Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 190
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
HPK traži hitnu tematsku sjednicu Vlade:

Odgodite ZPP i hitno obuzdajte cijene žitarica

storyeditor/2022-04-04/PXL_120426_1506.jpg
Foto: Marijan Sušenj/Pixsell
1/4
05.04.2022.
u 06:53

Cijene proizvoda nne prate cijenu ulaznih troškova, a svugdje su već uračunate najavljene i isplaćene potpore koje ni približno nisu dovoljne za kompenzaciju gubitaka - izjavio je predsjednik HPK Mladen Jakopović

Zbog krize koja je zahvatila poljoprivredu, osobito stočarstvo, Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) zatražila je od premijera Andreja Plenkovića hitnu tematsku sjednicu Vlade, na kojoj bi se raspravljalo o stanju u stočarstvu i poljoprivredi, kao i prehrambenoj sigurnosti Hrvatske. Upravni odbor HPK ujedno je podržao Deklaraciju Višegradske skupine kojom se traži odgoda primjene Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) EU za godinu dana, do 1. siječnja 2024., a prošlog su je tjedna, uz Hrvatsku, u Bratislavi potpisale i komore Estonije, Litve, Rumunjske i Bugarske.

Proizvodnja u padu

- Zbog konstantnog povećanja cijena žitarica, ali i ostalih inputa, potrebne su hitne intervencije u vidu obuzdavanja cijena žitarica ili financijske pomoći kako bi se zadržao opstanak gospodarstava. Proizvodi od stoke (meso, mlijeko, jaja) ne pokrivaju niti 50% uloženog u hranu za životinje. Cijene na burzama pšenice i kukuruza ovih se dana kreću od 350-400 eura po toni, što je nezapamćeno. Na godišnjoj razni pšenica i kukuruz su poskupjeli čak 85% u odnosu na prošlu jesen, a u odnosu na razdoblje od prije godinu dana i višegodišnji prosjek cijene su više 150%. Alarmantno je i poskupljenje vitamina, minerala i ostalih dodataka za prehranu stoke u iznosu od 200-400% - ističu iz HPK.

- Vlada bi trebala pronaći model s kojim bi se proizvodnja zadržala, odnosno povećala, u protivnom će velik broj uzgajivača stoke odustati od proizvodnje budući da kroz proizvodnju mesa/mlijeka gube velike količine uloženog novca. Cijene proizvoda ni približno ne prate cijenu ulaznih troškova, a svugdje su već uračunate najavljene i isplaćene potpore koje ni približno nisu dovoljne za kompenzaciju gubitaka - izjavio je predsjednik HPK Mladen Jakopović.

Ključne i robne rezerve

U 2022. u odnosu na 2020. očekuje se pad proizvodnje goveđeg mesa za otprilike 4% prema izračunu FAZOS-a. Broj stoke na razini RH konstantno je u padu, a s obzirom na nepovoljnu situaciju na tržištu, ako se ne pronađe odgovarajući model, proizvodnja će pasti dodatnih 25%. Očekuje se i daljnji trend pada broja svinja i do 30%, a veliki problemi su i u peradarstvu.

- Potrebne su hitne državne intervencije u vidu obuzdavanja cijena žitarica ili financijske pomoći kako bi se zadržala konkurentnost. Posljedice rata u Ukrajini sektor će osjetiti, ponajviše u vidu povećanih troškova hrane za životinje, energenata, goriva - naglašavaju u HPK te dodaju kako treba poduzeti i hitnu mjeru zasijavanja neobrađenih poljoprivrednih površina u državnom vlasništvu koja iz raznih razloga nisu stavljena u funkciju ili natječaji uopće nisu raspisani.

- U ovim kriznim situacijama kada je proizvodna cijena kukuruza 50% niža od tržne, potrebno je omogućiti proizvođačima stoke da smanje troškove hrane za naredno razdoblje. Isto tako potrebno je osigurati robe u strateškim zalihama (robnim rezervama) kako bi se mogla dobiti po cijeni po kojoj je kupljena. U ovakvim globalnim situacijama važno je poljoprivredu staviti pod okrilje nacionalne sigurnosti kako bi se na vrijeme osigurale zalihe u slučaju sukoba širih razmjera i eskalacije u Europi - zaključili su iz HPK.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije