• OBJAVA: 14.04.2010 / 19:35
  • PRIKAZA: 7661

Banke: Loši krediti poduzeća popeli se na zamalo 13 posto

Svaki treći dužnik kasni s kreditom, tvrtke gore od građana

HNB očekuje da će ove godine svaka deseta kuna kredita biti nenaplativa, no ne boji se za sigurnost banaka.

Povećaj Svaki treći dužnik kasni s kreditom, tvrtke gore od građana
Foto: Davor Puklavec/24sata

U godinu dana gotovo se udvostručio udio loših kredita poduzeća. Hrvatska narodna banka navodi da djelomično nadoknadivi i nenadoknadivi plasmani tvrtkama (tzv. B i C) iznose čak 12,8 posto ukupnih kredita.

Svaki treći kasni

To znači da banke već sada ne mogu naplatiti 13 milijardi kuna od 98 milijardi koje su plasirale u gospodarstvo. Na razini sustava, udio loših kredita popeo se na visokih 7,8 posto, a nedavno je viceguverner Davor Holjevac uz dosta ograda izjavio kako ne očekuje da će ove godine udio loših kredita premašiti 10 posto. Problemi s naplatom javljaju se, zapravo, kod svakog trećeg kredita, s tim što dominiraju kašnjenja do mjesec dana, ali udvostručio se i iznos duga u kojem otplata kasni od 30 do 90 dana.
– Problemi s naplatama bili su očekivani. Ne bih ih nazvala alarmantnima s obzirom na to što se događa u zemlji pod uvjetom da se iščiste brojke vezane uz reprogramirane kredite. Bojim se skrivenih dugova koje mi ekonomisti ne možemo otkrivati iz svojih ureda, ali vjerujem da kontrole HNB-a mogu – kaže Maruška Vizek, analitičarka Ekonomskoga instituta koja problem vidi u 11 milijardi kuna reprogramnih kredita udio kojih je u ukupnim kreditima oko 4,5 posto. Ako se to pribroji dosad evidentiranim lošim kreditima, već se izjednačavamo sa stanjem u Letoniji i Litvi, zemljama koje su doživjele najveće padove – kaže M. Vizek.

Sporo spašavanje

Budući da je glavnina kreditnog porftelja banaka usmjerena prema nekretninama, građevinarstvu i trgovini (prerađivačka je industrija na četvrtom mjestu po udjelu kredita), M. Vizek pretpostavlja da je u tim djelatnostima i većina dužnika. Njih država i banke pokušavaju spasiti HBOR-ovim jeftinijim kreditima, no sve ide sporije nego što se očekivalo.

– Očekujem da će se udio loših kredita u stanovništva ove godine popeti na 9 posto, a u poduzeća bi mogao biti 15 posto – ističe Zdeslav Šantić, analitičar Splitske banke koji tvrdi da stabilan tečaj štiti dužnike, a i banke, od dramatičnog pogoršanja i sve dok je tako, ne treba očekivati krizu većih razmjera. Problem je i što nema novih kredita koji bi pokrili rizike starijih kredita – dodao je Šantić.

Erste banka odgovara da je s tvrtkama nastalo "određeno" povećanje udjela loših plasmana u odnosu prema prijašnjim razdobljima, ali sve je unutar očekivanih projekcija banke. Kad je riječ o građanima, dosad je 277 klijenata zatražilo poček ili produljenje otplate, a uglavnom su to trudnice ili rodilje.

Inače, središnja banka i dalje tvrdi da je bankarski sustav otporan na krizu, rezerve su velike i iznose oko 15 posto, no priznaju da bi male banke mogle imati problema pa očekuju spajanja ili nestajanja pojedinih banaka. Od 86,6 milijardi kuna kredita u kašnjenju, oko 50 milijardi kuna odnosi se na tvrtke, a 30 milijardi kasne građani, većinom kad su posrijedi gotovinski krediti. No nije blistavo ni sa stambenim kreditima jer su kašnjenja pri vrijednosti kredita od 1,4 milijardi kuna.

Okruženje je i dalje loše pa glavni ekonomist Zagrebačke banke Goran Šaravanja ostaje pri procjeni da nas ove godine čeka 1% pada iako su pojedine institucije (Svjetska banka, MMF, HNB) najavile blagi oporavak.

– Najveća je poteškoća izostanak rasprave o ekonomskoj politici u političkim krugovima. Ton rasprave prilično je defenzivan: svi bi spašavali radna mjesta i smišljaju „antirecesijske mjere", ali se ne traži ni od koga da objasni tko će i kako generirati gospodarski rast koji nam je prijeko potreban za stvaranje novih radnih mjesta. Za sada nema dovoljno rasprava o tome kako omogućiti privatnom sektoru da postane motor razvitka Hrvatske – istaknuo je Šaravanja.

Ocijeni:
  • Trenutno 4.60/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(10)
-2
+ -
15.04.2010. u 19:00h rockon je napisao/la:
gricka

Posluju po hrvatskim zakonima, ali visina kamatnih stopa na novčane plasmane nije propisana zakonima već ih banke same formiraju i neke su neopravdano bitno više u HR nego u zemljama iz kojih dolaze.
1
+ -
15.04.2010. u 17:52h vaksalainen je napisao/la:
evo bas sam malo pricao s jednim kolegom Talijanom, dize covijek kredit.
Znate kolika je kamata? 1.7 %
ako ne vjerujete - provjerite.

A nase neke velike banke su talijanske. A kamate?
49
+ -
15.04.2010. u 07:34h pero13 je napisao/la:
Ispočetka smo stajali u redu za skoro svaki tehnološki .kozmetički i sl.proizvod izvana.Onda su počeli uvoziti i prodavati te primamljive stvari.Hranili su nas sa blještavim reklamama da su to stvari ko stvorene za nas.Love nije bilo pa su nam počeli davati kredite za sve.Mi smo nasjeli ,pokupovali brdo nebitnih gluposti,zadužili se.Sad su nam smanjili plaće,podijelili otkaze.Drže nas u šaci.Što da kažem. Globalna zavjera protiv malih.Nažalost,već tisućama godina,ali narod glup pa uvijek nasjedne.
-8
+ -
14.04.2010. u 23:00h registracija je napisao/la:
*** deleted by admin ***
27
+ -
14.04.2010. u 22:40h filip12 je napisao/la:
Apsolutno se slažem s Vama akd. Kada idete uzeti kredit u Zagrebačku banku morate znati da ste sami sebi potpisali smrtnu presudu. Pitanje je samo vremena kada će biti izvršena. Haloooo, ne govorim o 10,15,20, već o povećanju od 45%. Možemo mi teoretizirati kako se niti po koju cijenu ne smije uzeti kredit. Da li bi onda postojale banke? Neki su uzeli kredite i vidjet ćemo kroz godinu dana tko će preživjeti.

Aktualno

Biznis

Sportal

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. pamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja