• OBJAVA: 20.05.2010 / 09:08
  • PRIKAZA: 5021

Svjetska konkurentnost: Hrvatska nikad gora

Među 58 najrazvijenijih ekonomija, Hrvatska je na 56. mjestu

Trend pada počeo je već lani, kad se Hrvatska spustila za dvije pozicije, a ove godine pali smo za dodatna dva mjesta.

Povećaj Među 58 najrazvijenijih ekonomija, Hrvatska je na 56. mjestu
Foto: Patrik Macek/Pixsell
Piše: Valentina Wiesner Mijić

Među 58 najrazvijenijih svjetskih ekonomija, prema Godišnjaku svjetske konkurentnosti 2010., Hrvatska je na razočaravajućem 56. mjestu. Kako prenosi SEEbiz, Hrvatska se vratila na razinu iz 2006. godine, kad je prvi put uvrštena u godišnjak. Trend pada počeo je već lani, kad se Hrvatska spustila za dvije pozicije, a ove godine pali smo za dodatna dva mjesta.

U analizi 20 činitelja konkurentnosti, ocjene za Hrvatsku lošije su 17,5 posto, a najveće je pogoršanje zabilježeno u vanjskotrgovinskoj konkurentnosti. U međunarodnoj trgovini srozali smo se 17 pozicija, a tijekom protekle četiri godine za čak 31 poziciju. Izravne strane investicije smanjene su sa 8,6 posto na 4,1 posto BDP-a, a ništa bolja situacija nije ni kad su posrijedi rangiranja stranih ulaganja te produktivnost i efikasnost, gdje smo pali za 13 pozicija. Za sedam mjesta pali smo u kategorijama cijena i poslovne legislative.

Podatke iz Godišnjaka objavilo je danas Nacionalno vijeće za konkurentnost. Istraživanje već 20 godina provodi Institute for Management Development (IMD) iz Lausanne.

Ocijeni:
  • Trenutno 4.27/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(11)
-1
+ -
24.05.2010. u 17:54h mikec je napisao/la:
tekst napisan 24.05. u 12sati i tridesetpet minuta ali nije bio zaprimljen.
svaki komentar na ovaj tekst je bespredmetan. Vlada i mediji koji podrzavaju
istu, skrecu temu sa aktuelnih poteskoca. PAMETNOM DOSTA.
lijep pozdrav BOG.
Pet minuita kasnije dopisano!!!!
Stovani gosp cenzoru opet si u sluzbi VLADE; LICEMJERU JADNI.
Pusti sada taj text ako imas muda.
Ja potpisujem moj text MORALNO I ODGOVORNO.
BOG.
Prijavi komentar
0
+ -
22.05.2010. u 04:41h brle je napisao/la:
ma idemo dalje u DESETOJ BRZINI sa nasim vrlim voljenim vodjama, dok ovi auto stoperi se ne snadju kako im lance nabaciti....jado i zemljo, pa ima li kraja svemu ovom prokletstvu u ovoj drzavi? zapamtite, nikad ovdje bolje biti nece, dok se budemo hranili time da NASI pobjede na izborima, pa makar i svi pocrkali od gladi, sto hocemo sigurno jednog dana, jer ni politicari zauvijek nece moci biti placeni jer krave su pokrepivale, sad cekamo samo da nam jos i sitno zuba stoka pokrepica i adio bella.....tugo moja, kad se sjetim bajki iz 1990. god. i govora oca nam nacije.....fuj....
Prijavi komentar
-3
+ -
21.05.2010. u 13:27h jankoprekobrda je napisao/la:
Sve dotle dok vlada ova trenutna vladajuca klika koju nemozemo nazvati niti stokom krupnog zuba jer vrijedjamo stoku, niti majmunima jer je to uvreda za majmunski rod, mozemo ih nazvati ponoglavcima ili amebama.
Namijerno i svijesno je od 1990. na ovamo unistavana industrija koja je sada toliko unistena i razorena da se nemoze oporaviti niti za 100 godina. Unisteno je trziste jer su te amebe i ponoglavci rekli necemo trgovati sa nesvrstanima mi cemo na zapad, koje li blesave i idiotske odluke koju nebi donijeli ni ponoglavci ni amebe.

Za lijepu nasu Hrvatsku je jedini spas, vojni udar, suspenzija demokracije, sve zive koji su bili u vlasti od 1990-te na ovamo pred prijeki vojni sud skupa sa ratnim profiterima i tajkunima,suspenzija pregovora o pristupu u EU, pa tek nakon 5 ili 10 godina kada se u zemlji uvede red i disciplina postepeno uvodijene kontrolirane demoracije da sve skupa opet ne preraste u anarhiju i grabizam kao sada.
E jedini je problem sto u armiji nema dovoljno sposobnih i obrazovanih koji bi to znali i mogli izvesti, sposobni su istijerani iz armije i tamo sada vladaju gramzljivci a ne generali.
Prijavi komentar
15
+ -
20.05.2010. u 13:57h neugodan je napisao/la:
hahahahaahahah, pa kada hrvatska nema industrije!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ja se fakat cudim kak ovo sve uopce funkcionira.
Prijavi komentar
5
+ -
20.05.2010. u 13:55h Tupislav je napisao/la:
56. od 58 najrazvijenijih svjetskih ekonomija nije loše. Možda zato SAD poručuje Europskoj uniji da smo ispunili sve uvjete!
Prijavi komentar

Aktualno

Biznis

Sport

Kultura

Scena

Život

Regije

Prijava korisnika X


Zaboravili ste lozinku?
Facebook povezivanje X

Kako biste dovršili povezivanje svojeg Facebook profila s vecernji.hr portalom, molimo prijavite se sa svojim vecernji.hr korisničkim podacima ili kreirajte novi vecernji.hr profil.

Postojeći korisnik



Molimo da sigurnosti radi unesete korisničko ime i lozinku Vašeg večernji.hr korisničkog računa.

Novi korisnik

Zatvori

Pozdrav, korisniče Internet Explorera 6!

Kako biste još više nego do sada uživali pretražujući internetske stranice, povećali sigurnost svojega računala te tehnički i vizualno dobili najviše, molimo vas da besplatno nadogradite svoj internetski preglednik na noviju verziju ili da koristite neki od alternativnih preglednika.

Internet Explorer Mozilla Firefox Safari Google chrome Opera
Pošalji e-mail prijatelju X



Ispravi greške X



Pravila komentiranja X

Registracijom na portal Vecernji.hr i slanjem komentara na sadržaj portala korisnik prihvaća pravila komentiranja na portalu Vecernji.hr po kojima u komentarima nije dozvoljeno:

  1. psovanje, vrijeđanje, omalovažavanje
  2. govor mržnje, diskriminacija i izražavanje netolerancije
  3. pisanje velikim slovima
  4. chatanje, offtopic komentiranje
  5. spamanje ili reklamiranje stavljanjem linkova ili na bilo koji drugi način
  6. copy/paste cijelih tekstova s drugih portala, blogova i sl.
  7. repostanje uvredljivih komentara ili bilo kakvih drugih komentara koji nisu dozvoljeni na portalu
  8. korištenje prostačkog ili uvredljivog nicka te nicka u kojem je sadržano ime i prezime neke poznate osobe
  9. prozivanje administratora ili polemiziranje s administratorom na bilo koji način (prijave neprimjerenih komentara možete poslati na mail moderator@vecernji.net)

Svako kršenje pravila rezultirat će brisanjem komentara i/ili baniranjem korisnika na određeno vrijeme, a izrazito teško ili učestalo kršenje pravila brisanjem korisnika iz arhive čime će se automatski izbrisati svi njegovi prethodni komentari.

Opće uvjete korištenja u cijelosti možete pročitati na adresi:
www.vecernji.hr/page/uvjeti_koristenja