Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 16
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Priča Rasputina i carice

Znate li zašto većina poznatih filmova završava istom rečenicom?

Svaka sličnost sa stvarnim osobama je slučajna
Foto: Youtube Screenshot
1/3
30.08.2016.
u 10:45

Filmotvorci iz studija MGM snimili su film o ruskom seljaku Grigoriju Rasputinu, ali priču nisu prenijeli potpuno točno pa su se odlučili ograditi

"Ovo djelo je plod fikcije. Svaka sličnost sa stvarnim događajima i osobama je slučajna", rečenica kojom završava velik broj filmova duboko je utkana unutar kinematografske industrije, ali zašto je tome tako?

Zasluge se pridaju ruskom mistiku Grigoriju Rasputinu koji je 1933. godine tužio filmsku kuću MGM. Naime, filmotvorci su snimili film o Rasputinu, a kako poznati Rus Jusupov napominje, okolnosti oko Rasputinove smrti nisu točno prikazane.

Povijesni izvori navode da je ruski aristokrat Feliks Jusupov 1916. godine bio zabrinut oko rastućeg utjecaja Rasputina, tada poznatog seljaka, karizmatika, svećenika, vidovnjaka i iscjelitelja, na kraljevsku obitelj. Tijekom godina njegov utjecaj proširio se na područje politike i gospodarstva, što obrazovani princ Jusupov nije mogao prihvatiti.

Foto: Wikimedia

Velikaši su tako 30. prosinca 1916. smaknuli Raspućina. U vino i kolače ubacili su mu otrov, prvotno nedjelotvoran. Uslijedio je i hitac iz vatrenog oružja. Jusupov je odlučio ustrijeliti Raspućina, a seljak je ubrzo pao na tlo, ali nije preminuo. Naime, ruski mistik nakon nekoliko je minuta ustao i udario Jusupova te pokušao pobjeći.

Unatoč borbenosti, pristigli su ostali pobornici Jusupove ideje, koji su u Rasputina ispalili nekoliko metaka i bacili ga u ledenu rijeku Nevu. Njegovo tijelo poslije je pronađeno, a potvrđeno je da su mu pluća bila ispunjena vodom. Time se ustvrdilo da se ruski mistik borio za život i u konačnici utopio u rijeci. Ipak, car Jusupova nije rigorozno kaznio, već je protjerao princa i njegovu suprugu Irinu.

Kazneno djelo klevete rezultiralo poznatom rečenicom

Filmski studio MGM 16 godina nakon spomenutih događaja snima filma "Rasputin i carica". Ali, glavnim likom i ubojicom Rasputina nisu proglasili Jusupova, već princa Čegodajeva. Jusupov je tada u Parizu čuo za sadržaj filma i poručio da je riječ o kleveti, kako piše Unilad.

Američki New York Times nakon izlaska filma napisao je da je Čegodajev zapravo Jusupov, ali u filmu je i dalje oklevetana supruga Irina, nazvana princeza Nataša koja je podržavala Rasputina. Njegovoj priči pomogla je i činjenica da je zaista postojala sličnost između Jusupova i Čegodajeva, ali Irina i Rasputin nikada se nisu upoznali. Irina Jusupova zatim je tužila studio MGM i primila odštetu od 125 tisuća dolara. Film "Rasputin i carica" povučen je iz kinodvorana te su uklonjene pogrešne scene.

MGM je tada upotrijebio rečenicu: "Film se bavi uništenjem carstva. Neki od likova su još uvijek živi, a ostali su nasilno skončani". Na taj način ogradili su se od eventualnih pogrešaka kod prikazivanja priče.

Poznati filmski studiji tako i danas koriste sličnu metodu. Rečenica "Ovo djelo je plod fikcije. Svaka sličnost sa stvarnim događajima i osobama je slučajna" viđena je u većini hollywoodskih filmova, a njome se ograđuju tvrdeći da film ne prikazuje stvarne osobe ili događaje u potpunosti.

Poznata ideja izmijenila se tijekom godina. U današnjoj filmskoj industriji sve češće nailazimo na izraz "film je dijelom inspiriran stvarnim događajima".

>> Filmska industrija Sjeverne Irske: Nema straha za "Igru prijestolja", sami se financiramo

Komentara 4

MO
motherofthree
11:56 30.08.2016.

Otkud "Raspućin" kad se čovjek lijepo prezivao Rasputin? Jest da se taj "t" mekše izgovara, ali definitivno nije "ć" . Kao da prezime sadašnjeg ruskog predsjednika napišete"Pućin" :(

ST
stefj
10:59 30.08.2016.

Hm, koliko mi je poznato, atentat na Raspućina su organizirali Englezi, radi utjecaja na Ruskog cara jer je zagovarao primirje s Nijemcima...

Avatar ambientocclusser
ambientocclusser
11:25 30.08.2016.

A smijete vi to tako prekopirati sadržaj s drugog portala objavljen dan ranije i potom kao autora potpisati "večernji list"? Mislim, ok je sadržaj ali jedan večernji bi valjda trebao imati dovoljno novinara da nešto takvog i sam osmisli?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije