Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 69
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Baza podataka IT-a

Europarlamentarci godišnje sa strane zarade i do 18 milijuna eura

Davor Škrlec i Dubravka Šuica
Foto: Pixsell
13.10.2014.
u 19:32

Od 11 hrvatskih zastupnika u EP-u, petero nema nikakve dodatne prihode sa strane, a to su Biljana Borzan, Marijana Petir, Tonino Picula, Jozo Radoš i Ruža Tomašić

Transparency International objavio je danas lako pretraživu bazu podataka integritywatch.eu o tome koliko svaki od 750 europarlamentaraca zarađuje "sa strane", odnosno izvan Europskog parlamenta. Njih 352 nema nikakva druga primanja, a 398 zarađuje i izvan EP-a. Prema računici Transparency Internationala, oni ukupno zarade između 5,8 i 18,3 milijuna eura godišnje.

Svi zastupnici u Europskom parlamentu na početku mandata bili su dužni ispuniti formular pod nazivom "izjava o financijskim interesima", ali u njemu nisu morali navoditi točne, već okvirne svote primanja koja imaju izvan EP-a. Tako netko tko ima, primjerice, dionice HT-a ulazi u kategoriju zastupnika koji ima dodatna primanja "između 0 i 500 eura", pa ga Transparency International svrstava u tu kategoriju. Služba za odnose s javnošću Europskog parlamenta odmah je danas reagirala priopćenjem u kojem kaže kako "kvantitativan pristup (umjesto kvalitativnog) Transparency Internationala vodi prema općenitim i stoga nepoštenim zaključcima". "Činjenica da visok broj europarlamentaraca sudjeluje u aktivnostima izvan 'bruxelleskog mjehura od sapunice' trebala bi biti nešto za pljesak, a ne za kritiku", dodaje se u priopćenju EP-a.

Od 11 hrvatskih zastupnika u EP-u, petero nema nikakve dodatne prihode sa strane, a to su Biljana Borzan, Marijana Petir, Tonino Picula, Jozo Radoš i Ruža Tomašić.

Ivan Jakovčić je naveo da je kao privatni poduzetnik tijekom 2014. primao između 500 i 1000 eura mjesečno, i to kroz tvrtku Juniperus koja je u njegovu stopostotnom vlasništvu, no u formularu EP-a koji je morao ispuniti napisao je i ovu napomenu: "nakon početka obavljanja funkcije zastupnika ne namjeravam imati primanja redovitog tipa, tj. u obliku mjesečnog dohotka". Transparency International svejedno ga smješta u kategoriju zastupnika koji sa strane zarađuje do 500 eura mjesečno.

Prema bazi podataka Transparency Internationala, Andrej Plenković zarađuje do 500 eura mjesečno, a TI ga svrstava u tu kategoriju jer ima dionice HT-a.

Ivana Maletić u kategoriji je zastupnika koji, prema bazi podataka TI-a, zarađuju između 500 i 1000 eura mjesečno. Maletić je u formularu EP-a navela da taj iznos dodatno zarađuje kroz pisanje, držanje predavanja i davanje stručnih savjeta. U formularu je također navela je u 3 godine prije ulaska u EP osim u Ministarstvu financija radila i u privatnoj tvrtki TIM4PIN d.o.o., koji djeluje kao centar za razvoj javnog i neprofitnog sektora.

Davor Ivo Stier u formularu koji je ispunio u EP-u navodi da prima između 500 i 1000 eura mjesečno kao predavač na Političkoj akademiji Zaklade Hrvatskog državnog zavjeta te da uz to obavlja dodatni posao člana Upravnog odbora Vijeća te iste zaklade. Iako Stier u formularu napominje da ovo posljednje radi besplatno, Transparency International u svojoj bazi podataka i to računa kao dodatni prihod do 499 eura mjesečno, pa za Stiera računaju da sa strane zarađuje do 1499 eura mjesečno.

Dubravka Šuica u formularu koji je ispunila za EP navodi samo jednu svotu - 1500 kuna za dodatni posao koji obavlja kao vijećnica u Gradskom vijeću Dubrovnika - no Transparency International računa da Šuica sa strane zarađuje između 195 i 2191 euro mjesečno. TI je do te svote došao jer Šuica, bez da spominje iznose, obavlja dužnosti potpredsjednice HDZ-a, potpredsjednice ženskog udruženja unutar Europske pučke stranke, potpredsjednice Kongresa Vijeća Europe te članice Upravnog vijeća Zavoda za obnovu Dubrovnika.

Prema Transparency Internationalu, najviše dodatnih prihoda od svih hrvatskih europarlamentaraca ima Davor Škrlec: između 1001 u 7495 eura mjesečno. U formularu koji je ispunio za EP on je naveo da od predavanja mjesečno zaradi između 1000 i 5000 eura, a osim toga navodi i da je član hrvatskog ogranka Međunarodne elektro-distribucijske konferencije, u organizaciji Smart Grid Croatia te u hrvatskom ogranku međunarodnog instituta IEEE.

>> 'Ogovarate nas zbog 'Bandiere Rosse', a mi ne spominjemo pjevanje ustaških pjesama'

>> Prije će biti smak svijeta nego što će Hrvati u EP-u prestati govoriti o Srbiji

Komentara 10

Avatar neurazumljiv
neurazumljiv
20:01 13.10.2014.

Bravo Europarlamentarci! Imamo Evropu! Vase ovce.

Avatar TAJSAM
TAJSAM
21:46 13.10.2014.

Nemam ništa protiv nikoga tko zarađuje milijarde pod uvjtom da je sve legalno. Imam samo protiv naše Vlade sa svim Ministrima i Oni zarađuju velike novce za Hrvatske pojmove a ništa nisu napravili da se zaposle ljudi na strana ulaganja već samo zapošljavaju "svoje" a norodu "nokat" .To je ozbiljna stvar odnosno nisu ničime opravdali svoje plače i privilegije. Pozdrav dobrim ljudima

PH
Philadelphia
23:16 13.10.2014.

Ja bih sutra potpisao referendum da se vrati komunizam. Samo ne onakav kao u bivšoj YU jer je i tamo bilo velike nepravde i svakakve lupežarije neg onaj kao u Sj. Koreji. Tamo su svi jednaki a tko nešto ukrade odmah ide u radni logor. Negdje sam pročitao da šef stožera vojske Sj. Koreje, maršal po činu ima plaću 19 $ a obična čistačica 17 $. Za naše pojmove malo ali za njihove dovoljno ali barem su svi jednaki. Eto naš drug Tito (isto maršal po činu) uopće nije imao plaću. Nasljednicima nije ostavio ništa a udovica mu je umrla u bijedi. To je pravda i poštenje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije