Može li Njemački rekordni rast u drugom kvartalu pokrenuti i hrvatski oporavak? Njemačko gospodarstvo na iznenađenje analitičara u drugom kvartalu zabilježilo je rast 2,2 posto.za razliku od prethodnog. Usporedi li se pak, s istim razdobljem lani, rast iznosi 4,1 posto što je prema podacima statističara najveći rast gospodarstva u posljednje 23 godine, pišu njemački mediji. Valja napomenuti daje njemačko je gospodarstvo lani potonulo za 4,9 posto, što je bila njegova najgora izvedba nakon Drugog svjetskog rata.
Njemačka je najveća europska ekonomija te druga svjetska izvozna sila nakon Kine i upravo njen oporavak, slažu se mahom svjetski analitičari, odličan je znak za globalnu ekonomiju.
Svi za Njemačkom
Jedan od vodećih njemačkih ekonomista Michael Bräuninger iz Hamburškog instituta za globalno gospodarstvo naglasio je. “Njemačka nije izolirana i dok mi izvozimo strojeve i automobile istodobno uvozimo robu široke potrošnje i to prije svega iz Europske unije”, kaže Bräuninger, a prenosi njemački mediji. Norbert Walter, njemački ekonomski analitičar kazao je da će Nizozemska, Belgija i Austrija procvjetati za nekoliko mjeseci ukoliko Nijemci nastave rasti, jer niti jedan njemački automobil ne može se proizvesti bez osovine koju proizvode Belgijci.
Upravo na takvu korist računa i Hrvatska jer naše je gospodarstvo tradicionalno vezano s njemačkim bilo da se radi o izvozu proizvoda na tamošnje tržište ili pak možda o njemačkim ulaganjima u Hrvatsku.
Optimizam za izvoznike
- Rastu Njemačka, Austrija i Italija, odnosno gotovo trećina hrvatskog izvoznog tržišta. To bi moglo povećati izvoz i rast u 2011. godini kada se taj rast materijalizira u obliku povećanih narudžbi od naših izvoznika. Tim više što će uvoz zbog niske kupovne moći ostati na niskoj razini još i 2011. - smatra Ante Babić, domaći analitičar.
Dakle, svi oni koji izvoze u ovu najsnažniju zemlju EU, sada mogu malo odahnuti jer potražnje će, očito biti više. Dok bi, ostvare li se lobiranja premijerke J. Kosor na u lipnju održanom hrvatsko-njemačkom gospodarskom forumu, moglo kapnuti i po koje ulaganje u Hrvatsku.
kamocemo132 ... jeb... te savudrijska vala i komad mora koji naši ljudi izrabljuju tucajući prstace....ako ne živiš u blizini nikada niti nećeš kročiti u taj komad mora a za malo kompromisa može se puno toga napraviti za Hrvatsku u cijelosti