Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 91
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
konferencija

Gospodarenje otpadom: 'Moguće je imati najnaprednije tehnologije, ali to malo tko može platiti'

Foto: Davor Visnjić/Pixell
24.09.2014.
u 14:06

Edukacija građana u razvrstavanju otpada nešto je što treba svakodnevno provoditi ako se želi polučiti uspjeh u efikasnom gospodarenju otpadom.

Edukacija građana u razvrstavanju otpada nešto je što treba svakodnevno provoditi ako se želi polučiti uspjeh u efikasnom gospodarenju otpadom, jedan je od zaključaka panel diskusije na temu primarne selekcije otpada  na konferenciji “Gospodarenje otpadom – Primarna selekcija otpada i spalionice” u organizaciji Poslovnog dnevnika.

“Edukacija počinje od vrtića i samo tako možemo postići efikasno primarno skupljanje otpada”, kazao je Vili Bassanese, gradonačelnik Grada Umaga. Sven Muller, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku efikasnost, priznao je da se s edukacijom zakasnilo. “Ministarstvo i Fond nisu primarno zaduženi za edukaciju, nego prije svega jedinice lokalne samouprave. Međutim, mi ćemo na jesen krenuti s masovnom kampanjom i pomoći jedinicama lokalne samouprave koje nisu uspjele objasniti ljudima o čemu se radi”, kazao je Muller.

U Osijeku su krenuli s pilot projektom postavljanja kontejnera za razvrstavanje na svaki kat u zgradama s ukupno 100 kućanstava . “Naši edukativni programi su doveli do dobrih rezultata u Osijeku”, kazao je Davor Vić, iz osječkog komunalnog poduzeća Unikom. Frane Rogoznica iz poduzeća Cios kazao je da razmišljanje isključivo o prikupljanju i odvajanju otpada neće riješiti problem. “Nama trebaju pogoni za obradu otpada. Primjerice, biorazgradivi otpad se obrađuje na potpuno drugačiji način i o tome moramo razmišljati”, kazao je Rogoznica. 

Đuro Horvat, direktor međimurskog Tehnixa dodao je da je ključna rečenica ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića da Vlada nema kompromisa u rješavanju problema gospodarenja otpadom. “Podržavamo mjere u primarnoj selekciji, ali to je samo prvi korak. Za ostale korake nam treba moderna tehnologija”, kazao je Horvat.

Muller je odgovorio da je moguće imati najnaprednije tehnologije, ali da to malo tko može platiti. “Zato treba naći mjeru za tehnologije i financijsku održivost”, poručio je Muller, upozorivši da postoje lokalne jedinice koje u se preinvestirale ili im je nedostajalo političke volje u donošenju planova. Upravo je zbog financijske održivosti odlučeno da se u Hrvatskoj smjesti 13 centara za gospodarenje otpadom.

Ana Špehar iz Agroproteinke kazala je da njezina kompanija već nekoliko godina skuplja otpad iz kuhinja javnih ustanova pa su im omogućili nabavu kontejnera za tu svrhu. “Na taj način skupimo do 200 tona otpada, ali to je i dalje mala količina za naše plinsko postrojenje”, kazala je Špehar. Sanja Radović, načelnica Sektora za održivi razvoj Ministarstva zaštite okoliša i prirode, kazala je da očekuje mnogo prijedloga u javnoj raspravi o uredbi o komunalnom otpadu koja će trajati do 1. listopada. “Nakon završetka rasprave i proučavanja prijedloga, Uredba će stupiti u što skorijem roku”, najavila je Radović.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije