Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 143
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
hep na udaru suše
Povratak na članak

HEP na udaru suše. Hidroelektrane proizvode manje energije

8.000,000.000 kilovatsati energije proizvele su 2010. HEP-ove hidroelektrane. A onda je kiša stala

Komentari 8

OB
-obrisani-
19:50 14.09.2012.

zašto idoti iz tomislavgrada poklanjaju vodu iz buškog blata hepu?

VL
SE
student energetike
20:52 14.09.2012.

HEP plaća naknadu za korištenje Buškog blata. Zato dio ekipe tamo ne mora niš raditi i živi od spomenute naknade. HE Kosinj je jedan od boljih projekata HEP-a, zašto se to ne forsira nego nadasve upitni projekt HE Ombla?

VL
LO
lojtra1
21:11 14.09.2012.

Sva čuda HEPa nisu ni izbliza nabrojana. Tako u gračacu imamo jedinstvenu akumulaciju za "napajanje pasivnih krajeva" u kojoj voda iz zrmanje teče - uzvodno!

VL
PE
peroM
22:15 14.09.2012.

Koje manipulacije HEP-a, baš kako je to izvrsno radio kad se gradila HE Lešće na Dobri. Pogledajte prezentaciju na webu "Hidroelektrana Lešće - hrvatska sramota". Sad kad su zbog «pouzdanih» hidroelektrana uvezli ogromne količine struje, HEP pokušava opravdati daljnju gradnju neistinama.

VL
PE
peroM
22:16 14.09.2012.

Hidroenergija je jeftina i zelena? Da, jeftina je ako frizirate proizvodnju, a ne priznate štetu. Proizvodnja je i inače napuhana, a pogotovo u sušama kao sada kada zbog njih poskupljuje struja skoro svim zemljama u regiji. "Jeftina" je i samomo ako ne računate ogromne gospodarske posljedice koje stvaraju poput erozije, ukopavanja korita, pada razine podzemnih voda, sušenja polja i šuma zbog toga (samo izgradnja HE na Dravi do dovela do šteta os stotina milijuna eura!). Ako ne računate sanaciju korita (što direktor nije spomenuo koliko su Hrvatske vode potrošile na sanaciju starog korita Drave zbog nedostatka sedimenta), poremećene vodonosnike, cijeli hidrološki sustav. Izgradnja Gornjih horizonta bi uništilo dolinu Neretve koja donosi stotine milijuna kuna godišnje od poljoprivredne proizvodnje. Da nedemo dalje...

VL
PE
peroM
22:16 14.09.2012.

Cijena izgradnje je vrtoglava i prema svjetskim statistikama, skoro 50% više od predviđenog. Stopa korupcije vrlo visoka. HE Lešće to potvrđuje, trebala je stajati 50-ak, na kraju i preko 100 milijuna eura. Pokrili nedostatak računi za struju. Zamračeno 5 milijunaa eura. Isplative i jeftine? EBRD reče da HE Ombla može biti isplativa SAMO ako se poveća cijena struje. Višenamjenski objekti? Samo u teoriji i to onoj vrlo friziranoj. Nema toga u stvarnosti... Obrana od poplava da, onih malih, sezonskih koje zapravo donose plodni mulj. Kad dolaze vrlo visoke vode, e onda se voda nakuplja pa ako padne još malo kiše, e onda se ispušta akumulacija i onda nastanu štete od poplava. Pitajte Metkovce kako im je bilo nekoliko prošlih zima s njihovih 4 HE uzvodno.

VL
PE
peroM
22:16 14.09.2012.

Navodnjavanje - smijurija, vidimo pored tolike siline brana koliko se ove godine navodnjavalo. Opskrba vodom? Kao je ne bi bilo bez hidroelektrana. Ali da ne pretjerumo, ništa nije baš crno. Ali opet, u akumulacijama se nakuplja metil-živa i ostali toksini koji tu vodu zagađuju. Akumulaciju stvaraju stakleničke plinove (one u tropima čak i više od termoelektrana slične snage). Itd. Hidroelektrane uništavaju rijeke i njihove oopćekorisne gospodarske funkcije kao što je samopročišćavanje vode, turizam, pitka voda, prirodno gnojenje (toga nema više pa smo ovisni o umjetnim gnojivima) i sve ostalo. rijeka s očuvanom poplavnom nizinom je najbolja obrana od poplava (štete od poplava nastaju gubitkom prirodnih retencija, odnosnom regulacijama rijeka - vidi Hrvatske vode, još jednog profitera). Ovo je samo mali dio koristi od rijeka.

VL
PE
peroM
22:16 14.09.2012.

i još puuuuno toga. Zato HEP laže kao što je prodavao maglu kod gradnje brane na Dobri (bit će radnih mjesta, razvijat će se turizam i neće biti utjecaja na okoliš), a vidi sada Karlovačka županija je osnovala Tim za uklanjanje štetnih posljedica HE Leše, radnih mejsta NULA, a turizam ne samo da nema nego je uništena najbolja rijeka za rafting. ZATO, GLAVEŠINE HEP-a su profiteri koji žele izgradnju velikih objekata (zajedno s njihovim građevincima), umjesto energetske učinkovitosti, štednje, malih izvora energije (bez krajnosti, oni sada neće i ne mogu proizvoditi glavninu struje i sve ostalo), ali da s eni ne pokušava de facto.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.