo javlja se ako Hrvati na svom žele graditi most, ne znaju koji im je jezik, nemaju povijest i ne znaju od kada sežu, ne znaju ustroj, nema budućnost, svi su gospodari u njoj i tako u nedogled ..

VL
Avatar Eurotrash
Eurotrash
19:28 02.11.2013.

Sam Einstein nije nikakvi genij nego opportunist koji je pokrao pronalaske Francuskog znanstvenika Henri Poincarea. To je sve ljepo dokumentirano.

VL
YU
yututu
17:55 02.11.2013.

Naivci ..... ta nije pametan oni koji dobro rješava križaljke, već oni koji zna mrknit dobru pinku a da ga niko ne vidi, koji ima prijatelje na klYUčnim pozicijama ....

VL
Avatar bat 555
bat 555
07:05 02.11.2013.

Auu.

VL
Avatar brkobrkic
brkobrkic
15:57 07.11.2013.

Ovdje je zbrku napravila činjenica da je jedan genijalac rekao kako njegov test može riješiti samo 2% populacije. Iz toga proizlazi da je svatko tko je riješio test zapravo takav genijalac, a to naprosto nije točno. Iz prethodnih komentara je očito i zašto. Blaćenje jednog od najvećih umova je pogrešno adresirano - od potkradanja patenata do ženine nacionalnosti - a zapravo njegov veliki grijeh je odnos prema supruzi koji je ostao u sjeni njegovog uspjeha. Detaljnije na : http://www.index.hr/black/clanak/albert-einstein-genijalac-kao-znanstvenik-gad-kao-suprug/610737.aspx

VL
BA
badjo
20:17 02.11.2013.

bez veze..

VL
Avatar abakus
abakus
07:46 02.11.2013.

"...koji smatra da ga može riješiti oko 20 posto populacije." - ovo samo znači da Jan Perutka ima bolje mišljenje o inteligenciji ostatka čovječanstva nego što je to realno. Logično: mlad je i vjerojatno okružen sebi sličnim, vrlo inteligentnim ljudimama (iz obitelji kao i na studiju). S vremenom će na žalost shvatiti koliko je u krivu i koliko je malo uistinu inteligentnih ljudi na svijetu. Einstein je taj koji je bio u pravu.

VL
YU
yututu
17:59 02.11.2013.

Ajnštajn je i sam priznao da je plagijator, u svojoj izreci - "Tajna kreativnosti je u prikrivanju svojih izvora"

VL
Avatar AligatorXO
AligatorXO
21:46 03.11.2013.

Ne računa li se vrijeme pripreme to i nije neki rezultat. Moja kćer koja ide u 5. osnovne riješila ga je za nešto više od pola sata.

VL
2X
2Xgeneral
12:42 02.11.2013.

Riješeno prije cca 3-4 godine kada sam ga dobio!!! olovka, papir i malo koncentracije i može se riješiti za petnaestak minuta! No, vrlo zanimljivo da "navodni" intelektualci ( na poslu ) nisu uopće htjeli pogledati problem i riješiti ga??? Inačenače po pričanju ispada da su tri koplja iznad svih... Zašto? Ili su prepametni ili ispodprosječni! Koliko je prosječan IQ u Hrvata? Negdje 86 - 89 !!!!

VL
SM
sveznadar.m
15:08 02.11.2013.

fghjk

VL
SM
sveznadar.m
15:08 02.11.2013.

.,lčćž

VL
MT
mike toronto
13:28 02.11.2013.

Einstein je plagiator a na ideju je dosao kad je u zenevi radio kao cinovnik u patentamtu. Posto nije bilo kompjutora o patentima se nije mnogo znalo i kad bi doslo nesto interesantno trebalo je samo reci da to vec ima registrovano a tada se patentna registracija vukla godinama. Kad je postao pametan poslije patentovanja otisao je za ameriku da patent unovci. Tamo je prijavio patent od zene si Mileve kao svoj. Od Tesle je takoder krao i mnogi drugi izumitelji i naucnici 19-og i 20-og stoljeca koji su se obogatili i postali poznati sve na tudem znanju i pameti, a Teslu su ubili da bi dosli do njegovih papira s formulama i rijesenjima koji su i danas drzavna tajna i se realizuju u nasi i drugim kompanijama za proizvodnju naoruzanja po kojima je amerika na prvom mjestu u svjetu zahvaljujuci pameti koju uopste nisu trebali platiti.

VL
Avatar Naravno
Naravno
21:51 03.11.2013.

Einstein je bio veliki falsifikator . Sve "njegove" ideje delo drugih. Dok je bio oženjen Srpkinjim bio je neko. Alo kada se razveo i oženio se po drugi put ništa značajno nije dao nauci. Jer njegova druga žena nije bilaa nije bila tako školovana

VL
« 1 2 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.